בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שלוש פצצות מרגמה נורו הלילה על גילה 
 
 
חדשות  נענע

איש לא נפגע, אולם נזק כבד נגרם לרכוש. צה"ל ממשיך לתפוס עמדות בבית ג'אלה, על אף המגעים שניהל פרס לנסיגת צה"ל; ארה"ב קוראת לישראל לצאת מייד מבית ג'אלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלוש פצצות מרגמה נפלו אמש (שלישי) בשכונת גילה בירושלים. הראשונה, בקוטר 60 מ"מ נפלה על מתנ"ס ברחוב בן-אליעזר שהיה ריק מאדם. לא היו נפגעים ולמבנה נגרם נזק קל.

פצצת מרגמה שניה נפלה ברחוב הבושם בשכונה וגרמה נזק למספר רכבים ולקירות בתים. פצצת מרגמה שלישית נפלה על גג של בנין וגרמה לו נזק. אין נפגעים בנפש.

כוחות צה"ל השיבו אש כבדה לעבר מקורות הירי בעיר בית לחם. לאור ההסלמה בירי, המשיך צה"ל את שהותו בבית ג`אלה, ולא נסוג מן העמדות שתפס בעיירה.
 

אמש: מגעים לנסיגת צה"ל מהעיירה

אמש קראה ארה"ב לישראל לסגת מיד מבית ג`אלה.
דובר מחלקת המדינה האמריקני, ריצ`ארד באוצ`ר, אמר אמש בוושינגטון כי "ישראל צריכה להבין שפלישות כאלו לא יפתרו את בעיות הבטחון אלא רק מחמירות את המצב". באוצ`ר קרא לפלסטינים להפסיק מייד את הירי על גילה ובמקומות אחרים.

שר החוץ, שמעון פרס, ניהל אתמול מגעים מאומצים עם גורמים פלסטינים ומתווכים שונים, להוצאת כוחות צה"ל מבית ג`אלה. פרס אמר כי צה"ל מוכן לפנות מייד את בית ג`אלה, אם תהיה הפסקת ירי מוחלטת. לדברי מקורות פלסטינים, פרס שוחח עם ערפאת בטלפון בניסיון להפסיק את האש על גילה.

פרס שוחח בנושא עם נשיא מצרים מובארק, עם שרי החוץ של ירדן, רוסיה, צרפת, גרמניה ובלגיה, שגריר ארה"ב בישראל, דן קרצר, ומזכ"ל האו"ם קופי ענאן. פרס אמר להם כי המצב חמור ועליהם ללחוץ על ערפאת להפסיק את האש.

גורמים פלסטינים טענו אתמול, כי ערפאת קיבל ערבויות מהאמריקנים כי נסיגת כוחות צה``ל מהעיירה תתרחש ב`"קרוב מאוד". לטענת הגורמים, הנושא עלה בשיחת טלפון בין יושב ראש הרשות ערפאת לבין מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול.
 

מבצע "בית מוגן" יימשך

הכוחות לא יישארו במקום לעד. טנק במרכז הכפר (רויטרס)
 הכוחות לא יישארו במקום לעד. טנק במרכז הכפר (רויטרס)   
עירית ירושלים תחלק לתושבים כללי התנהגות בעת ירי פצצות מרגמה. לראשונה נורתה לעבר השכונה אש ממקלעים כבדים. אש נורתה הערב גם לעבר רחוב האנפה ולעבר עמדות צה"ל סמוך לגילה.

בתוך כך, הפלסטינים טוענים כי צה"ל השתלט על הכנסייה הלותרנית בבית ג`אלה והשבית את פעילות בית היתומים במקום. דובר צה"ל מכחיש: "צה"ל משתדל להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע, ומכניסה למקומות קדושים".

