בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ישוחרר דיוויד אירווינג 

ישוחרר דיוויד אירווינג

 
 
יוסי גורביץ

דיוויד אירווינג הוא טיפוס נתעב, דוחה, מאוס ושקרן. אף אחד מהסעיפים האלה לא גורר עונש מאסר. בשם חופש הדיבור והמאבק בהכחשת השואה, יש לשחררו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רשע ודוחה. אבל לא ראוי למאסר. אירווינג בבית המשפט (רויטרס)
 רשע ודוחה. אבל לא ראוי למאסר. אירווינג בבית המשפט (רויטרס)   
בשנות התשעים, אירח העיתונאי והפולמוסן הבריטי כריסטופר היצ'נס את מכחיש השואה דיוויד אירווינג בביתו, לשיחה טעונה. לאחר האירוח, ביקשה אשתו של היצ'נס שלא להזמין את אירווינג שוב. היצ'נס כתב כי הדבר התמיה אותו, שכן "בביתנו התארחו אנשים מוזרים רבים, ומעולם לא עלתה הדרישה הזו".

אשתו השיבה לו שכאשר ליוותה את אירווינג במעלית, התלוותה אליהם בתם הקטנה, זהובת השיער. אירווינג אמר כמה מילים מעריכות על יופיה הארי של ואז ציטט שיר קטן שכתב:

I am a baby Aryan,
Not a jew or Sectarian,
I have no plans to marry
An ape or Rastafarian

היצ'נס לא הזמין שוב את אירווינג לביתו. השיר הזה, שצוטט במשפט הדיבה של אירווינג, ממחיש לכל מי שהיה זקוק להוכחה שאם מכחישי שואה נחלקים למטומטמים ורשעים, אירווינג הוא בהחלט רשע. אף אחד לא אמר עליו מעולם שהוא טיפש.

אבל האם זו סיבה טובה מספיק למאסר?
 

רשעות אינה סיבה לכליאה

 
אמש הורשע דיוויד אירווינג בבית דין אוסטרי, על פי הודאתו, בהכחשת שואה. כחלק מהודאתו, טען אירווינג שאכן הכחיש בעבר את השואה, אך איננו מאמין בכך עוד וכי יומניו של אייכמן שכנעו אותו שהשואה אכן קרתה. השופט לא התרשם, ודן אותו לשלוש שנות מאסר בפועל.

הכחשת שואה היא דבר מאוס, ואירווינג הוא טיפוס מאוס, דוחה, ושקרן. כל אלה, עם זאת, אינם סיבה מספיק טובה לכלוא אדם לשלוש שנים. האב הרוחני של הכחשת השואה הוא מייצג לא נעים במיוחד של חופש הדיבור, אבל חופש הדיבור נמדד בהגנה על זכותו של אדם לומר דברים מקוממים, לא באמירת דברים שאין עליהם מחלוקת.

חשוב להדגיש: הכחשת השואה איננה "אינטלקטואלית", ואיננה "אמירת אמת מול הכוח". זהו נסיון פוליטי, כמעט ללא יוצא מן הכלל אנטישמי, שמשמש בדרך כלל לשלילת זכות קיומה של מדינת ישראל.

אבל את הכחשת השואה יש להביס במישור האינטלקטואלי, לא באמצעות סתימת פיות. והבסתה היא קלה כל כך: כשתבע אירווינג לדין את ההיסטוריונית דבורה ליפשטט, שהגדירה אותו כמכחיש שואה, הוא נדרס על ידי היסטוריונים. לא היו לו טענות נגד משמעותיות. כשמכוונים את זרקור האמת אל מול ההשמצה הזו, היא נמוגה מיד.
 

חיזוק פרדוקסלי של מכחישי השואה

ישנן שתי סיבות לשחרר את אירווינג. הראשונה היא מוסרית: אין להגביל את חופש הדיבור בשל רגישות. מי שטוען שצריך לאסור על הכחשת שואה, לא יכול באותה מידה לטעון שראוי לפרסם קריקטורות על מוחמד.

השניה היא תועלתנית. אירווינג, כיום, הוא דמות מוכה ואומללה. הוא הובס במשפט הדיבה שלו, ואתמול הוא חזר בו בפועל מכל מפעל חייו. אם היו משחררים אותו, זה כל מה שהציבור היה זוכר: שהאב המייסד של הכחשת השואה אמר שהוא טעה. מאחר ולא שחררו אותו, הוא צפוי להפוך לקדוש מעונה.

מכחישי השואה ממילא מעמידים פנים שהם "נרדפים על אמונותיהם". מאסרו של אירווינג מספק תחמושת לטענה הזו. ראוי לשחרר את אירווינג – גם לשם הגנה על חופש הדיבור, וגם בגלל שיהיה כל כך משעשע לראות אותו מתפתל ומנסה לומר שהוא לא באמת התכוון למה שאמר לבית המשפט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by