בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"ץ: המדינה תעניק הטבות בחינוך גם לערבים 
 
 אפליה בחינוך הערבי. אילוסטרציה (רויטרס)   
 
הארון תחאוכו

שופטי בג"ץ קיבלו את עתירת ועדת המעקב של ערביי ישראל וארגון עדאללה והחליטו פה אחד - "הממשלה תקבע קריטריונים ברורים לקביעת אזורי העדיפות הלאומית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"ץ קיבל הבוקר (שני) את עתירת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל וארגון עדאללה - וקבע כי המדינה תעניק הטבות בחינוך גם ליישובים ערביים. השופטים קבעו כי הממשלה תקבע קריטריונים ברורים וגלויים לקביעת אזורי העדיפות הלאומית.

שבעת שופטי בג"ץ החליטו פה אחד כי המדינה חייבת לבטל את החלטת הממשלה על "אזורי עדיפות לאומיים" בתחום החינוך. החלטת הממשלה העניקה מעמד מיוחד ל-500 יישובים יהודיים ורק לארבעה ישובים ערביים. השופטים קבעו כי הפסיקה תיכנס לתוקף בתוך שנה.

השופטים, בראשותו של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, כתבו בהחלטתם כי "החלטת הממשלה המגדירה 'אזורי עדיפות לאומית' בתחום החינוך תתבטל, משום שהיא מפלה את היישובים הערביים". השופטים קבעו כי החלטת הממשלה "נגועה בהבחנה חשודה ביותר על בסיס הלאום והגזע".

אחד השופטים, סלים ג'ובראן, קבע בהחלטתו כי "המחנה המשותף הוא השוויון והבסיס לכל זכויות היסוד של האדם וליתר הערכים שבדמוקרטיה. החינוך נחשב לכלי מרכזי לקידום חברתי וכלכלי של כל חברה". עוד כתב השופט ג'ובראן: "החברה הערבית בישראל, מאז ומתמיד, ייחסה משקל רציני וחשיבות גדולה לחינוך, זאת מתוך אמונה שהוא מהווה מכשיר בעל פוטנציאל היכול להבטיח ניידות חברתית".

ארגון עדאללה וועדת המעקב הגישו את העתירה לפני שלוש שנים וטענו כי קביעת אזורי העדיפות הלאומית נעשית שלא על פי קריטריונים ברורים. "מדובר בקריטריונים שחייבים להיות קריטריונים חברתיים כלכליים", טענו העותרים.

בתגובה להחלטת בג"ץ אמרה ח"כ יולי תמיר,יו"ר מטה ההסברה של מטה העבודה, כי "החלטת בג"ץ מהווה אות קלון לממשלת ישראל שקבעה כי ערך השיוויון אינו מובן מאליו וחייב להיקבע על ידי בג"ץ".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by