בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חוגגים ל"ג בעומר בצל הסכנה 

חוגגים ל"ג בעומר בצל הסכנה

 
 
הארון תחאוכו

אלפי מדורות יובערו הערב והסכנות אורבות בכל פינה ובכל מדורה. כיצד נזהרים ומה עושים אם בכל זאת מישהו נפגע? מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בזהירות. ילדים ליד מדורת ל"ג בעומר (לע"מ)
 בזהירות. ילדים ליד מדורת ל"ג בעומר (לע"מ)   
אלפי בני נוער בכל רחבי הארץ עמלו קשה בימים האחרונים כדי לאסוף עצים לקראת ל"ג בעומר שחל הערב. והנה הוא הגיע: מדורות רבות הובערו הלילה בכל פינה אפשרית ואלפים ישבו ורקדו סביבן, אך התקווה של כולם היא שהערב הזה יעבור בשלום ללא נפגעי כוויות מאש או נפגעים בכלל.

מדי שנה, מפונים לבתי החולים ילדים ובני נוער רבים שנכוו, כתוצאה מטיפול בלתי נכון במדורת ל"ג בעומר ושימוש בנוזלים דליקים. במד"א נרשם מספר כפול של ילדים שנכוו מאש בשבוע שלפני ל"ג בעומר בהשוואה לשאר ימות השנה. גם שריפות של מבנים קרו בעבר והשנה הסכנה עוד יותר גדולה, בעיקר באזור רמלה לוד, מכיוון שכבאי תחנת "איילון" שובתים בשל אי קבלת שכר חודש אפריל והם החליטו לשבש את עבודתם.

ההיערכות במשטרה, במד"א ובשאר תחנות מכבי האש שעובדות כרגיל נמצאת בשיאה. הכבאים יקיימו סיורים מקדימים באזורים שבהם יודלקו מדורות. במהלך היום והלילה, יסיירו הכבאים עם רכבי הכיבוי בין המדורות, ינחו את החוגגים כיצד לשמור על המדורה שלא תתפשט, כיצד לכבותה בזהירות ומדוע לא כדאי לבצע מעשי קונדס בלילה טעון שכזה.

רק לאחרונה, דחפו מספר ילדים בוגרים ילד למדורה שהדליקו כמעשה "קונדס", האש אחזה במכנסיו של הילד והוא פונה לבית החולים כשהוא סובל מכוויות ברגל בדרגה 2. בבית החולים התברר כי הילד סובל מזיהום ועליו לעבור ניתוח פלסטי להשתלת עור.
 

מבחר טיפים לל"ג בעומר

מפנים פצועה מהשטח (צילום: אתר מד"א)
 מפנים פצועה מהשטח (צילום: אתר מד"א)   
"בכל מדורה צריך להיות מבוגר שישגיח", מסביר ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכוויות ולכירורגיה פלסטית בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. "למרות כל האזהרות שניתנות לילדים בערב ל"ג בעומר, נאלצים הכבאים לכבות כ-1,000 שריפות במהלך יום המחרת".

הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לעבור את ל"ג בעומר בשלום:

• להיזהר מבניית מדורות מתחת לקוי חשמל.

• מיקום המדורה יקבע בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק בטחון סביר ממבנים וממתקנים.

• יש להימנע מבניית מדורה לגובה, מכיוון שלאחר הדלקתה היא עלולה להתמוטט על הסובבים אותה.

• יש לגדר באבנים סביב למדורה, כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש.

• יש להכין בסביבת המדורה מיכלי מים.

• יש להימנע מלהדליק אש על ידי בנזין, סולר או נפט, מכיוון שהאש עלולה לחזור לכיוון המדליק. ולהימנע מהתזת חומרי דלק בזמן הבעירה של המדורה מאותה סיבה.

• יש להימנע מלזרוק למדורה מכלי תרסיס או נפצים.

• מומלץ לנעול נעליים שלמות, ללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים, וכן מעקיצות זוחלים ושרצים ארסיים הנמשכים אל חום המדורה.

• לאחר הוצאת תפוחי האדמה מהמדורה יש להמתין שיתקררו, מכיוון שהחלקים הפנימיים חמים מאד וגם הם עלולים לגרום לכוויה.

• יש להיזהר בהכנת "מרשמלו" בתוך אש גבוהה, פעולה זו רצוי שתתבצע במדורה קטנה עם אש נמוכה ועל ידי מבוגר.

• אין לשכב או לישון בתוך שק שינה בקרבת המדורה. מדובר במלכודת מוות במקרה של דליקה.

• במידה ואש אחזה בבגדי אחד המשתתפים, יש לגלגלו על הארץ ולכסות אותו בשמיכה עד לכיבוי האש.
 

כיצד לנהוג במקרה ואדם נפגע ממדורה?

חוגגים סביב המדורה (צילום: אתר מד"א)
 חוגגים סביב המדורה (צילום: אתר מד"א)   
במקרה של שריפה, פעל מיד לכיבויה וטלפן 102 לתחנת מכבי האש והצוותים המיומנים יגיעו במהירות האפשרית לכבות את השריפה. אסונות ונזקים רבים נגרמים מדי שנה בגלל חוסר זהירות בשימוש באש, והם ניתנים למניעה בקלות. באם ישנם נפגעים, במקביל לפעולות כיבוי האש, יש להזעיק בדחיפות את מגן-דוד-אדום בטלפון החירום - 101.

