בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המגזר האזרחי אינו ערוך ל"מלחמת מידע" 

המגזר האזרחי אינו ערוך ל"מלחמת מידע"

 
 
יובל דרור ודליה שחור

לפי דו"ח מבקר המדינה, במשך כשנתיים וחצי עוסקים גופים שונים בהיערכות המדינה במגזר האזרחי לאיומי "לוחמת המידע", אך "החלטות מרכזיות בעניין עדיין לא התקבלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבקר המדינה קובע, כי היערכות המדינה בתחום אבטחת מידע במגזר האזרחי לוקה בחסר. המבקר בחן גם את היערכות ישראל בתחום זה במועצה לביטחון לאומי, בשב"כ, בצה"ל ובמשרד הביטחון, אך מטעמי ביטחון המדינה, החליטה ועדת הכנסת לביקורת המדינה להתיר לפרסום רק חלק מהממצאים בעניין.
 
לפי הדו"ח, במשך כשנתיים וחצי עוסקים גופים שונים בהיערכות המדינה במגזר האזרחי לאיומי "לוחמת המידע", אך "החלטות מרכזיות בעניין עדיין לא התקבלו, תוצאות עדיין לא הושגו ויש מקום לשיפור ההיערכות".

לדברי המבקר, עם עליית השימוש במערכות מחשב ועם התקדמות הטכנולוגיה, התפתחה לוחמה חדשה - לוחמת מידע, הכוללת פגיעה במערכות מחשב של היריב (לוחמת מידע התקפית), והגנה על מערכות מחשב (לוחמת מידע הגנתית).

סוגי הפגיעה הם - גניבת נתונים ומידע, שיבוש נתונים והשמדתם, ופגיעה בהתקנים אלקטרוניים על ידי שיבושם, השבתתם והשמדתם.

המבקר מתייחס לחילוקי דעות שקיימים בעניין הקמת גוף מנחה, שירכז את הטיפול בתפקוד השירותים הממוחשבים החיוניים במדינה, במניעת פגיעה בהם, בצמצום הנזק לשירותים אלה במקרה של פגיעה ובשיקומם.

המבקר קובע כי על הממשלה "לפעול נחרצות לקבלת החלטות אופרטיביות שיקדמו את ההיערכות". מהדו"ח עולה כי לדעת יו"ר ועדת השרים לענייני תיאום, מינהל וביקורת המדינה יש להקים רשות סטטורית שתורכב בין היתר מנציגי השב"כ, ושתרכז את הטיפול באבטחת השירותים הממוחשבים. לעומתו סבורה המועצה לביטחון לאומי, כי על יחידה ייעודית בשב"כ לרכז את הסמכויות בעניין אבטחת שירותים אלה. השב"כ מסכים לקבל את הסמכויות האמורות, אך מציב לכך תנאים.

לדעת משרד האוצר, אין צורך להקים יחידה ייעודית בשב"כ, ועליו לעסוק בעניין במסגרת התקציבים והתקנים העומדים לרשותו. לפי מסמך המועצה לביטחון לאומי מיולי 2000, קיימות כיום כמה רשויות המטפלות באבטחת מידע. רשויות אלה הן ביטחוניות וסמכויותיהן מוגבלות למידע ביטחוני. לכן יש צורך בהחלטת ממשלה שתעניק לגורם כלשהו סמכויות אכיפה בעניין אבטחת מידע כלפי גורמים לא ביטחוניים.

במסמך מצוינים 30 גופים שיש להגן על מערכות המחשב שלהם: משרדי ממשלה, הנהלת בתי המשפט, בנק ישראל, שב"כ, משטרה, אל על, פי גלילות, חברת החשמל, מקורות, בזק, צים ועוד.

לפי דו"ח המבקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, הודיע לו שבקרוב יידונו בפניו העקרונות המוסכמים על המועצה לביטחון לאומי ועל השב"כ בעניין חלוקת האחריות באשר להגנת מערכות המידע במדינה, וזאת כדי לגבש החלטת ממשלה בעניין בהקדם.

לדעת המנכ"ל, גם ההיערכות הקיימת היום "נותנת מענה מקצועי ורציני לאיומים על מערכות המידע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by