בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הפלא של ניוטון 
 
 
עופר שמואלי, דה-נט

כיום אולי יותר פופולרי לומר "יש לי פאלם" או "וויזור" אולם ראוי לזכור כי הכל החל מניוטון - מחשב כף היד הראשון בעולם מבית היוצר של חברת אפל. סקירת כבוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניוטון - מחשב כף-היד של חברת "אפל" אולי לא היה מחשב כף-היד הראשון בעולם, קדמו לו orgenizers -יומנים דיגיטלים חכמים של החברות "שארפ" ו"פסיון", אולם בתערוכת "מקוורלד", תערוכה המתמקדת במחשבי "אפל" ומוצרים נלווים, שנערכה ב 3 באוגוסט 1993בעיר בוסטון שבארצות הברית, הוצג בפעם הראשונה מחשב כף-יד שעומד בכל הקריטריונים והתכונות המשתמעות מהגדרה זו.
 
לא היו אלו התכונות המתקדמות או המבנה הארגונומי המעניין של המוצר החדש, כי אם התפיסה החדשה שבאה לעולם. מיחשוב אישי שבפעם הראשונה מלווה אותך בכל מקום בו תהיה. התפיסה החדשה לוותה בשימוש במספר רב של טכנולוגיות אישיות ומהפכניות למדי, הבולטת בהן הייתה זיהוי כתב ידו של המשתמש הרושם את המידע היישר אעל המסך הקטן.

חברת "אפל" הגדירה מושג חדש בעולם המיחשוב: PDA- סייען אישי דיגיטלי.
הרבה ספקנים מעריכים שהיה זה מוקדם מדי להציג את המחשב כבר בשנת 1993, ההשערה אומרת שהיה זה בשל התערבות בין נשיא חטיבת המחשוב האישי בחברת "אפל" גאסטין באסטיינס, לבין אחד העיתונאים בתערוכה, שהתקשה להאמין שניוטון, מחשב כף-היד" יוצג כבר בתערוכת "מקוורלד.
 

החל החלום

לא משנה מה היו הסיבות, בתאריך אלמותי זה התחיל החלום של מיחשוב בכף-יד לקרום עור וגידים.

ניוטון או בשמו המלא Newton Message PDA היה למחשב כף-היד הראשון שהתבסס על עט מגע כאמצעי הקלט העיקרי שלו. הוא הגיע עם יכולות תקשורת מתקדמות, פקס, דואר אלקטרוני, מנהל מידע וזמן אישי, יומן תזכורות, מטלות, לוח שנה, יומן פגישות וחשוב מכל התיימר בפעם הראשונה לזהות ולהכיר מילים הנכתבות היישר על גבי מסכו.

לרוע המזל דווקא תכונה מדהימה זו של זיהוי כתב יד, הייתה לרעתו של מחשב ה Newton הראשון. מנגנון זיהוי הכתב אשר פותח על ידי מתכנתי חברת `פאראגרף` קיבל יותר תשומת לב בשל מה שהוא לא ידע לעשות מאשר מה שכן.

קריקטורה שהתפרסמה בימים ההם, שמה ללעג את המחשב Newton, והפכה אותו בן לילה למוצר נכשל. במערכת ההפעלה החדשה של חברת "אפל , כאשר תכנת זיהוי הכתב עבדה כפי שצריך, החביאו המתכנתים בדגמים המתקדמים יותר, "ביצת פסחא" המגלה את הקריקטורה המקורית שפורסמה ב- 1993.
 
 

פלא טכנולוגי

הדגם המסחרי הראשון הוצג בשנת 1994.
שם הדגם newton message pad 100 הגיע עם מערכת הפעלה משופרת מקודמו, גירסה 1.3, תוכנת זיהוי כתב היד קאליגרפר של חברת `פארגרף` עליה הסתמך כאמצעי הקלט העיקרי הייתה מוגבלת למדי עם אוצר מילים קטן למדי שלעיתים קרובות לא זיהה את המילים ששורבטו על המסך.

Newton ידע גם לזהות את כתב ידו של המשתמש, אך היה זה תהליך מייגע שארך שבועות של תרגול.
בהודעה לעיתונות שהופצה בתערוכת mac world נכתב על מחשב כף-היד החדש "הוא הראשון במשפחה של עזרים אישיים מבית חברת `אפל`. השילוב של האינטליגנציה המלאכותית שלו ויכולת תקשורת מתקדמות יעזרו לך להישאר קרוב אל החברים והמשפחה שלך, לנהל את חייך ביתר יעילות ולערוך מעקב אחר הרעיונות שלך. תוכל לרשום תזכורות, לשרבט על המסך, לערוך ולהדפיס מסמכים אלקטרוניים היישר מהמכשיר. לחלוק ולתאם את המידע האישי שלך יחד עם מחשבך השולחני, לשלוח פקס, לקסל מסרים, להרשם לשירותים אלקטרוניים ברשת האינטרנט ואפילו להחליף כרטיסי ביקור אלקטרוניים באמצעות ממשק האינפרא אדום המצוי בכל newton. לכל מקום אליו תלך, ילך עמך גם הסייען הדיגיטלי שלך, בכיס או בארנק. קל לשימוש ממש כמו נייר ועיפרון, newton יאפשר לך לכתוב את רשומותך בכתב ידך ולהמיר אותם למלל מודפס. אם תעדיף תוכל להקליד על גבי המקלדת הוירטואלית ככל שהזמן חולף newton לומד יותר ויותר עליך, על כתב ידך ועל הצורה בה אתה עובד".
 

דגמים נוספים

חברת `אפל` הוציאה במהלך השנים דגמים שונים של ה- Newton אך בולט מכולם היה ה- newton message pad 2000 שיצא במרץ 97. הוא הביא עימו את השינוי התפיסתי והעיצובי המשמעותי ביותר בתולדות מחשבי ה Newton.

Message pad2000 הגיע עם זכרון רב במונחים של אז, 4mb לשימוש פנימי. הוא השתמש בתאורה אחורית , ובפעם הראשונה הגיע מחשב Newton עם מסך ענק של 480*320 פיקסלים בהשוואה ל- 320*240 פיקסלים בדגמים קודמים.

המסך הגדול יותר ב 20 אחוזים התבטא גם ברזולוציה גבוהה יותר של 85dpi*100dpi ובפעם הראשונה הוא תמך ב-16 גווני אפור לעומת המסכים הביטמפים בדגמים הקודמים. המעבד ששכן בליבו היה על פי המושגים של אז פלא טכנולוגי של ממש. Message pad 2000 השתמש במעבד רב עוצמה של חברת `ארם`, במהירות של לא פחות מ -162mhz בהשוואה דגמים קודמים שעבדו עם מעבדי 20mhz. המעבד החדש צרך רבע מכמות האנרגיה מכפי שנזקקו דגמים קודמים, למעשה עם מחשב כף-היד החדש, יכולת לעבוד במשך שבועות רבים מבלי להחליף סוללות.

הדבר היחידי שעמד לרעת message pad 2000 היה גודלו, הוא שקל לא פחות מ 650 גרם. זה כבר לא היה מחשב כף-יד טיפוסי שיכולת להחזיק בכף-ידך או להכניס לכיס מעילך.

ב 27 לפברואר 1998 סטיב גובס האיש העומד כיום בראש חברת `אפל` ונחשב ללא ספק לאחד האנשים היותר יצירתיים בתחום, הפסיק את פרוייקט Newton . סוף לסיפור אבל לא סוף לחלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by