בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר: גלדיאטורים רומיים נלחמו לפי החוקים 
 
 שחקנים לבושים כגלאדיאטורים בשביל תיירים (רויטרס)   
 
רויטרס

67 שלדים של גלדיאטורים רומיים נחקרו על ידי שני מדענים אוסטרים. מהמחקר עולה כי לוחמי הזירה הרומיים ניהלו את הקרבות שלהם על פי קוד אתי נוקשה שנועד למנוע אכזריות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר חדש שחקר את שרידיהם של 67 גלאדיאטורים רומיים מעלה את הטענה כי הגלאדיאטורים ניהלו את קרבותיהם על פי קוד אתי נוקשה מאוד שנועד למנוע אכזריות בלתי נחוצה. כך פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס.

זוג מדענים אוסטרים שחקרו את שרידיהם של גלאדיאטורים שנמצאו בקברים באפסוס שבטורקיה, מרכז כוח במזרח האימפריה הרומית העתיקה, טוענים כי ממצאיהם מוכיחים כי הלוחמים נצמדו לחוקים מוגדרים מאוד של קרב ונמנעו מאכזריות לשמה.

פגיעות שנמצאו בקדמת כל גולגולת, מעידות כי כל מתמודד השתמש רק בסוג אחד של נשק בכל קרב פנים אל פנים. אלימות ברוטלית והתעללות שאפיינו שדות לחימה לפני 2000 שנה, לא באו בחשבון. והמפסידים, כך עולה מהממצאים, מתו במהירות.

למרות שרוב הגלאדיאטורים לבשו קסדות, עשרה מהנבדקים מתו מפגיעה של כלי רבוע דמוי פטיש בצד הראש. ייתכן שזו עדות לעבודתו השקטה של מוציא להורג שעמד מאחרי הקלעים ותפקידו היה להרוג במהירות את המפסידים שנפצעו פצעי מוות לאחר הקרב.

על פי דוח המחקר, הקרבות כפי שצויירו על ידי אומנים רומיים שונים, תואמות למדי את המציאות. הגלדיאטורים שהתמודדו היו בדרך כלל שקולים למדי בגודלם ונלחמו על פי מערכת חוקים שנאכפה על ידי שני שופטים.

קתלין קולמן מאוניברסיטת הרווארד, שהייתה היועצת ההיסטורית לסרטו של רידלי סקוט "גלאדיאטור", הסכימה עם מסקנות דוח המחקר. "העובדה שאף לא אחת מגולגלות הגלדיאטורים הראתה סימנים לחבלות חוזרות ונשנות רומזת כי היתה משמעת רבה בקרבות", אמרה קולמן למגזין New Scientist.
המדענים, קארל גרוסשמידט מהאוניברסיטה הרפואית של ויינה ופביאן קנץ מהמכון הארכיאולוגי האוסטרי, השתמשו בסריקת קרני רנטגן וניתוח מיקרוסקופי כדי לחקור את מותם של הגלדיאטור. העצמות נמצאו בשנת 1993 ובעליהם חיו כנראה בסביבות המאה השנייה לספירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by