בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פיתוח ישראלי: אינטרנט סלולארי מואץ 

פיתוח ישראלי: אינטרנט סלולארי מואץ

 
 
רוני ליפשיץ, דה-נט

חברת נומאד פיתחה טכנולוגיה, המאפשרת לשפר בכ-30 אחוז את רוחב הפס בתקשורת סלולרית בתקן CDMA, באמצעות ייעול התקשורת בין תחנת הבסיס למכשירים הניידים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברת נומאד אקסס (Access Nomad) מאור יהודה מתמקדת בשוק גומחה. למרות זאת, מדובר באחד משוקי היעד הגדולים של 2001 - שיפור רוחב הפס לתקשורת סלולרית. נומאד, שהוקמה רשמית רק בינואר 2001, פיתחה שיטה המאפשרת לשפר בכ-30 אחוז את רוחב הפס בתקשורת סלולרית בתקן CDMA, באמצעות ייעול התקשורת בין תחנת הבסיס למכשירים הניידים. כל זאת, ללא צורך להשקיע בתשתית, חומרה או משדרים - אלא באמצעות תוכנה שתותקן בתחנת הבסיס הסלולרית.
 
החברה יצרה קשרים עם ספקיות התקשורת הקוריאניות, SKT ו-FTK, ועם שני יצרני ציוד הסלולר הקוריאנים, סמסונג ו-LGE. כעת היא מקווה שתצליח לגייס 8 מיליון דולר למימון מסע שיווק ושיתופי פעולה עם יצרני ציוד התקשורת הסלולרית.

החברה הוקמה על ידי שני יוצאי רפא"ל, ישראל פרמונט, המנכ"ל, ואהרון שפירא, המשמש מנהל הפיתוח העסקי. באוקטובר 2000 ביצעה החברה גיוס סיד בהיקף של 1.9 מיליון דולר, שבו השתתפו, בחלקים שווים, קרן eVestment הבריטית, קרן גולדמן ונצ`רס הישראלית וקבוצת אנג`לים. אף שהיא מעסיקה 8 עובדים בלבד, נומאד רשומה כחברה אמריקאית המחזיקה במרכז פיתוח בישראל.

נומאד פיתחה תוכנה המשפרת את תהליך הקצאת התקשורת ללקוחות סלולריים. מדובר במוצר החבוי בתחנת הבסיס הסלולרית, ולכן לקוחות החברה הם רק יצרני ציוד התשתית. בתחילה פיתחה החברה פתרון עבור התקן החדש לתקשורת נתונים, CDMA 2000, המוכר בכינוי Rate Data High. התקן מובל על ידי חברת קוואלקום, ממציאת שיטת CDMA (שבה פועלת רשת פלאפון). ייחודו של תקן זה הוא האפשרות להעביר באמצעותו תקשורת נתונים במהירות של עד 2.4 מגה-ביט לשנייה.

אלא שהמציאות שונה מהתיאוריה. כשתחנת בסיס מתקשרת עם טלפונים ניידים, היא עושה זאת באמצעות מדיניות הקצאת משאבים. הדבר משמעותי במיוחד כשמדובר בתקשורת נתונים לצורך שליחת וקבלת דואר אלקטרוני או אינטרנט סלולרי. הקצאת המשאבים מאפשרת לתחנה לא לשלוח מידע לטלפון הסובל מהפרעות בתקשורת או כזה המצוי באזור שבו הקליטה גרועה. במקום זאת, היא משדרת מידע לטלפון אחר, קרוב יותר לתחנה או כזה שנהנה מקליטה טובה.

תהליך זה נקרא Scheduling. בפועל, רוב הרשתות מתעלמות מיכולת זו כדי לא לקפח לקוחות. לכן, רוב מערכות ההקצאה פועלות בדרכים אוטומטיות, ומחלקות משאבים על פי תור קבוע מראש. התוצאה היא שכאשר הקליטה באחד הטלפונים גרועה, נפגעים כל הלקוחות. בנומאד גילו כי מערכות ההקצאה ברוב תחנות הבסיס הקיימות פשוטות מאוד ובזבזניות.

סימולטור שנבנה בחברה הראה כי הקצאת משאבים מתוחכמת, המתייחסת הן לאיכות הקליטה והשידור, הן לזכותו של כל לקוח לקבל שירות והן לתוכניות העסקיות של חברת הטלפון, יכולה לשפר את רוחב הפס לכל המשתמשים ביותר מ-30 אחוז. הטכנולוגיה נקראת CELLgain, ומבוססת על שילוב של דיסציפלינות טכנולוגיות, החל מתקשורת אלחוטית וסלולרית וכלה במתימטיקה ותורת המשחקים.

הטכנולוגיה יעילה במיוחד לתקשורת נתונים, ופחות לתקשורת קולית. ואולם בנומאד מאמינים כי זו מגבלה שולית. מנהל הפיתוח העסקי בחברה, אהרון שפירא: "על פי ההערכות של חברות המחקר, היקף התקשורת הקולית ותקשורת הנתונים ברשתות הסלולריות יהיה זהה ב-2003, וב-2007, כ-70 אחוז מהתקשורת הסלולרית תהיה תקשורת נתונים".

כעת תידרש החברה למבחן השוק. בשלב ראשון היא מתאימה את התוכנה שפיתחה לטכנולוגיית GPRS, המאפשרת להעביר נתונים ברשתות GSM. בשלב הבא היא צריכה למכור אותה ליצרנים. אתגר לא קל, שבהתמודדות עמו מקווה החברה לגייס לעזרתה את ספקיות התקשורת הגדולות. הן, כך מאמינים בנומאד, ידרשו מהיצרניות להשתמש בתוכנה, כשייווכחו שהיא מגדילה את קיבולת הרשתות שלהן בהשקעה שולית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by