בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב, תדליק טלוויזיה, ותכין ארוחת צהרים 

מחשב, תדליק טלוויזיה, ותכין ארוחת צהרים

 
 
גיא גרימלנד, דה-נט

אל תיבהלו אם בחודשים הקרובים, בבואכם לרכוש דירה חדשה, יציע לכם היזם, מערכת שליטה מרחוק באמצעות האינטרנט על מערכות הבית; אלדד לוי, משווק המערכת בארץ, מספר על הטרנד הבא שהולך לכבוש את ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שליטה מרחוק באמצעות האינטרנט על מערכות הבית? נשמע כמו חלום, אבל בקרוב מאוד הדבר הולך לקרום עור וגידים, ואפילו בישראל.

חברת יבמ וראואל יחלו בחודשים הקרובים לשווק בישראל את מערכת IBM Home Technology, מוצר חדשני בתחום טכנולוגית "הבית החכם", המאפשר שליטה מרחוק באמצעות האינטרנט על מערכות הבית כמו למשל מכשירים חשמליים שונים, מערכות השקייה, תריסים, דוד מים חמים ,מכונת כביסה וכדומה.
 
בקרוב תחל חברת ראואל הישראלית, שנבחרה לשותף עסקי של יבמ, בהרצתם של שני פיילוטים, אחד בפרוייקט מגורים במערב ראשון לציון, הכולל 50 יחידות דיור והאחר בפרוייקט באזור הצפון הכולל 120 יחידות דיור, על מנת לבדוק את כשירות המערכת החדשה. בשני הפרוייקטים מעורבים יזמי נדל"ן גדולים מאוד, שיציעו לרוכשי הדירות את המערכת IBM Home Technology. במידה ושני הפיילוטים יזכו להצלחה, שתי החברות יחלו לשווק את המערכת באופן מאסיבי.

לדברי אלדד לוי, הבעלים של חברת ראואל, מדובר במוצר שצפוי לו ביקוש אדיר. "כבר עכשיו אנחנו דוחים פגישות עם יזמים רבים, המבקשים להציע לרוכשי דירות את המערכת. אנחנו עושים זאת מאחר שיבמ עדיין לא נתנה את האישור הסופי להפצת המערכת. ברגע שזה יגיע, נתחיל לשווק. אני מקווה שזה יתפוס לפחות ב-10% מבתי האב בישראל, בשנים הקרובות. אני מאמין במערכת הזו וביתרון שיש לה על פני חברות מתחרות אחרות. בעולם קיימות עשרות חברות סטארט אפ, שעוסקות בתחום טכנולוגית `הבית החכם`. מתוך כל החברות, בישראל קיימות לפחות 25 חברות שעוסקות בפיתוח מערכות דומות, אבל אף אחת מהן לא הצליחה ליצור מערכת ביתית, שמבוססת על אינטרנט. נכון שמערכות חכמות כבר קיימות בעולם, אבל הן שווקו לעשירים בלבד, לאלפיון העליון. מדובר במערכות שעושות שימוש בטכנולוגית instabus ומתבססות על מערכת שליטה ופיקוד, הנשענת על מערכת הפעלה של מיקרוסופט, שלא בדיוק יציבה. אנחנו לעומת זאת מדברים על מערכת לקהל הרחב, במחיר עממי, שעושה שימוש במערכת הפעלה רזה webdyn של יבמ".

ראואל לא עסקה מאז ומעולם במערכות ביתיות חכמות. למעשה החברה, שהוקמה לפני 13 שנה ומגלגלת עתה מחזור עסקי של 30 מיליון דולר, עסקה במכירת כבלים ויצור ציוד לתשתיות תקשורת וטלפונים.

המוצרים ששיווקה החברה היו קופסאות סעף ובסיסי חיבורים וכבלים אלקטרונים למערכות מתח נמוך. עם התפתחות רשתות תקשורת המחשבים החלה החברה לשווק סיבים אופטיים ולייצר ציוד לתשתיות כבילה ולתקשורת נתונים, כך למשל שיווקה כבלי נחושת להעברת נתונים, סיבים אופטיים, פנלים, שקעים, רכזות מתגים, ממירים ועוד.

