בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אולמרט: אין לי כל אחריות לאסון ורסאי; המשפחות: לחקור גם את מעורבות העירייה 
 
 
חדשות נענע 

המשטרה תמליץ להעמיד לדין בפרשה את כל המעורבים, שלושה מהם בהריגה והיתר בגרימת מוות ברשלנות; ממציא שיטת הפל-קל, אלי רון: צדקתי תצא לאור; באסון נהרגו 23 בני אדם וכ- 400 נפצעו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, מתנער היום (רביעי) מכל אחריות לאסון שאירע באולמי ורסאי; זאת בתגובה לדרישת בני המשפחה להמשיך את חקירת הפרשה גם לגבי אחריותה של העירייה באסון בו נהרגו 23 בני אדם ונפצעו כ-400 נוספים.

אולמרט טען בין היתר כי המבנה הוקם למעשה חמש שנים בטרם נבחר למשרת ראש העיר. "לומר למי שנבחר חמש שנים לאחר הקמת הבניין שהוא אחראי, זו ניבזות. מילים יכולות גם להרוג. צר לי על ההתבטאויות האלה, אך איני שופט אדם בצערו", אמר אולמרט הבוקר בראיון לקול ישראל.
 
מאות חוגגים היו על רחבת הריקודים. רגעי הקריסה (ערוץ 2 )
 מאות חוגגים היו על רחבת הריקודים. רגעי הקריסה (ערוץ 2 )   
המשטרה הודיעה אתמול (שלישי) כי תמליץ לפרקליטות להעמיד לדין את כל 12 החשודים במעורבות באסון "ורסאי" , בו נהרגו 23 בני אדם ונפצעו 400 בקריסת תקרת האולם במהלך חתונה. משפחות נפגעי האסון שיבחו את המשטרה על ההמלצה וקראו לפרקליטות לאמץ אותה.

תנ"צ מירי גולן, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה אמרה במסיבת עיתונאים בצהריים כי עם השלמת החקירה הפלילית בעניין הוחלט להעמיד לדין את ממציא שיטת ה"פל-קל", אלי רון, בגין הריגה.

עוד הומלץ להעמיד לדין באשמת הריגה את המהנדס אורי פסח - שיחד עם רון היה אחראי לפקח על כך שהבנייה בשיטה נעשית כראוי, ואת קבלן הבניין יעקב אדיב.

המהנדס הקונסטרקטור, דן שפר, ושותפו אז, שמעון קאופמן יועמדו לדין בגין גרימת מוות ברשלנות, חבלה ברשלנות, ועבירה על חוק התכנון והבנייה.

ארבעת בעלי האולם, ובעלי האולם מתחת לאולם ורסאי, "אצולת ירושלים", יואשמו בגרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות.

המשטרה החליטה שלא להמליץ להעמיד לדין פקידים נוספים בעיריית ירושלים, ובהם בכירים, שנחשדו שאיפשרו לאולם לפעול ללא היתר בשל קבלת שוחד.

פרקליטו של אלי רון מסר בתגובה כי הוא לא מופתע, וכי מרשו עדיין מקווה ומאמין שצדקתו תצא לאור. בעלי אולם ורסאי אמרו כי הם חפים משפע כי לא ידעו שהבניין בנוי בשיטת הפל-קל.
 

דובר המשפחות קורא לפרקליטות לאמץ את המלצת המשטרה


רונן מורנו, דובר ארגון הרוגי אסון ורסאי, אמר בתגובה להמלצת המשטרה: "אנחנו מחזקים את ידי המשטרה, ומודים לה על החקירה. אנחנו קוראים לפרקליטות לאמץ את המסקנות ולהגיש כתבי אישום נגד האחראים בהקדם".

לדבריו, החקירה הסתיימה, ולכן על ועדת החקירה הממלכתית (ועדת זיילר) לקחת את חומר החקירה ולבחון את כל ההיבטים הציבוריים ולתת מסקנות בהתאם, למה שמצוי בחומר החקירה.

