בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ביהמ"ש המחוזי: על בזק לצרף את כל הלקוחות לשירות אינטרנט בתעריף מוזל 

ביהמ"ש המחוזי: על בזק לצרף את כל הלקוחות לשירות אינטרנט בתעריף מוזל

 
 
אסף ברגרפרוינד


בתביעה נטען כי בזק הטעתה את צרכניה משום שלא עדכנה אותם בקיומם של תעריפים זולים יותר; השופטת ציינה מציינת כי האינטרס העסקי של בזק לשמור על תעריפים גבוהים בקרב צרכני האינטרנט, עומד כיום בניגוד גמור לאינטרס הציבורי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על חברת בזק לשנות את הליך ההצטרפות של מנוייה לתוכנית שבה תעריפי ההתחברות לאינטרנט זולים ב-50% מהתעריף עבור שיחות רגילות, ולחברם באופן אוטומטי - כך קבעה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, רות שטרנברג אליעז.

השופטת קבעה כי על בזק לחבר את כלל מנוייה המשתמשים באינטרנט לתוכנית התעריפים המוזלת, והורתה להעביר את עיקרי החלטתה לשר האוצר ושר התקשורת - האחראים על אישור תעריפי בזק.
 


החלטתה של השופטת התקבלה במסגרת תובענה ייצוגית בהיקף של 20 מיליון שקל שהוגשה נגד בזק. בתביעה נטען כי בזק הטעתה את צרכניה משום שלא עדכנה אותם בקיומם של תעריפים זולים יותר.

השופטת קבעה כי לא ניתן לאשר את התביעה כייצוגית, מאחר שמראיות שהוצגו בפניה לא ניתן לקבוע כי אכן בזק הטעתה את לקוחותיה.

עם זאת קבעה השופטת כי החברה הטעתה את הוועדה המשותפת לוועדת הכספים והכלכלה של הכנסת, בכך שהסבירה כי רישום המנויים המשתמשים בתוכנית המוזלת נדרש לשם זיהוי השיחות שיעדן חיבור לאינטרנט - וזאת חרף ידיעתם כי המערכת מזהה אוטומטית את השיחות שתכליתן חיבור לרשת.

השופטת מציינת בהחלטתה כי חברי הכנסת לא היו ערים לסכנה הטמונה בחובת רישום כתנאי להצטרפות למסלול המוזל. השופטת קבעה עוד כי על פי נתוני בזק, עד סוף יוני 2000 נרשמו לכל מסלולי הגלישה בבזק 41 אלף מנויים שהם כ-6% מכלל הצרכנים. הדבר מעיד על היעדר מודעות בקרב ציבור הגולשים לדרישת הרישום, שלטענתה היא "דרישה שאין הציבור יכול לעמוד בה".

השופטת מתייחסת בפסק דינה לעובדה שבזק היא גוף כלכלי רב עוצמה ואולם בשל העובדה שפעילותה מוסדרת בהוראות חוק, קשה מאוד לתקוף את מדיניותה.

השופטת אליעז מציינת כי האינטרס העסקי של בזק לשמור על תעריפים גבוהים בקרב צרכני האינטרנט, עומד כיום בניגוד גמור לאינטרס הציבורי לאפשר גישה זולה ושווה לכל נפש לרשת - אינטרס שלדבריה אינו מוגשם כיום.

אף שדחתה את הבקשה לאישור התביעה כייצוגית, השופטת לא חייבה את מגיש הבקשה בהוצאות משפט (שמסתכמות במקרים דומים בעשרות אלפי שקלים), עקב החשיבות הציבורית שהעלה המגיש (א 1299/01).

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by