בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המחשב הקוואנטי עולה על שולחן השרטוטים 

המחשב הקוואנטי עולה על שולחן השרטוטים

 
 
דה-נט

היולט פקארד ו-MIT יפתחו טכנולוגיית מחשוב מבוססת אטומים; המטרה לשמור על קצב הגידול בעוצמת המחשוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברת היולט-פקארד (HP) מנסה בשנים האחרונות לפתח טכנולוגיות חדשות למזעור מחשבים. מטרתן של טכנולוגיות אלה היא לשמור על קצב הגידול בעוצמת המחשוב.

כך לדוגמה, פיתחה החברה ב-99` יחד עם אוניברסיטת קליפורניה (UCLA) מולקולה הניתנת לשימוש אלקטרוני (הולכה) באמצעים כימיים. טכנולוגיה זו, הנקראת אלקטרוניקה מולקלורית, מאפשרת לפתח שבבים שאינם מבוססים על תהליך הסיליקון הנהוג כיום.

כעת נכנסת HP לתחום המחשוב הקוואנטי. החברה הודיעה כי תשקיע 2.5 מיליון דולר במחקר משותף עם המכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס בארה"ב (MIT) לבניית מנגנון חישוב מסוג חדש, המבוסס על מכניקת הקוואנטים.
 

השקעה של 25 מיליון דולר


השקעה בפיתוח הרכיב החדש היא חלק מהשקעה כוללת של 25 מיליון דולר שביצעה HP במכון הטכנולוגי לפיתוח מערכות מחשוב מהירות וזעירות.

המחקר מתוכנן להימשך ארבע שנים וחצי וישתתפו בו חוקרים ממעבדות HP בפאלו אלטו, ארה"ב, ובבריסטול, בריטניה. המחקר יובל על ידי מעבדת Media Lab במכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס, הנחשבת לאחד ממכוני המחקר המובילים בתחום המחשוב הקוואנטי.

ישתתפו בו הפיזיקאים פרופ` נייל גרנשפלד, ראש המחלקה הפיזיקלית במכון, וד"ר איזאק שואנג, הנחשבים לחלוצים בתחום.

לטענת החוקרים, עשויה המכניקה הקוואנטית לאפשר בעשור הקרוב פריצת דרך בתחום המחשבים הזעירים.

אחד מעקרונות היסוד של המכניקה הקוואנטית הוא עיקרון האי-וודאות, שעל פיו אין אפשרות לדעת את המהירות והמיקום של חלקיק תת-אטומי באותו הזמן.
 

יעד שאפתני

לטענת המדענים, עיקרון זה מאפשר ליצור מערכת המתנהגת כמו מתג אלקטרוני, המצוי במחשב דיגיטלי מקובל, אך קטנה אלפי מונים.

היעד השאפתני שהציבו מדעני MIT, ובראשם מנהל המכון, ד"ר ג`ון פרסקיל, הוא לרתום אלפי אטומים למערכת חישוב אחת, ולגרום להם לפעול כמכונת חישוב כה חזקה, שלא יהיה אף קוד הצפנה שלא תוכל לפצח.

"אם אפשר יהיה לעבד מצבים קוואנטים במקום מידע קלאסי, ניתן יהיה לפתור בעיות שכיום אינן ניתנות לפתרון באמצעות מחשב דיגיטלי", אמר פרסקיל.

כך לדוגמה, למחשב דיגיטלי חזק נדרשת עבודה רציפה של כמה חודשים כדי לפרק לגורמים מספר בן 130 ספרות. כדי לפרק מספר בן 400 ספרות יידרשו לו עשרה מיליארד שנה - כגילו של היקום.

לעומתו, מחשב קוואנטי, אמר פרסקיל, יוכל לבצע את המשימה בתוך דקה.
 
 

יבמ ואינטל הציגו דגמי מעבדה

היולט-פקארד אינה החברה היחידה שמנסה למזער את גודל מחשביה. שתי מתחרותיה הגדולות, יבמ ואינטל, הודיעו כל אחת בחודשים האחרונים כי הן מפתחות מתגים אלקטרוניים חדשים, המבוססים על עקרונות האלקטרוניקה המולקולרית.

מתגים אלה יאפשרו לייצר טרנזיסטורים, שהם אבני הבניין של כל מערכת ממוחשבת, בגדלים ננו-מטריים. שתי החברות הציגו דגמי מעבדה, שאמורים לשמש בסיס לתהליכי ייצור תעשייתיים בשנים הקרובות. המדען הראשי של
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by