בנוסף העלה מורנו את השאלה מי נושא באחריות הציבורית לאסון. "האם איש אינו אחראי, למעט עובדת זוטרה של העירייה? על עיריית ירושלים לחקור את עצמה ולנקות את אורוותיה", הדגיש מורנו.

דודו דרור אחיו של החתן אמר היום כי הוא סמוך את ידו על המלצות המשטרה. "חבל מאוד שנותנים לאנשים עם כוח וכסף לפעול בלי רישיון, אנו מקווים שמערכת בית המשפט תשפו אותם בחומרה", אמר דרור.

בקרב המשפחות נשמעה עם זאת ביקורת על כך שההמלצות לא נוגעות לבכירים יותר בעיריית ירושלים.
 
 

התרעות על מצב התקרה טופלו באופן קוסמטי בלבד

צוותי החילוץ מחפשים ניצולים בין ההריסות (רויטרס)
 צוותי החילוץ מחפשים ניצולים בין ההריסות (רויטרס)   
המלצות המשטרה, שאחראית על חקירת החשדות למעורבות בפלילים, יועברו לפרקליטות שתחליט האם להעמיד לדין את המעורבים ולקבל את ההמלצות. לרב נוהגת הפרקליטות לאמץ את המלצות המשטרה כלשונן.

המשטרה ציינה בהמלצותיה ששיטת הפל-קל הינה מסוכנת, לקויה מיסודה, ומשוללת כל בסיס עיוני או ניסויי.

עוד נטען, שממציא השיטה, אלי רון, ידע שהשיטה בעייתית ומסוכנת ושכשל ברצפת הפל-קל עלול להתרחש בפתאומיות וללא כל התרעה.

המשטרה קבעה כי קבלן הבניין שבו היו אולמי ורסאי לא היה מורשה לבנות מבנה בסדר הגודל שהקים.

מהנדסי הבניין ייעדו את הקומות העליונות במבנה לאולמות שמחה, למרות שהם לא התאימו למטרה זו.

מחקירת המשטרה עולה שתחילת הכשל, שהוביל לקריסה ברחבת הריקודים, היה סביב עמוד שנשא את העומס המרכזי בבניין. העמוד לא נבנה כראוי, והוצב במרכז הרחבה.

חקירת המשטרה העלתה עוד שבמשך תקופות ארוכות היו התרעות על נזילות ושקיעתן של התקרה ורחבת הריקודים באולמי ורסאי, אבל הבעיות טופלו באופן קוסמטי בלבד.
 

האולם פעל ללא היתר איכלוס

כבר בראשית החקירה התברר, כי האולם פעל ללא היתר אכלוס, וכי התקרה שקרסה נבנתה בשיטת פל-קל, שאינה עומדת בתקן הישראלי.

משרד הפנים הורה עוד ב-69` שלא לתת היתרי אכלוס למבנים העושים שימוש בשיטה זו. כן הסתבר, שנגד
האולם הוצאו צווי סגירה, ואולם אלו לא נאכפו.

חוקרי המשטרה בדקו כאמור גם את אחריותם העקיפה של האחראים בעיריה, לאסון. החוקרים ביקשו לדעת כיצד פעל האולם שנים רבות ללא טופס איכלוס, בעוד הפקחים אינם עושים דבר.

המשטרה חקרה, בין השאר, את מנכ"ל העירייה, מנהל אגף הפיקוח על הבנייה, מהנדס העיר, ופקחים רבים.

זאת, עקב חשד, שהעירייה נמנעה מפעולה נגד האולם, עקב קבלת שוחד. לבסוף הומלץ להעמיד לדין את בעלי האולם בגין מתן שוחד, ואת עובדת העירייה אסנת שזו בגין מרמה והפרת אמונים.
 

ידיעות נוספות

 

רוצים לדבר על זה?

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by