בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מופז נגד הפיצויים 

מופז נגד הפיצויים

 
 
אסא וולפסון

שר הביטחון היוצא ניצל את קיומו של חוק האינטיפאדה כדי לפטור את צה"ל כמעט לחלוטין מאחריות לנזק לנפש ולרכוש פלסטיניים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר הביטחון היוצא, שאול מופז (רויטרס)
 שר הביטחון היוצא, שאול מופז (רויטרס)   
שר הביטחון היוצא, שאול מופז, ניצל את קיומו של "חוק האינתיפאדה" ופטר את צה"ל כמעט לחלוטין מאחריות נזיקית לפגיעה בנפש וברכוש בשטחים בעימותים מאז ספטמבר 2000. כך דווח באתר הארץ. הדברים עולים מבדיקה של "הכרזות על אזורי עימות" שפירסם מופז בחודשים האחרונים.

ארגוני זכויות אדם שונים הגישו עתירות לבג"ץ נגד החוק, שפוגע לטענתם בזכויות יסוד ובמשפט הבינלאומי. במשרד הביטחון אמרו כי "ההכרזות הן מידתיות במידה המרבית האפשרית, ואינן כלליות וגורפות".

ביולי 2005 קיבלה הכנסת תיקון לחוק הנזיקים האזרחיים, שכונה "חוק האינתיפאדה". בדומה לחוק שהתקבל בימי האינתיפאדה הראשונה, החוק הזה מאפשר למדינה להימנע מתביעות נזיקין ומתשלום פיצויים על נזקים שנגרמו לפלסטינים במהלך העימות המזוין. בחוק נכתב כי "על אף האמור בכל דין, אין המדינה אחראית בנזיקין לנזק שנגרם לנתין של מדינת אויב, פעיל או חבר בארגון מחבלים, או מי שניזוק בעת שפעל מטעמו של נתין מדינת אויב, חבר או פעיל בארגון מחבלים".

החוק חל בכל האזורים בשטחים עליהם מכריז שר הביטחון כאזורי עימות, ומאפשר גם להכריז רטרואקטיבית על כל גזרה בגדה וברצועה כאזור עימות, בטווח זמן של חצי שנה מספטמבר 2000.

מאות תביעות נזיקין של פלסטינים שהוגשו לבתי המשפט לפני שהתקבל החוק, הוקפאו לקראת אישורו הסופי של החוק. לאחר שעבר החוק, חילק מופז את הגדה ל-88 אזורים ו-22 מעברים, ואת רצועת עזה לשלושה אזורים ושבעה מעברים. החל מ-12 בספטמבר 2005, אחרי סיום ההתנתקות, מוגדרת רצועת עזה כולה כ"אזור נזיקי" אחד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by