בצה"ל אומרים כי הכוחות ישהו באתרים שנתפסו ובסביבתם ויקיימו פעילות צבאית כדי למנוע ירי. דובר צה"ל מדגיש כי הצבא ממלא הלכה למעשה את התפקיד שהרשות הפלסטינית היתה אמורה למלא והוא -למנוע ירי ופעילות טרור נגד תושבי גילה ונגד הנוסעים בכביש המנהרות.

מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף גרשון (ג`רי) יצחק, אמר בצהריים כי פעולת צה"ל בבית ג`אלה, אשר זכתה לשם מבצע "בית מוגן", טרם הסתיימה וכי הרשות הפלסטינית עדיין יכולה להחזיר לידיה את השליטה ולאפשר את יציאת הכוחות משטחה.

"נאלצנו, אחרי שהתאפקנו במשך תקופה ארוכה מאד, להשתלט על השטחים השולטים ולחצות בין האיום לבין אזרחי ישראל הגרים בשכונת גילה", אמר גרשון.

לאורך כל היום התנהלו במקום חילופי אש לסירוגין, זאת למרות כניסת כוחות צה"ל הלילה לבית ג`אלה; פלסטיני אחד נהרג ושבעה נפצעו בחילופי האש.

 
 

השתלטות לילית על עמדות

כוחות צה"ל השתלטו הלילה על עמדות שולטות בכפר, ועל 5 בתים שמהם נורו יריות אל גילה; וככל הנראה גם על מחנה הפליטים אל-עיידה.

הבוקר החלו דחפורים של צה``ל ליישר את השטח סמוך לבית-הקשתות, שממנו נוהגים פלסטינים לירות לעבר גילה. לא נגרם נזק למבנה. בהמשך יוחלט אם להרוס את יתר הבתים שנתפסו.

בפעולת ההשתלטות השתתפו כוחות שריון, צנחנים והנדסה בחיפוי מסוקים של חיל האוויר.

ההשתלטות באה בעקבות ירי אינטנסיבי אמש לעבר שכונת גילה בירושלים, כחלק מההסלמה בשטחים בעקבות חיסולו של מנהיג החזית העממית לשחרור פלסטין, אבו עלי מוסטפה. גבר ישראלי בן 62 נפצע קל מהירי.

מהמשטרה נמסר כי מאז אתמול אחרי הצהריים נגרם נזק ל-31 דירות, בית כנסת, גג של תחנת דלק ומכונית אחת מהירי הפלסטיני אל עבר בשכונת גילה. גורמי ביטחון אומרים כי אין כוונה להישאר בבית ג`אלה זמן רב, אך הדברים יכולים להשתנות על פי האירועים בשטח. הגורמים העריכו כי צה"ל יישאר בבית ג`אלה לפחות יממה.

 

תגובות במערכת הפוליטית

חבר הקבינט המדיני בטחוני, השר עוזי לנדאו מהליכוד, אמר הבוקר כי הפעולה בבית ג`אלה היא תגובה של ישראל לטרור הפלסטיני. "יש לעבור לפעילות יזומה שתיפגע בכל אינטרס פלסטיני כדי שהטרור ייפסק", אמר לנדאו בראיון לגלי-צה``ל.

יושב ראש האופוזיציה, חבר הכנסת יוסי שריד ממרצ, תקף הבוקר את הפעולה בבית ג`אלה. "לראש הממשלה שרון יש נטייה לבשל את המלחמות על אש קטנה. את מלחמת שלום הגליל הוא בישל שנה, ואת מלחמת שלום ההתנחלויות הוא מבשל כבר חצי שנה", הזהיר שריד.

שריד קרא לפרס לפרוש מהממשלה משום ששרון משטה בו, לדבריו. "עד כה התנגד להשתתפותו של פרס בממשלה, כעת אני בז לו", אמר שריד. מקורביו של פרס השיבו כי שריד הוא האחראי העיקרי לעליית שרון לשלטון. הם אמרו לקול ישראל כי שריד הוא זה שמנע מפרס להתמודד על ראשות הממשלה וכעת אין לו אלא להלין על עצמו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by