בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"מישהו שיסתכל לפרי בעיניים" 

"מישהו שיסתכל לפרי בעיניים"

 
 
הדר חורש, דה-נט

רם בלינקוב, מנכ"ל חברת התקשורת הבינלאומית והאינטרנט קווי זהב ומי שהתחרה בעבר ביעקב פרי על ניהול חברת סלקום, נערך לקראת כניסתו לתפקיד מנכ"ל פלאפון, המתחרה הגדולה ביותר של סלקום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם יושג הסכם בין הצדדים, עשויה חברת פלאפון להכריז כבר היום על רם בלינקוב כמנכ"ל החדש שלה.

אין זו הפעם הראשונה שבלינקוב הוא המועמד המוביל לניהול חברת סלולר גדולה. לפני שש שנים היה המועמד המוביל לניהול חברת הסלולר החדשה סלקום. בעלי המניות העיקריים, קבוצת ספרא-בל סאות`, תמכו במינויו של בלינקוב, אז סמנכ"ל הכלכלה הצעיר של בזק. אבל דב תדמור, מנכ"ל דסק"ש ויו"ר סלקום, דרש למנות את ראש השב"כ הפורש, יעקב פרי. בלינקוב נאלץ להסתפק בהקמה וניהול של חברה קטנה בהרבה, חברת התקשורת הבינלאומית והאינטרנט קווי זהב.
 
גם הפעם הוצבה מועמדותו של בלינקוב מול מועמד חזק, המועדף בקרב מחצית מבעלי המניות של החברה, מאיר סרברניק. סרברניק הקים וניהל בהצלחה רבה את חברת התקשורת הפולנית נטיה. הוא הובא לניהול החברה על ידי קבוצת דנקנר השקעות, שהיתה שותפה יעילה בפרויקט, ועמד בראש החברה שבע שנים, עד לפרישת דנקנר מהשותפות.

קבוצת שמרוק, שותפה גם היא בנטיה, מינתה אותו עם שובו לישראל, לפני חמישה חודשים, כדירקטור מטעמה בפלאפון. עם כניסתו לתפקיד התחיל סרברניק לנתח את פעילותה של פלאפון ומעמדה בשוק. הוא הגיע למסקנה שהחברה זקוקה לטלטלה משמעותית, כולל שינויים מרחיקי לכת בניהול: המנכ"ל, יגאל בר-יוסף, צריך יהיה לפנות את מקומו.

ההערכות של סרברניק תאמו במידה רבה את ביקורתו של יו"ר פלאפון, אמנון נויבך. נויבך, שנכנס בינואר השנה לתפקידו, מצא עצמו מתעמת לעתים תכופות עם בר-יוסף, שטען כי נויבך מתערב יתר על המידה בניהול השוטף של החברה.

שמרוק ובזק שותפות בפלאפון בחלקים שווים. על פי הסכם השליטה יוזמת בזק את מינוי יו"ר החברה - ושמרוק את מינוי המנכ"ל. אבל האיזון הוא פורמלי בלבד. מניותיה של שמרוק בפלאפון הן פיקדון שניתן לה על ידי בזק. עם הפרטתה, מתכוונת בזק לממש את האופציה לקנות את חלקה של שמרוק, שתצא מהשותפות.

מעמדם הבלתי שווה של שני בעלי השליטה גורם לחשדנות מסוימת ולהבדלי השקפות. בזק רואה בפלאפון נכס אסטרטגי לטווח ארוך. לשמרוק כדאי להשביח ככל האפשר את ערך פלאפון בטווח הקצר, על מנת להשיג ערך מרבי עם מכירת מניותיה בה לבזק. המנכ"ל שימונה ביוזמת שמרוק צריך לשאת חן בעיני בזק גם לאחר פירוק השותפות.

נסיבות אלה הביאו את מנכ"ל בזק, אילן בירן, להתנגד למינויו של סרברניק, "האיש של שמרוק", שכבר הכין תוכנית מקיפה ל"פלאפון החדשה". אנשים שעמם שוחח בירן לקראת ההחלטה אמרו לו כי פלאפון זקוקה למנכ"ל דומיננטי, בעוד סרברניק הוא איש רך דיבור שאינו מצטייר, לפחות לא ממבט ראשון, כמנהל נחרץ ודומיננטי. על פי הצעת קבוצת שמרוק והמלצתו של נויבך, הסכים בירן להיפגש עם סרברניק ולדון אתו על המועמדות. "אני צריך מישהו שיסתכל ליעקב פרי (נשיא סלקום) בגובה העיניים", אמר בירן לסרברניק.

בירן היה בלחץ. המצב חייב הכרעה מהירה. הפרסומים על החלפת המנכ"ל שיתקו את הנהלת פלאפון, הנתונה ממילא בתחרות קשה ושוחקת. המנכ"ל, יגאל בר-יוסף, נלחם על משרתו וניסה לגייס לצדו חברי דירקטוריון ואף לערב את שר התקשורת, ראובן ריבלין, בפרשה, בנימוק שמתנכלים לו על רקע פוליטי. ריבלין ניער את חוצנו מבר-יוסף: "איני מתכוון להתערב בפרשה", אמר, לאחר שווידא כי בר-יוסף אינו נמנה עם פעילי הליכוד. "מה, הוא טבע באלטלנה?"

איתור מנכ"ל חלופי לפלאפון אינו משימה פשוטה בתנאים אלה. רק מעטים יכולים להצביע על ניסיון וכישורים הדרושים לתפקיד, אבל להם ברור שכיסא המנכ"ל עשוי להיעשות לוהט מאוד במקרה של הפרטת בזק והחלפת הניהול בנסיבות פוליטיות. המועמד היחיד שהצליחה בזק לאתר היה רם בלינקוב. בלינקוב מנהל את חברת התקשורת הבינלאומית קווי זהב ומשמש יו"ר חברת הכבלים ערוצי זהב. בבזק מכירים אותו היטב, שכן עד לפני חמש שנים שימש סמנכ"ל כלכלה בחברה.

אין לבלינקוב בעיה עם גובה העיניים של יעקב פרי או של כל אחד אחר. קווי זהב היא אחת החברות המפסידות ביותר בהיסטוריה של שוק התקשורת הישראלי. אבל בלינקוב גאה להציג אותה כחברה שצברה פחות הפסדים משתי חברות התקשורת הבינלאומית המתחרות בה. בנוסף, היא הצליחה בתוך זמן קצר לכבוש נתח של כשליש משוק השיחות הבינלאומיות ולבנות מותג בעל נוכחות.

אף כי אפשר להתווכח על הישגיה של קווי זהב, רבים רואים בבלינקוב מנהל מוכשר, מהיר מחשבה ואפקטיווי. מקורביו מתארים אותו גם כאיש חם מזג שקשה לעתים להבין את שיקוליו, אבל נועם הליכות אינה התכונה המופיעה בראש רשימת הכישורים הנדרשים לניהול חברה גדולה. "אתה מכיר אדם נוסף העשוי להיות מועמד לתפקיד?" איתגר השבוע אדם המעורב בבישול המינוי של בלינקוב. יש בוודאי מועמד כזה, אבל הוא מעדיף לנהל באחת החברות המתחרות בפלאפון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by