בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ניו יורק: גולשים אינם מחויבים ברשיונות תוכנה  

ניו יורק: גולשים אינם מחויבים ברשיונות תוכנה

 
 
גיא גרימלנד, מערכת ד

בית המשפט פדרלי: גולשים אינם מחויבים לתנאי רשיון של תוכנות הניתנות להורדה באינטרנט, אם חברות התוכנה לא מחייבות את הגולשים לקרוא את הרשיונות


 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהפיכה בענף רישוי התוכנות באינטרנט. בית המשפט הפדרלי בניו-יורק קבע השבוע, כי גולשים המורידים תוכנות ברשת, לא מחויבים לרשיונות של חברות התוכנה, המוצגים, בתהליך ההתקנה, אם הורדת התוכנה מתאפשרת מבלי שהגולשים צריכים לקרוא את ההסכם.
 
ההחלטה התקבלה בדיון שנערך על ידי השופט, אלוין ק. אלרסטיין, בתביעה נגד חברת נטסקייפ. לטענת התביעה, גולשים שהורידו את תוכנת ההורדה, "Smartdownload" , עשו זאת מבלי שחוייבו לקרוא את רשיון התוכנה, ונייטסקייפ ניצלה זאת כדי לקבל מידע פרטי על הגולשים, מנתונים שהוזנו על ידי התוכנה. בכך לטענת בית המשפט עברה נטסקייפ על החוק הפדרלי, להגנת הפרטיות.

השופט אלרסטיין, פעל לפי חוקי בית המשפט בקליפורניה והחליט לדחות את ערעורה של נטסקייפ. השופט הסביר זאת בטענה שהגולשים הורידו את התוכנה מבלי שחוייבו לצפות בתנאי הרשיון, וכתוצאה מכך לא ידעו שהרשיון מאפשר לנטסקייפ לנצל את המידע האישי, שהתקבל מהגולשים.

עו"ד ג`ושוע רובין, שייצג את התובעים במשפט, אמר: "ההחלטה זו, עשויה להיות הראשונה שתקבע כי בעולם הקיברנטי, גולשים לא מחויבים להסכמי רישוי תוכנה, שהם לא מסכימים איתם".

החלטת בית המשפט מחלקת מעתה את התוכנות ברשת לשני סוגים: תוכנות המחייבות את הגולשים לקרוא את תנאי הרשיון כדי להורידן, ותוכנות שאינן מחייבות את הגולשים לקרוא את תנאי הרשיון. פסיקת בית המשפט הפדרלי גורסת, כי רישיון התוכנה של האחרונות אינו תקף.

בית המשפט אף ציין, כי לדעתו קיים ספק גדול אם ניתן יהיה לאכוף את העניין והוסיף, כי קיימים מקרים רבים, בהם הגולשים פשוט אינם מודעים לתנאי הרשיון. כך קורה במקרים של התקנת תוכנות, המבקשות מגולשים לסמן ריבוע, במידה והם מסכימים לתנאי הרשיון. בית המשפט הוסיף וציין, כי לרוב, הטקסט שבתוכנות, המבקש מהגולשים להתייחס לתנאי הרשיון, עושה זאת כדרך של "הזמנה" ולא מציב תנאי ברור.

נטסקייפ ניסתה לטעון, כי הורדת התוכנה, מהווה הודאה מצד הגולשים בקבלת תנאי הרשיון, אך בית המשפט דחה טענה זאת על הסף והסביר: "המטרה העיקרית בהורדת תוכנות הוא ברכישת התוכנות ולא בהסכמה לתנאי רשיון...העובדה שנטסקייפ לא הצליחה לקבל את הסכמת הגולשים, שהורידו את התוכנה, Smartdownload, לתנאי הרשיון, היא גורלית לתקפות החוזה בין הצדדים. הסכמה של שני צדדים היא אבן סלע לכל הסכם", הסביר השופט.

חברת נטסקייפ והתובעים יתכנסו שוב ב-26 ביולי לדיון נוסף בעניין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by