בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
גיגה אינפורמיישן גרופ: שוק ה-ASP מגיע לסוף דרכו 

גיגה אינפורמיישן גרופ: שוק ה-ASP מגיע לסוף דרכו

 
 
גיא גרימלנד

עד אמצע יולי השנה נסגרו 13 חברות ASP (ספקי שירותי אפליקציה) בארה"ב; גם בישראל נכשל התחום. הסיבה: מודלים עסקיים בעייתים, תשתית התקשורת והמחיר הגבוה לתקשורת מהירה מנקודה לנקודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחום ה-ASP (ספקי שירותי אפליקציה), שהיה אחת מהמגמות החמות בעולם ההיי-טק רק לפני כשנה, מתקרב לסוף דרכו, כפי שזו היתה מוכרת בשוק וחברות בתחום הזה קורסות בזו אחר זו, כך נאמר בנייר עבודה חדש שהוציאה חברת המחקר הבינלאומית גיגה אינפורמיישן גרופ בימים אלו.
 
גיגה מציינת כי נכון לאמצע יולי, לפחות 14 חברות בתחום ה-ASP בארה"ב כבר נסגרו, ו- 6 נוספות נסגרו עוד במהלך החציון השני של שנת 2000. חברת המחקר טוענת כי אף לא אחת מבין חברות ה-ASP הנסחרות בבורסה האמריקנית הצליחה להראות רווחיות, וכי לא סביר שמי מהן תצליח לעשות זאת השנה.

נייר העבודה החדש מתייחס גם לשוק הישראלי, ולדברי גיגה אינפורמיישן גרופ, גם כאן לא הצליחה עד כה פעילות יזמית של ASP. מספר יוזמות כאלו פעלו החל מתחילת שנת 2000 ביניהן: CalanitASP – של כלנית וקווי זהב ו-Netvision שהעניקה שירותי אספקת יישומים ללקוחות עסקיים עם שרת Exchange של מיקרוסופט. לפי גיגה, הסיבות לכישלונם של ספקי ה-ASP, נעוצות לא רק במצב השוק ובמודל עסקי בעייתי, אלא גם בתשתית התקשורת בארץ ובמחיר הגבוה לתקשורת מהירה מנקודה לנקודה. יחד עם זאת מציינים בגיגה כי ספקי שירות מבוססים בתחומי ניהול הרשתות על ידי אאוט-סורסינג כבר מפעילים שירותי תמיכה/ניהול רשת מרחוק ובבוא היום יוכלו להיעזר בתשתית על מנת לספק גישה ליישומים. בין ספקים אלו ניתן למנות את Compaq ואת בינת.

"המיתון הכלכלי והנפילות בבורסה במהלך 12 החודשים האחרונים השאירו אחריהן שובל ארוך של גוויות-חברות בתחום ספקי שירותי אפליקציה (ASP)", נאמר בנייר העבודה של גיגה. "התפיסה של גישה מיידית ליישומים דרך האינטרנט, על בסיס תשלום דמי מנוי, היתה רק לפני כשנה מתופעות ההייפ הגדולות בשוק, והיו שהעריכו כי שירותים אלו יניבו הכנסות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים בתוך שנים ספורות. כיום כבר ברור שתמונת המצב השתנתה בצורה דרסטית, וכי לא רק ששוק זה לעולם לא יגיע להיקף שנחזה לפני כשנה – אלא כמה מהחברות שהתפארו בהיותן חברות בתחום ה-ASP, מנסות כיום להתנער מתדמית זו".

בנוסף קבוצת המחקר מעריכה כי קרוב לוודאי שחברות גדולות בתחום האאוט-סורסינג יהפכו למובילות בשוק הארגוני במהלך 12 עד 18 החודשים הקרובים. כמה ספקי שירותים מהגדולים בעולם כבר בוחנים כיום את השוק ונכנסים אליו, כולל חברות כגון EDS, יבמ גלובל סרוויסס ו-CSC. גיגה מציינת כי לחברות אלו, שעד לא מזמן התרחקו מתווית ה-ASP, יש את הידע, הטכנולוגיה והניסיון הדרושים כדי להציע שירותי יישומים מאוחסנים. סביר להניח שהחברות הללו ירכשו כמה מחברות ה-ASP הכושלות, או אפילו חברות המתמחות באחסון באינטרנט, כדי להיות מסוגלות לקבל במהירות שירותים וניסיון נוספים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by