בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יום הזיכרון לשואה הצ'רקסית 

יום הזיכרון לשואה הצ'רקסית

 
 
הארון תחאוכו

ב-1864 גורשו מיליוני צ'רקסים מאדמת הקווקז על ידי האימפריה הרוסית. למעלה ממיליון איש נהרגו, נרצחו או מתו בדרך למדינות המזרח התיכון ואירופה. הקהילות הצ'רקסיות בישראל ובעולם מציינות היום בטקסי זיכרון ובתהלוכות את הגירוש, ונלחמות כדי להשיב את אדמתן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ציור משנת 1910 הממחיש את גלות הצ'רקסים מהקווקז. קורבנותיה של מלחמת 100 שנים
 ציור משנת 1910 הממחיש את גלות הצ'רקסים מהקווקז. קורבנותיה של מלחמת 100 שנים   
הקהילות הצ'רקסיות הפזורות בעולם מציינות היום (ראשון) את יום הזיכרון לשואה הצ'רקסית והגירוש מהקווקז. יום הזיכרון נערך ב-21 במאי משום שזה היום שבו, בשנת 1864, הכריזה האימפריה הרוסית - שבראשה עמד הצאר אלכסנדר ניקולאיביץ' השני - על כיבוש הקווקז ועל סיומה של מלחמת רוסיה-קווקז. המלחמה, שנמשכה יותר ממאה שנים, גבתה לקראת סיומה מחיר כבד מהעם הצ'רקסי.

מסמכים ותעודות מאותה תקופה מעידים, כי יותר ממיליון וחצי צ’רקסים נרצחו או גורשו לתוך האימפריה העות'מאנית, ורק כ-80 אלף מהם נשארו בקווקז לאחר סיום המלחמה. הח'ליפות העות'מאנית, מצידה, עודדה את הגירת העם הצ’רקסי ממולדתו אליה, מתוך אמונה שהמהגרים הטריים יספקו לה מגוון שירותים חיוניים. הח'ליפות יישבה מחדש את הצ’רקסים בפריסה שאמורה היתה לספק את האינטרסים שלה, והתוצאה הייתה פיזור הצ’רקסים בכל רחבי האימפריה העות'מאנית.
 

האמנה למניעת פשע רצח העם

גירוש לתוך שטחי האימפריה העות'מאנית. אזור הקווקז
 גירוש לתוך שטחי האימפריה העות'מאנית. אזור הקווקז   
השמדת הצ'רקסים על ידי הרוסים נעשתה כחלק מהחלטה אסטרטגית של התפשטות מזרחה אל גבולות מונגוליה, במסלול העובר דרך הקווקז, ודרומה - אל החלום הרוסי של "נמל מים חמים" שאינו קופא. הרוסים רצו בשליטה על חופי הים השחור - ולשם כך אף יצאו למלחמה עם טורקיה - וכשהצ'רקסים עמדו בדרכם, הם טופלו בדרך הרוסית המקובלת. ראוי לציין שבאותה תקופה ממש כבשה רוסיה את צ'צ'ניה - החלטה שגררה מלחמה בת 150 שנים. בשנת 1944 השמידו הרוסים בהרעבה, הגליה וירי, כשליש מהעם הצ'צ'ני.

בשנת 1948, חוקק האו”ם את האמנה למניעת פשע רצח העם (ג'נוסייד), ולהענשת מבצעיו (שנכנסה לתוקף ב-1951). אמנה זו הגדירה ג’נוסייד כפשע לפי החוק הבינלאומי לא רק בעת מלחמה, אלא גם בעת שלום. בהגדרותיה קובעת האמנה: "השמדת-עם פירושה - אחד המעשים המפורטים להלן שנעשה בכוונה להשמיד, השמדה גמורה או חלקית, של קבוצה לאומית, אתנית, גזעית או דתית באשר היא קבוצה כזו. ואלה המעשים: הריגת אנשים הנמנים עם הקבוצה; גרימת נזק חמור, בגוף או בנפש, לאנשים הנמנים על הקבוצה; העמדת הקבוצה בכוונה תחילה בתנאי חיים שיש בהם כדי להביא לידי השמדתה הגופנית, כולה או מקצתה; קביעת אמצעים שכוונתם למנוע את הילודה בקבוצה; והעברת ילדי הקבוצה לקבוצה אחרת בדרך כפייה".
 

