בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חוק טל לא יבוטל 

חוק טל לא יבוטל

 
 
הארון תחאוכו

בג"צ דחה את העתירות שהוגשו נגד דחיית גיוסם של האברכים. השופט ברק: "החוק פוגע אך לא ישונה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(רויטרס)
 (רויטרס)   
לאחר ארבע שנים: בג"ץ דחה הבוקר (חמישי) את העתירות נגד "חוק טל" שהגישו התנועה לאיכות השלטון ומספר מפלגות שטענו שהחוק מנוגד לחוק יסוד. העתירות נדחו ברוב דעות של שמונה שופטים מול אחד, השופט מישאל חשין, שהיה בעד ביטול החוק.

החוק שאושר בכנסת ביולי 2002, ברוב של 51 מול 41 מתנגדים, קובע כי תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו והמגיע לגיל 22 יקבל שנה במהלכה יוכל להחליט האם להמשיך ללמוד או לצאת לשוק העבודה. אם ייבחר בעבודה, יוכל לבחור בין שירות צבאי של ארבעה חודשים לבין שנת שירות אזרחי.

נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, הקריא מתוק פסק הדין ואמר כי "כרגע בשלב זה אי אפשר לקבוע שהחוק הוא בלתי חוקתי. "קיים חשש שהחוק פוגע, אך כרגע לא ניתן לקבוע זאת או לשנות אותו", אמר השופט ברק.

ארבע עתירות הוגשו בעקבות אישור החוק, בין השאר על ידי התנועה לאיכות השלטון, והמפלגות מרצ ושינוי שטענו שהחוק מנוגד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ופוגע בעיקרון השיוויון. העותרים טענו כי החוק למעשה מסדיר פטור גורף משירות צבאי לתלמידי הישיבות ומהווה פגיעה קשה בזכויות המגזרים האחרים בישראל הנושאים בעול הביטחוני של מדינת ישראל.

לדברי העותרים, שהביעו אכזבה מפסק הדין, החוק גורם לשסע בחברה הישראלית. כ-25 אלף אזרחי המדינה חתמו על העתירה במהלך ארבע השנים האחרונות.

יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין, אומר כי הוא מצטער על החלטת בג"ץ. "אינני מופתע מההחלטה והפיתרון המעשי היחיד למצב שנוצר עתה הוא גיוס של כל תושבי ישראל שהגיעו לגיל המתאים, תוך הענקת פטור מטעמי דת ומצפון למי שבקשתם תוכן כמבוססת. רק כך יהיה ניתן לשים קץ למצב המלאכותי שבו כל בחור חרדי לומד בישיבה, וחלק ניכר מציבור זה ישתלב סוף סוף במעגל העבודה". ביילין אמר עוד כי הצעת חוק ברוח זו תונח מטעמו על שולחן הכנסת בימים הקרובים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by