בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המכונית תמנע מהנהג להרדם על ההגה 

המכונית תמנע מהנהג להרדם על ההגה

 
 
גיא גרימלנד, מערכת ד

יבמ החליטה להתמודד עם בעיית הנהגים העייפים על ידי פיתוח מערכת מחשב, המאפשרת למכונית לשמור על רמת הערנות של הנהג; המכונית תספר בדיחות, תפתח חלון אפילו תתיז מים על הנהג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין נהג שלא חש, לפחות פעם אחת בחייו, כי הוא עומד להירדם על ההגה. במקרה הטוב מעיר אותו הנוסע היושב לצדו. במקרה הרע הוא עלול להתעורר בבית החולים, או לא להתעורר בכלל. נחמד היה אם היתה קיימת מערכת מחשב, המאפשרת למכונית עצמה, לשמור על רמת הערנות של הנהג. איך? למשל על ידי פתיחת החלון באורח אוטומטי לרוח קרה, להתיז מעט מים צוננים אל פני הנהג, להשמיע צפצוף התראה או אפילו לספר בקול בדיחה, שתגרום לנהג לצחוק ולהתעורר.
 
עכשיו מסתבר שהחזון העתידי הזה הולך לקרום עור וגידים. מדענים של יבמ רשמו פטנט (US patent 6236968) על מה שמכונה "הנוסע המלאכותי" – מערכת ממוחשבת המשתמשת בזיהוי דיבור ובתוכנה לניהול דיאלוגים, על מנת להפוך נסיעות ארוכות ונסיעות לילה לבטוחות יותר.

המערכת החדשה של יבמ, מיועדת להבטיח כי הנוהגים ברכב יהיו דרוכים וערניים גם במהלך נסיעות ממושכות. מחשב המותקן ברכב לומד להכיר ולזהות את דפוסי השיחה של הנהג ותחומי העניין שלו. "מתכנן שיחה" המשולב במערכת מחזיק בפרופיל אישי הכולל פרטים ואנקדוטות הנצברים עם הזמן. מצלמה משולבת בלוח השעונים של המכונית, עוקבת אחר תנועות השפתיים של הנהג, כדי לשפר את יכולות זיהוי הדיבור.

מחשב "הנוסע המלאכותי" יכול למשל, לשאול את הנהג "מי היה החבר הראשון שלך?", "איפה אתה עובד?" – ולחפש סימנים לעייפות על פי מידת ההתאמה של התשובה למאגר הקיים במערכת. תגובה איטית, שגויה או אי-תגובה גורמת למערכת להניח כי הנהג אינו ערני – ולהגיב בפתיחת חלון, בזמזום התראה או בהתזת מעט מים אל פניו. המערכת יכולה גם לספר בדיחה, או להחליף תחנה ולהגביר את הרדיו במכונית – הכל על מנת לשמור על בטחון הנהג.

יבמ מנהלת עתה משא ומתן עם שורת יצרני רכב לגבי אפשרות של שילוב המערכת החדשה במכוניותיהם והערכה היא שבעוד חמש שנים הטכנולוגיה תחל להיות מיושם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by