לפני כשנה הכל השתנה. החברה, שממוקמת במושב יד רמב"ם ומשתרעת על פני שטח של 6,000 מ"ר (4,000 מ"ר משרדים ו-2,000 מ"ר מחסנים) החלה במגעים עם יבמ כדי להיפך לשותף עסקי בתחום טכנולוגית "הבית החכם".

לוי: "יבמ היתה בקשר עם כל מני חברות, אבל בסוף בחרה בנו כדי שנשווק את המערכת, מאחר ולנו יש ניסיון רב בהקמה ובתפעול רשתות תקשורת, טלפוניה ובתשתיות כבילה".
 

מה בעצם המערכת מאפשרת?

הנה הסבר קצר. דרך המערכת ניתן להתקשר (באמצעות הסלולר) אל מוקד השליטה הביתי באמצעות האינטרנט ולהורות למוקד להפעיל, למשל, את דוד המים החמים, להדליק את המזגן כחצי שעה לפני ההגעה הביתה על מנת להגיע לבית קריר ונעים, להפעיל את מכונת הכביסה כך שתסיים את פעולתה סמוך להגעת הבעלים – עם כביסה מוכנה לתליה או לייבוש ,להפעיל את מערכת ההשקיה בגינה הפרטית וכו`.

למי היא מיועדת? לדירות ולבתים פרטים והן למקומות גדולים יותר ולעסקים כגון: בתי אבות, משרדים, מרפאות, אולמות אירועים, חנויות, מחסנים ועוד.

תוספת חיישנים למערכת מאפשרת הגדרת שגרות פעולה אוטומטיות לחלוטין. כך, אפשר, למשל, בבתים המצויידים בתריסים חשמליים, לסגור או לפתוח את התריס על פי תרחיש מתוכנת מראש . תוספת מצלמה לדירה מהווה השלמה למערך אבטחה קיים ומשמשת למעקב אחר אירועים חריגים ואפילו למעקב אחר הילדים שבבית ממקום העבודה של ההורה על ידי התקנת מצלמת רשת.

לדברי לוי אין חשש שמהמערכת לא תהיה ידידותית למשתמש. "כל אחד יוכל להפעיל את המערכת, גם מי שלא מבין בסלולר או מחשבים. ניתן להפעיל את המערכת דרך הסלולר ובעתיד דרך מסך מגע גבישי נוזלי, שימוקם בכל דירה. המערכת תתוכנת עוד מראש עם מספר פונקציות בסיסיות, הניתנות בקלות להפעלה. כל מה שהמשתמשים יצטרכו לעשות זה ללחוץ על המקש המתאים וזה יפעיל את המכשיר הביתי".

מערכת IBM Home Technology של יבמ יכולה להיות מיושמת בבתים בודדים, בעסקים קטנים ואף בשכונות שלמות או בבתים משותפים מרובי דיירים. היוזמה יכולה להיות של הקבלן הבונה, המבקש להציע ערך מוסף לרוכשים פוטנציאליים, של ספק שירותי אינטרנט המשווק את המתקנים השונים ואת שירותי התפעול והגישה, של התאגדות פנימית על בסיס שכונתי-קהילתי, או של משתמש קצה בודד.
 
 
לוי: "אחרי שהמערכת הזו תוטמע בבתים פתאום יתברר כמה היא מקלה על החיים ואנשים לא יבינו איך הם חיו קודם. אתה חוזר מעבודה, מחייג דרך מכשיר הסלולר למערכת השליטה בבית, וכשאתה מגיע, הדוד כבר פועל, המזגן דולק, בעצם כל דבר שתרצה. המערכת תומכת ב-256 אלמנטים. מי שרוצה יוכל אפילו לבקש מהמערכת שתאמר לו מתי המים חמים בבריכה, מתי הג`קוזי מוכן, בעצם כל דבר".

מה היקף הרווחים שאתה צופה לחברה בעקבות שיווק המערכת?

"אנחנו מקווים למכור 300 יחידות כאלה בחודש. אפשר לעשות את החשבון בקלות, 300 יחידות כפול 2,000 דולר למערכת דירתית בסיסית, זה בערך האומדן שלנו לרווחים".

יש כוונה לצאת בהנפקה כדי לגייס הון נוסף?

"זה לא בתכנון. בינתיים ההון העצמי שלנו מספיק לנו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by