בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רוסיה מציינת היום 10 שנים לניסיון ההפיכה 

רוסיה מציינת היום 10 שנים לניסיון ההפיכה

 
 
חדשות נענע 

ב-19 באוגוסט 1991 ניסו הקומוניסטים במוסקבה לעצור את תוכנית הרפורמות של הנשיא גורבצ'וב. ההפיכה כשלה אך זירזה את התמוטטות בריה"מ ושלטון גורבצ'וב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברחבי רוסיה מציינים היום (ראשון) עשר שנים לניסיון ההפיכה שהאיץ את התפרקות ברית-המועצות, והובילה לשינויים דרמטיים עבור 15 הרפובליקות החברות בה.
 

כזכור, ב-19 באוגוסט 1991 ניסו הקומוניסטים השמרנים במוסקבה לעצור את תוכנית הרפורמות של הנשיא דאז, מיכאיל גורבצ`וב. ההפיכה כשלה, אולם זירזה את התמוטטות בריה``מ ואת נפילתו של גורבצ`וב.

בעת ההפיכה, היה גורבצ`וב על סף חתימת הסכם שיעניק לרפובליקות הסובייטיות יותר אוטונומיה. הוא נעצר והוחזק במעצר בית, ולעולם נאמר כי הוא חולה.

מנהיגי ההפיכה סברו כי ההסכם העתידי ומדיניות הגלאסנוסט והפרסטרויקה (פתיחות ובנייה מחדש) של גורבצ`וב יובילו להתפרקות בריה``מ, אולם שפטו לא נכון את דעת הציבור, במיוחד הצעירים, שהיו מעוניינים לראות את המשך הרפורמות.

ילצין, נשיא הפדרציה הרוסית דאז, קרא נכון את המפה ויצא כנגד ההפיכה - רגע מכריע עבורו, שהוביל לעלייתו כמנהיג החזק ביותר במדינה, מעל לנשיא, גורבצ`וב.

לאחר ניסיון ההפיכה שב גורבצ`וב למוסקבה והכריז כי ימשיך לתמוך במפלגה הקומוניסטית, אולם הוא הושפל פומבית על ידי ילצין וכוחו החל להתפורר.

כארבעה חודשים לאחר מכן התמוטטה ברית המועצות.

הטקס המרכזי שייערך היום יתקיים מחוץ לבית הלבן הרוסי - שם טיפס בוריס ילצין על טנק על מנת לגנות את ההפיכה ולקרוא לתמיכת העם.

עצרת נוספת בכיכר פושקין, תכבד את מנהיגי ההפיכה ב-1994 שזכו לחנינה וחזרו לפעילות ציבורית וביניהם גנאדי ינאייב, סגן נשיא בריה"מ דאז, רה"מ דאז ולנטין פאבלוב, שר ההגנה דמיטרי יאזוב, שר הפנים בוריס פוגו וראש הק-ג-ב ולדימיר קריוצ`קוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by