ללא רחמים

דגל הצ'רקסים. הכוכבים מסמלים את 12 השבטים המקוריים
 דגל הצ'רקסים. הכוכבים מסמלים את 12 השבטים המקוריים   
עיון במקורות כתובים ומאומתים, רוסיים בעיקר, אודות מלחמת רוסיה-קווקז, המתייחסים לניהול המלחמה על כל דרגיה, אינם מותירים כל ספק כי הרוסים יישמו באופן מובהק ומושלם את המעשים המגדירים ג’נוסייד, כפי שהוגדר על-ידי האמנה.

מהמסמכים עולה, כי הרוסים הרגו בעם הצ’רקסי ללא רחם וללא התחשבות: נשים, ילדים, זקנים ולא-לוחמים אחרים נטבחו בעת המלחמה וגם לאחריה. ההרג היה אכזרי והמחיר היה כבד בנפש. שבטים שלמים נכחדו ונעלמו ואף נשרפו לאחר מלכודות שהרוסים טמנו להם.

עוד עולה כי הרוסים שרפו מאות כפרים צ’רקסיים והשאירו את תושביהם ללא מחסה, באקלים הקר של הרי הקווקז. הקור קטל מאות אלפי צ’רקסים, כשהכוחות הרוסיים צופים בזוועה מבלי למנוע אותה, ואף פועלים כדי לוודא את הטבח.
 
 

פנייה לאיחוד האירופי

טקסים ותהלוכות. הרחוב הראשי בכפר קמא (צילום: הארון תחאוכו)
 טקסים ותהלוכות. הרחוב הראשי בכפר קמא (צילום: הארון תחאוכו)   
סגן יו"ר הקונגרס הצ'רקסי באדיגאיה, עלי אבגנה, המבקר בימים אלה בישראל, אומר כי "בעקבות התנהגות אכזרית ובלתי חוקית זו של הקיסרות הרוסית במאה ה-19, פזורים הצ’רקסים היום, בעל- כורחם, ברחבי העולם". לדבריו, רק 10% מהעם הצ’רקסי חי היום במולדתו בקווקז, וגם אותם מנסה השלטון הרוסי להעלים אתנית, וליצור מצב שבו "אין ולא היה עם צ’רקסי".

"הצ’רקסים, באשר יהיו, חייבים להכיר בעובדות האלה. חובתם להתנגד להתנהגות של השלטון הרוסי בעבר והיום, ולפעול כדי שהעולם הנאור יידע זאת ויאמר יחד עמנו, בקול ברור ותקיף, לממשל הרוסי - די!”.

באמצע אפריל, פנה הקונגרס הצ'רקסי באדיגאיה, יחד עם נציגי הקהילות הצ'רקסיות בעולם, לאיחוד האירופי ולמחלקת “מועצת אירופה”, בעקבות ניסיונות לביטול מעמדה של רפובליקת אדיגאיה. בפנייתו, הציג הקונגרס את הסכנות הטמונות בניסיונות של הממשל הרוסי לקיים משאל-עם לביטול מעמד הרפובליקה הצ'רקסית, ואיחודה למחוז אחר, מחוז קרסנודר. בתגובה השיב האיחוד האירופי כי הסוגייה תיבחן לעומקה.
 

אירועי יום הזיכרון

 
לזכר הגירוש והנופלים ייערכו טקסי הזיכרון ביותר מ-100 ערים וכפרים בטורקיה, כשהטקס המרכזי ייערך כמדי שנה בחוף הדרומי של הים השחור (איזור קאפקין), בהשתתפות עשרות אלפי צ'רקסים.

גם ברפובליקות הצ’רקסיות בקווקז ובאבחזיה נערכים טקסים רשמיים לציון יום הזיכרון. בעיר מאייקופ שברפובליקת אדיגאיה, המייצגת את כל הצ’רקסים בעולם, ייערך טקס מרכזי ליד האנדרטה של הנופלים לחירות מדינת צ'רקסיה, ודגלי הרפובליקה יורדו לחצי התורן.

גם הקהילה הצ’רקסית בישראל תקיים טקסים ותהלוכות לציון יום זה. בכפר-קמא שבגליל תתקיים תערוכה בנושא הגירוש הצ'רקסי מהקווקז, וכן יתקיימו שיעורים בנושא בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים. במהלך היום תתקיים תהלוכה בהשתתפות התושבים. בכפר ריחניה שליד צפת, יתקיים טקס זיכרון בערב בהשתתפות ראשי הוועד המרכזי של הכפר, מכובדים מכפר קמא וראש מועצת מרום הגליל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by