בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הסוף לבעיית 'החברות הגדולות' עם תמיכת המדען הראשי 

הסוף לבעיית 'החברות הגדולות' עם תמיכת המדען הראשי

 
 
גיא גרימלנד, מערכת ד

חברות מתעשיות עתירות ידע יכולות לנשום לרווחה; המדען הראשי בתמ"ס הציג פתרון לחברות שזכו למענקים שלא כיסו את התמלוגים שהן שילמו; כרמל ורניה: "לא היתה כאן השקעה במו"פ"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המדען הראשי בתמ"ס, כרמל ורניה, ונציגי משרד האוצר הציגו היום (חמישי), את עיקרי תוכניתו לפתרון בעיית "החברות הגדולות" לנציגי החברות הרלוונטיות. מדובר בבעיה שנגעה בעיקר ל-15 עד 20 חברות, כולן מתעשיות עתירות ידע ורובן מענף ההיי טק.
 
בעיית "החברות הגדולות" היא תוצאה של שנים רבות של תמיכת לשכת המדען הראשי בחברות, אשר הצליחו במיסחור תוצרי המו"פ שלהן. בשל כך – וגם בשל שיטת "שירשור" הפרוייקטים– הן מחוייבות בתשלום תמלוגים למדען הראשי בהיקפים גדלים והולכים, כך שגובה המענקים שהן מקבלות מכסה את התמלוגים שהן משלמות, אך אינו מהווה תמריץ אמיתי למו"פ.

כיוון שהיקף מכירותיהן של החברות גדל משנה לשנה, כך גדלים גם התמלוגים – דבר הגורם לחברות להגדיל את בקשות התמיכה שלהן (למרות שאינן זקוקות למזומנים) – רק כדי שלא יווצרו הפסדים בדוחותיהן הכספיים.

בין החברות השונות שחוו את בעיית "החברות הגדולות" נמנו: אי.סי.איי, קומברס, אפלייד מטריאלס, אלביט, קומברס, טלרד, סאיטקס, אל-אופ, בריזקום, לוסנט, רד מחשבים, אינדיגו ועוד.

התכנית לפתרון הבעיה גובשה בחודשים האחרונים ע"י המדען הראשי, משרד האוצר, ובהתייעצות עם נציגי התעשייה ועם משרדי רואי חשבון מובילים.

היום אמר ורנייה לדה נט: "מדובר בחברות המגיעות מתעשיות עתירות ידע שנתקלו בבעיה קשה. היקף המענקים שהן קיבלו לא כיסה את התמלוגים ולכן לא היתה כאן השקעה במו"פ. הבעיה החלה לפני 3 - 4 שנים, כשכמספר חברות קטנות צמחו והפכו לגדולות. הפתרון שמוצע יעזור לחברות שבעתיד יהפכו לגדולות".

עיקר התוכנית הוא הפיכתם של המענקים שניתנו ל"חברות הגדולות" מסטטוס של "מענק מותנה" (מענק שיש להחזירו למדינה רק במידה והפרוייקטים מגיעים למיסחור, באמצעות תמלוגים כאחוזים מן המכירות), לסטטוס של חוב סופי וקבוע אשר היקפו מוסכם בין החברה למדינה, ושדינו כדין הלוואה שעל החברה להחזיר.

מהלך כזה יחייב, ככל הנראה, את החברה לרשום הוצאה חד פעמית בגין ההפרשה להחזר החוב, ואילו מאותו רגע ואילך לא תהייה חייבת בתמלוגים בגין המכירות – אלא רק בהחזר החוב, על פי התנאים שיסוכמו בינה לבין המדינה.

להסדר תוכל להצטרף חברה אשר תעמוד בשני תנאים: מכירותיה השנתיות עולות על 100 מליון דולר ושהוצאות המו"פ שלה עולות על 20 מליון דולר לשנה, או שהיא מעסיקה למעלה מ- 200 עובדים ישירים במו"פ.

במסגרת ההסדר תגיש החברה למדען בקשה להיוון החזרי המענקים, אשר תתבסס על תחזית המכירות שלה לשנים הקרובות, ותגזור מתחזית זו את התמלוגים הצפויים למדען בגין מכירות אלו. צוות בדיקה מטעם המדען הראשי יערוך, יעבד וינתח הנתונים שנמסרו ע"י החברה.

בקשת החברה וכן ממצאי צוות הבדיקה יובאו לפני ועדה מיוחדת, בראשות החשב הכללי באוצר, אשר תוסמך להחליט מהו היקפו של החוב שעל החברה להחזיר למדינה, ובלבד שהחוב הכולל לא יקטן מ- 65 אחוז מסך כל המענקים שקיבלה החברה מהמדען הראשי.

במידה והחברה מקבלת את קביעת הועדה, היא תחתום על הסכם לפריסת החוב למדינה, בתוספת ריבית, לתקופה של עד 5 שנים. מנקודה זו ואילך – תהייה רשאית לפנות למסלול מענקים חדש אשר מתוכנן לצורך כך, ואשר מקנה זכות למענקים ללא חובת תמלוגים, בגין ביצוע מו"פ גנרי .

במידה והחברה אינה מקבלת את קביעת המדינה – אין היא חייבת להכנס להסדר. היא יכולה להמשיך להתחרות על תקציבי מו"פ תחרותי, מול התעשייה כולה, אולם בתנאי החזר נוקשים יותר (6 אחוז מהמכירות, במקום 3 אחוז לחברות קטנות וצעירות יותר) – תנאים המשקפים את יכולות המימון העדיפות והיכולות המשופרות ל"ספיגת" התשואה העודפת של מו"פ שיש לחברות גדולות על פני חברות קטנות.

ורניה : "המהלך הנוכחי הינו פריצת דרך של ממש בשיטת העבודה של המדען. היא תמנע כמות גדולה של עבודת סרק שמתבצעת הן בחברות עצמן והן בלשכת המדען ואינה תורמת לתמריץ ממשי למו"פ. כמו כן יאפשר המהלך ניצול יעיל יותר של תקציבי המדען – דבר חיוני בכל עת, ובמיוחד בעת הזו, כאשר מקורות מימון חלופיים נדירים יותר".

יש לציין כי המהלך טעון אישור שרי התמ"ס והאוצר באמצעות תקנות חדשות, ובלשכת המדען הראשי מצפים שהוא יאושר כבר בשבועות הקרובים, זאת כדי לאפשר לחברות המעוניינות בכך להכנס להסדר עוד לפני הגשת הבקשות למענקים לשנת 2002.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by