בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבים לבישים נגד טרור ביולוגי 

מחשבים לבישים נגד טרור ביולוגי

 
 
דבי קאופמן, מערכת דה

חברת זייברנאוט מחפשת בישראל טכנולוגיות שיאפשרו לה לייצר מחשב לביש, המזהה סימני תקיפה כימית וביולוגית ומסוגל להגן מפניהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מתקפת הטרור על ארה"ב שינתה לחלוטין את סדר היום של חברת זייברנאוט (Xybernaut). החברה, שהתמקדה עד כה בייצור מחשבים לבישים לבעלי מקצוע ייחודיים, החליטה להפוך את הטכנולוגיה שלה למנגנון הגנה אישי בפני טרור כימי או ביולוגי.
 

המדען הראשי של החברה, פרופ` יוסף בן דק, הגיע בשבוע שעבר לישראל, בהזמנת חברת USIBEX, על מנת להיפגש עם חברות סטארט-אפ מקומיות, לבחון את הטכנולוגיה שלהן וליצור שיתופי פעולה טכנולוגיים. "הגעתי לישראל מכיוון שיש כאן הרבה מאוד ידע בתחומי הכימיה, הפיסיקה והמתימטיקה, שיאפשרו פיתוח אלגוריתמים ובניית חיישנים עבור המחשבים החדשים", אמר בן דק. כבר כיום, אמר, יש לזייברנאוט שיתופי פעולה עם כמעט 200 חברות בישראל.

בביקורו חיפש בן דק אפשרות לחתום עסקות יצרן צד שלישי (OEM), או אפילו לבצע השקעות ישירות בחברות. "החברה הקציבה 5 מיליון דולר להשקעות בישראל", אמר. במהלך השבוע איתר בן דק שלוש חברות ישראליות שאתן הוא מתכנן שיתופי פעולה, בהן Extenda ו-Expand Networks.

לבן דק עדיין לא ברור כיצד יתבצע שיתוף הפעולה, מכיוון שהחברות שאיתר אינן זקוקות להשקעות. להערכתו, ייתכן ששיתוף הפעולה ייעשה באמצעות פיתוח משותף. כעת נערכים מגעים לביצוע השקעות בחברות הישראליות Advanced NanoParticles מירושלים, Solubest מהרצליה פיתוח וחברת Netpost מרמת גן.

זייברנאוט מפתחת כיום חיישנים שיאפשרו לאתר, באמצעות המחשב הלביש, מחלות או חומרים כימיים המצויים בקרבת המשתמש. למעשה, הכוונה היא לגלותם לפני שייווצר מגע פיסי בינם למשתמש, על מנת לספק לו התראה ולהרחיקו מאזור הסכנה. "זו הסיבה העיקרית שהגעתי לישראל", אמר בן דק. החברה העבירה מאז ספטמבר כ-80% מפעילות הפיתוח שלה לתחום החיישנים הכימיים ביולוגיים.

החברה הוקמה ב-90`, ומאז היא מפתחת ומייצרת מחשבים לבישים (Wearable Computers). רוב המחשבים מיועדים לשוקי גומחה מוגדרים, שבהם המפעיל זקוק למחשב, ואולם ידיו עסוקות במשימות אחרות. המחשבים שווקו בעיקר עבור התעשיות הביטחוניות, תעשיות אנרגיה, מטוסים, מכוניות, רפואה, בתי חולים ותעשיות כבדות אחרות. לרוב הכילו המחשבים עינית המאפשרת צילום לצורך אחסון תמונות במחשב ולצורך צפייה בצג, וכן מערכות קוליות המאפשרות להפעיל את המחשב באמצעות פקודות קוליות, בלא צורך להשתמש בידיים לצורך זה.

בעתיד הרחוק יותר מתכננת החברה לצייד את המחשבים הלבישים במערכת שתאפשר לייצר, באופן מיידי, חומר שיסתור וינטרל חומרים כימיים, ואולי אף מנגנון תרופתי שיילחם במתקפה ביולוגית.

ב-2002 מתעתדת החברה להשיק מחשב חיישן ראשון בשם OLEM, שיסייע ללובשו להתמודד עם חומר לימודי. המחשב מכיל תוכנת בינה מלאכותית וחיישנים שיתחברו לגוף המשתמש ויקלטו תנועות עצביות. המחשב יגלה מתי הלובש עייף, ואז יספק לו "מנות בידור כדי שימשיך ללמוד בצורה אפקטיווית".

זייברנאוט פועלת מפיירפקס, וירג`יניה, ומשווקת את מחשביה באמצעות 11 חברות בנות בארה"ב, גרמניה ויפאן. החברה מעסיקה 800 עובדים, ויש לה כ-200 פרויקטים משותפים עם חברות ישראליות. למרות השוק הייחודי שבו היא פועלת, משבר שוק המחשבים האישיים פגע גם בה. במחצית הראשונה של 2001 הסתכמו מכירותיה ב-4.3 מיליון דולר בלבד. אם ב-2000 היא מכרה את מחשביה תמורת 6000 דולר ליחידה - ב-2001 המחיר ירד ל-3500 דולר ליחידה.

להערכת חברת המחקר Intercap, כ-98% מהפטנטים הרשומים בתחום המחשבים הלבישים שייכים לזייברנאוט. חברת גרטנר גרופ מעריכה את שווי הקניין הרוחני שלה בכ-2.8 מיליארד דולר, ואולם החברה האם נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של כ-100 מיליון דולר בלבד. "מטעמי סודיות, רוב הפעילות העסקית של החברה והפיתוח הטכנולוגי שלה נעשים בחברות הבנות, ולכן שווי החברה בנאסד"ק אינו משקף את שוויה האמיתי", טוען בן דק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by