בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דולפינים הם כמו בני אדם 
 
 דולפינים מקבלים ליטוף (צילום: אמיר פרלברג)   
 
הארון תחאוכו

מחקר חדש על דולפינים עונה על השאלה: מדוע אנו משתפים פעולה? החוקרים גילו כי הדולפינים, כמו בני האדם, משתפים פעולה בפעולות כמו צייד, חיזור, הגנה מטורפים ומשחק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר חדש שנערך בדולפינים סיפק לחוקרי אוניברסיטת חיפה תשובות מעניינות על שיתוף פעולה בין בני אדם. החוקרים באוניברסיטה ניסו לתת תשובה לשאלה מדוע משתפים בני האדם פעולה. המחקר נערך בקרב דולפינים שהם בעלי חיים הנוטים באופן טבעי לשתף פעולה במגוון פעולות כגון צייד, חיזור, הגנה מטורפים, משחק וכד'.

ד"ר ריצ'רד שוסטר ואמיר פרלברג מאוניברסיטת חיפה חקרו את קבוצת הדולפינים החיה בריף הדולפינים באילת ואת האינטראקציה בינם לבין צוות האתר - המאמנים ומדריכי הצלילה והשחיה. "גילינו שהדולפינים נוטים לשתף פעולה זה עם זה יותר מהצפוי", אומרים החוקרים. "התמקדנו ברמת התיאום בין צמדי דולפינים כאשר הם מגיעים לבני אדם על מנת לקבל ליטוף ומצאנו שהדולפינים בחרו להתלטף בצמד על פני התלטפות לבד ביחס של 1:4, למרות שהמלטפים היו רבים. הדולפינים יכלו להגיע ל'מלטף בגפם ו"להרוויח" ליטוף כפול, אך העדיפו לעשות זאת בצמד".

החוקרים ציינו ששיתוף הפעולה בליטוף דורש מאמץ רב יותר מצד הדולפינים מאשר התלטפות של כל אחד מהם לבד מאחר ועליהם לתאם את תנועותיהם לא רק עם תנועותיו של ה"מלטף", אלא גם אחד עם השני, בדומה מאד לתיאום בצייד או בחיזור הנצפים בטבע. "הסיבה לשיתוף הפעולה היא לא רק הרווח החומרי, אלא גם - ולפעמים רק - הנאה מעצם ביצוע הפעולה המשותפת והמתואמת. הדולפינים משתפים פעולה כי הם נהנים לבצע פעולות יחד, גם אם המחיר לכך הוא מאמץ מצידם וכן ליטוף קצר יותר".

החוקרים מסבירים כי תוצאות המחקר אינן תואמות את ההנחה שאנוכיות הינה המניע הבלעדי לביצוע כל התנהגות - אפילו התנהגות של שיתוף פעולה שדורשת תיאום בין אלה שמכירים זה את זה ולמדו לעבוד ביחד. "מהמחקר עולה כי ההתנהגות עצמה יכולה להיות מתוגמלת רק על ידי ביצוע הפעילות המשותפת, גם אם התועלת המיידית מעטה או שאינה קיימת. במקרים כאלה, שיתוף הפעולה יכול להשתלם רק בעתיד הרחוק, אם בכלל, כתוצאה מחיזוק היחסים החברתיים בין אלה שלמדו לעבוד ביחד על מנת להשיג תוצאות משותפות".

החוקרים רואים בתוצאות המחקר השלכות לגבי שיתוף פעולה בין בני-אדם מאחר ודולפינים ובני-אדם הם מינים אינטליגנטים בעלי רגישות גבוהה ליחסים חברתיים ויכולת להשתמש בהם. "בקרב בני אדם, כמו אצל בעלי חיים, העשייה של פעולות ביחד היא מלהיבה, מרגשת וגורמת להנאה מעצם הפעולה המשותפת", סיכמו החוקרים שהדגימו: "אנשים נהנים לצעוד יחד במצעדים, לרקוד יחד ולשחק ביחד בלי לקבל על כך תגמול כלשהו פרט להנאה רגעית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by