"הטיפול בכוויות נעשה על ידי הרטבת מקום הכוויה במי ברז או הרטבת מגבת במי ברז וכיסוי הכוויה", מסביר ד"ר גלזינגר. לדבריו, פעולה זו מקררת את הנפגע ועוצרת את הנזק הנגרם עקב החום וכן מקלה על הכאבים. "הדבר החשוב ביותר הוא פינוי הנפגע במהירות האפשרית לקבלת עזרה רפואית מקצועית בחדר מיון או מוקד רפואי", הוא אומר.

ד"ר גלזינגר מסביר כי כוויות נרחבות הם מחלה קשה היכולה לסכן את חיי הנפגע ועל כן יש להחישו לבית החולים במהירות האפשרית. "הטיפול הראשוני בפצוע כזה הוא מתן נוזלים בכמות גדולה", הוא מדגיש ומוסיף: "בשלב המאוחר יותר, בבית החולים, ייבדק הנפגע על ידי מומחה ובהתאם למצבו ולחומרת הכוויה יוחלט לגבי הטיפול הנדרש שיכול להיות ניתוחי או שמרני". לדבריו, בכוויות קלות יותר ניתן לטפל ללא אשפוז אך על זה יחליט הרופא שיבדוק את הנפגע.

בלדד השוחי מסביר: למה מדליקים מדורות בל"ג בעומר?
 
 

הדרך ליהנות מהמדורה מבלי לפגוע בסביבה

לא לכרות עצים חיים (צילום: אתר החברה להגנת הטבע)
 לא לכרות עצים חיים (צילום: אתר החברה להגנת הטבע)   
דבר נוסף שיש לשים לב אליו הם העצים עצמם. מה אנחנו אוספים? והאם אנחנו בעצם פוגעים במישהו ברגע שאספנו קרש כזה או בול עץ כזה או אחר? בחברה להגנת הטבע מדגישים כי ניתן ליהנות מהמדורה מבלי לפגוע בסביבה.

"ל"ג בעומר ידוע כחג בעייתי מבחינה סביבתית", אומרת לירן גורדון-לוי מהחברה להגנת הטבע. "אנו מציעים להימנע מפגיעה בצומח ובמיוחד בעצים במהלך ההכנות לקראת הערב, וכדאי להיזהר גם מגרימת זיהום אויר, ולהימנע מהשארת פסולת במקום המדורה".

גורדון-לוי אומרת כי יש לעשות מדורות צנועות. "עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה - מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה".

להלן מספר נקודות חשובות מטעם החברה להגנת הטבע בנושא איכות הסביבה:

• לא לכרות עצים חיים - אך גם לא עצים מתים. לעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות.

• בחירת מקום למדורה: יש לבחור איזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. צריך לזכור כי אמנם יש שריפות שהן חלק בלתי נפרד מהמערכת הטבעית, אולם שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.

• את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האיזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת.

• יש להציב אבנים מסביב למדורה- בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

• לא לזרוק למדורה ולשרוף מוצרי פלסטיק שונים או צמיגים. בל"ג בעומר עולה רמת זיהום האוויר בכל רחבי מדינת ישראל. שריפת חומרים אלה מגדילה בהרבה את רמת זיהום האוויר, דבר המסכן גם את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את המבוגרים יותר והתינוקות.

• יש להצטייד בכמות מים רבה המוקדשת למטרות כיבוי המדורה. יש להרטיב היטב את שרידי המדורה בכדי לוודא שכל שרידי האש כבויים.

• יש לקחת את שאריות האוכל והפסולת ולשים אותם בתוך הפחים המיועדים לכך. כך, השטחים הפתוחים נשארים נקיים, וחיות הבר לא ניזוקות מאכילת הפסולת.
 

נערכים להילולה בהר מירון

הילולה בקבר בר יוחאי (לע"מ)
 הילולה בקבר בר יוחאי (לע"מ)   
לקראת הערב, נערכים צוותי מד"א ונמצאים בכוננות גבוהה לקראת ההילולה בהר מירון, על האתר הנחשב לקברו של רבי שמעון בר יוחאי. בשנה שעברה טופלו במהלך ההילולה למעלה מ-200 בני אדם. מד"א יפזר בתוך הקהל הרב צוותי מגישי עזרה ראשונה, כולל ציוד חילוץ ולראשונה טרקטורון שיגיעו במהירות לכל נקודה בהר, ויחלצו את הפצועים והחולים מתוך ההמונים המצטופפים ליד הקבר.

100 רופאים, פראמדיקים, חובשים ומגישי עזרה ראשונה, עשרה אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ ותחנות אירוע רב נפגעים עומדים כבר מאתמול בכוננות בהר מירון. בנוסף, מד"א הקים באתר שלוש מרפאות לרשות הציבור הרחב כשהמרפאה הראשית בתוך בניין ישיבת מירון, סמוך למקום הקבר. ממד"א נמסר כי תחנות מד"א באזור הצפון יהוו עתודה מבצעית בחובשים ובאמבולנסים למקרה חירום ורמת הכוננות הועלתה שם לרמה ב' שהיא אחת לפני הגבוהה ביותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by