בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תכירו: נאפסטר החדשה 
 
 
חדשות נענע

השירות החדש יעלה כסף, לא יאפשר החלפת שירים מוגנים, ויגביל את אפשרויות ההאזנה; נאפסטר: רק מי שמשלם על זכויות יוצרים - ישרוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנכ"ל נאפסטר, קונרד הילברס, הציג היום את גירסת הבטא החדשה של התוכנה הפופולרית להחלפת קבצי מוזיקה, כך דווח ב-.CNET חברת נאפסטר, שנתבעה על הפרת זכויות יוצרים וסגרה את השירות ביולי אשתקד, מנסה למשוך את הגולשים "להחליף דיסקט" ולהסתגל לעידן חדש, של החלפת שירים בתשלום.
 
החידוש הגדול בתוכנה הוא הפורמט החדש, nap, שישמש לרוב השירים שיופצו. קבצי nap ניתן יהיה לנגן רק באמצעות הנגן הייחודי, שהוטמע בנאפסטר החדשה, ואי אפשר יהיה להוריד לנגני MP3.
 
התוכנה החדשה מונעת החלפת שירים המוגנים בזכויות יוצרים, ועותקים של שירים באיכות טכנית נמוכה. לכאורה זה טוב למשתמש, כי הוא לא יבזבז זמן בלהוריד קובץ, שאחר כך יתגלה כשיר באיכות שמיעה של קסטה שנשכחה באוטו ביום קיץ חם. אבל המשמעות המעשית היא חסימת רוב קבצי-השירים שלא הופצו על ידי חברות התקליטים - למשל בוטלגים (ביצועים שהוקלטו באופן פיראטי בהופעות ולא יצאו באופן רשמי). אולי זה לא בסדר להחליף שירים של ערן צור שהמרתם מהדיסק שלו ל-MP3, אבל איפה תשיגו את הביצוע שלו ל"אלינור" של זוהר ארגוב, אם לא בנאפסטר?
 
 
השירות החדש יעלה בין חמישה לעשרה דולרים לחמישים הורדות בחודש. השיטה מקוממת: חברת המוזיקה eMusic, למשל, הציעה בעבר הורדת שירים בתשלום פר שיר, פר אלבום או להורדה חודשית בלתי מוגבלת. נאפסטר מגבילה את המשתמשים לחמישים שירים לחודש. החודש עבר ולא הורדתם 50 שירים? הפסדתם.
 
בהודעה שנכתבה באתר נאפסטר, מנסה החברה להסביר למה עדיף להשתמש בנאפסטר ולא בתוכנות האחרות, שמאפשרות החלפת שירים חינם, כמו קזאה. "בסופו של דבר, הבחירה בידיכם, אבל אנו חשים שקהילות החלפת-קבצים שמשלמות לבעלי זכויות היוצרים הן אלו שינצחו". אבחנה מעניינת, במיוחד מצד חברה שהשיגה מיליוני משתמשים בזכות הפרת זכויות יוצרים שיטתית.
 
הילברס העריך, שנאפסטר תגיע לפשרה עם חברות התקליטים, תשיג רשיונות לשימוש במוזיקה שלהן ותשיק את התוכנה רשמית עד סוף הרבעון הראשון של השנה, אולי אפילו בשבועות הקרובים.
 

רוצים לדבר על זה?

כנסו לפורום תרבות דיגיטלית בנענע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by