בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זנות היא לא מקצוע 
 
 הפסלון השנוי במחלוקת (צילום: אתר גלריה רוזנפלד)   
 
עידית הראל שמש ונירית צארום

תערוכה בגלריה רוזנפלד ודיווח חדשותי ב"הארץ", הולידו שתי תגובות תחת אותה כותרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(1)

עידית הראל שמש

האמנית זויה צ'רקסקי מציגה בתערוכה "אוונגרדיסטים", בגלריה רוזנפלד בתל אביב, שבעה פסלים בהם היא בוחנת בהומור גרוטסקי שבעה מקצועות: שף, קצב, טייס, כירורג, חשמלאי, מורה וזונה. קטונתי מלהביע ביקורת מקצועית-אמנותית על עבודתה של זויה, אך כן מתבקשת ביקורת על בחירתה של האמנית להציב את האישה בזנות בשורה אחת עם "מקצועות אחרים".

זנות אינה מקצוע. נקודה. זנות היא חשיפה לאלימות ולתקיפות מיניות תכופות, היכנעות לפלישה לתוך הגוף ועבדות כלכלית. להיות בזנות פירושו להיות נאנסת, ניצודה, נרדפת, מוטרדת מינית, נשלטת, מוכה, נתקפת, הן מילולית והן פיזית. מרבית הנשים בזנות חיות מתחת לקו העוני, בתת-תנאים, והן ברובן הומלסיות עם בעיות סמים. מחקרים העוסקים בזנות מראים, כי הצירוף של אלימות קבועה, השפלה כרונית וחוסר הכבוד של החברה, מצטברים לכדי השפעות שליליות בבריאות הנפש של האישה, החל מהפרעות פוסט טראומטיות וכלה בדיכאון קליני והתאבדות. היקף התמותה בקרב נשים ונערות בזנות גדול פי 40 משאר האוכלוסייה!

בוחרים להיות טייס. לא בוחרים להיות בזנות. הגיל הממוצע בו נערה מתחילה את דרכה בזנות הוא 14! קשה להגדיר בחירה בגיל 14. מחקרים מראים כי 80% מהנשים בזנות עברו התעללות מינית בילדותן. רובן המכריע של הנשים בזנות, מידרדרות לזנות בשל נסיבות חיים קשות ביותר - משפחות הרוסות, גילוי עריות, מצב כלכלי קשה, אונס, אלימות והתמכרות לסמים. על אילו בחירות ניתן לדבר בסיטואציות כאלו?!

לו היתה האמנית מפסלת דמויות המייצגות קורבנות של ניצול ואלימות כגון: אישה מוכה, נערה שנאנסה, קורבנות גילוי עריות וכדומה, כי אז מקומם של הנשים והגברים בזנות היה מוצדק. הצבתה של האישה בזנות יחד עם בעלי מקצועות אחרים, משרתת את המיתוסים המאפשרים את הנצחתה של תעשיית המין ותופעת הזנות.


מכון תודעה


(2)

נירית צארום

לקח לי קצת זמן להבין מה לא בסדר בחדשה המעודדת יחסית שפורסמה ב"עיתון לאנשים חושבים". חדשה זו עוסקת בפיצויים שקיבלה אישה אמיצה ממולדובה שעונתה, נסחרה ונוצלה על ידי סוחרי אדם. אישה אמיצה זו לא הסתפקה בכך שהפלילה את סרסוריה והושיבה אותם מאחורי סוגר ובריח, אלא גם תבעה וגם זכתה לקבל פיצויים על מסכת העינויים וההשפלות שעברה.

אינני יודעת בכמה כסף אפשר לפצות מישהי שנכפו עליה יחסי מין, ויחסים סאדו מזוכיסטים בלי אמצעי מניעה כל ימות השנה מעשר בבוקר ועד ארבע לפנות בוקר, כולל בזמן המחזור החודשי. האישה הזאת דרשה 2.5 מיליון ש"ח. בהמלצת השופטת דרורה פלפל ולאחר משא ומתן הושגה פשרה – התובעת תפוצה בסכום של 300 אלף שקלים. מדובר בפסיקה תקדימית, שכן עד כה נהגו לפסוק בתביעות כאלה 15 אלף שקלים.

אבל הבעיה שיש לי עם הידיעה הזאת לא נמצאת בתוכן, אלא בטרמינולוגיה שמשקפת את האופן שבו מעמעמת התקשורת הממוסדת והגברית את הקול הנשי. מדובר בטרמינולוגיה של יחסי עובד מעביד, המשרתת לרוב מאבקים של ועדי עובדים לשיפור תנאי עבודתם. השימוש בטרמינולוגיה הלקוחה מהקשרים אלו, מסווה את המשמעות האמיתית של הזנות עבור נשים שנמצאות ב"תעשייה" הזאת (מה בדיוק מייצרים שם?!) ונשים באופן כללי – ניצול מחריד של גוף ונפש האישה . כך מתואר ניצול זה:
מן המשפט הזה מתקבל הרושם שהבעיה המרכזית היא תנאי העבודה: הימים, השעות ובהמשך הידיעה גם השכר הזעום, ולא ניצול נשים על ידי סרסורים, ובמידה רבה גם על ידי גברים שהם הלקוחות של הסרסורים. הרי אין אישה שחולמת לגדול ו"לעבוד" לזונה. אין הורים שמיחלים שבתם "תעבוד" בזנות. אין אח שרוצה שאחותו "תעבוד" בזנות, אין ילד שרוצה שאמו "תעבוד" בזנות ואין גבר שמעונין שבת זוגו "תעבוד" בזנות. אם לא ברמה הפוליטית, ברמה האישית כל אחד מבין שזנות זאת לא עבודה!

הטרמינולוגיה הפטריארכלית שבחר עיתון "הארץ" להשתמש בה, על מנת להציג את המקרה הזה, פיספסה את הצד הנשי בסיפור באופן שמדגים כיצד מחלישה השפה הגברית את הקול הנשי ואת האינטרס הפמניסטי. שהרי לא מדובר כאן בפועלות או בעובדות שניתן לשנות את מצבן על ידי שיפור תנאי עבודתן ושכרן. מדובר בנשים שהקשר שלהן אל הגוף עוות באופן שלעולם לא תהיה לו תקנה. וזהו הפסד, והפסד והפסד!

כבר הוכח שלפחות שבעים אחוז מהזונות עברו התעללות מינית בילדותן. שילוב של מצב כלכלי קשה עם מצב נפשי מעורער ודימוי עצמי נמוך, מביא לעיתים נשים לזנות "מרצון". אבל אין כאן שום בחירה אמיתית, כפי שאוהבים לצייר "האנשים הנאורים", התומכים במיסוד הזנות.

"העוקץ"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by