בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: חנאן חוזרת בתשובה 

ערבים ברשת: חנאן חוזרת בתשובה

 
 
הארון תחאוכו

נשים רבות במגזר הערבי נרצחות על רקע "חילול כבוד המשפחה"; חנאן טורק מתקרבת לדת; מתה השחקנית סנא יונס; שירין עבד אל-ווהאב והמוסיקאי אחמד ר'זאלי מתארסים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבוד המשפחה. הפגנה נגד רצח נשים (מתוך אתר מחסום)
 כבוד המשפחה. הפגנה נגד רצח נשים (מתוך אתר מחסום)   
14 נשים ערביות נרצחו משנת 2005 על רקע מה שמכונה "חילול כבוד המשפחה". השבוע נרצחה הקורבן ה-15: צעירה כבת 20 נדקרה למוות ברמלה ועולה חשד כי רוצחה הוא לא אחר מאשר אחיה. בחקירתו הודה האח כי רצח אותה לאחר שפגעה בכבוד המשפחה.

מה גורם לאח צעיר, החושד כי אחותו בגדה במשפחה ופגעה בה, לצאת ולדקור אותה מספר פעמים?. תופעת "חילול כבוד המשפחה" נפוצעה מאוד בקרב ערביי ישראל. העובדות לא משקרות. אך האם רצח הילדה שסרחה מחזיר את הכבוד האבוד של המשפחה? סביר להניח שלא.

בעיניים היגיוניות, המתבוננות על מקרי הרצח המזוויעים שאירעו על רקע חילול כזה או אחר, ניתן לראות כי מדובר במעשים ברבריים. מדיווחים ושיחות עם בני משפחה שבנותיהם נרצחו על רקע התופעה, עולה כי אותן משפחות לא ממש מתקבלות כגיבורות ולא זוכות לצל"שים על זה שהצליחו לרצוח את האחות הבוגדת. השורה התחתונה היא שהרוצח נתפס ונמק בכלא, בעוד המשפחה מתפוררת ונפגעת עוד יותר בגלל הרצח, ולא בגלל שהאחות הקטנה התנשקה או יצאה עם בחור אחר.

בידיעה של פאטמה נאסר באתר "מחסום" נאמר כי ארגונים פמיניסטיים ערביים פנו לאחרונה במכתב ליו"ר ועדת המעקב העליונה, שאווקי ח'טיב, בדרישה שיינקוט עמדה ברורה וגלויה נגד רצח נשים ערביות על רקע "כבוד המשפחה". הארגונים דרשו מוועדת המעקב לצאת בגילוי דעת ציבורי ובו גינוי חריף לתופעת רצח הנשים.

מהארגון הפמיניסטי "אל-סיוואר" נמסר לאתר כי הרצח ברמלה מצטרף לרשימה ארוכה של מקרי רצח של נשים שאירעו בעבר. לפני שבועיים נרצחה נוואל חסן מכפר ראמה ולפני חודשיים נרצחה רים אבו ע'אנם מלוד. "גינויים והוקעות לא יספיקו כדי לעקור תופעה מחרידה זו מתוך החברה שלנו. ארגוני הנשים ארגוני הנשים לבדם לא יכולים לחסל את התופעה. אנחנו נמשיך במאבק שלנו נגד נגע מסוכן זה עד לעקירתו מהשורש", אמרו ב"אל-סיוואר". הפגנות של הארגון וארגונים פמיניסטיים אחרים יתקיימו בימים הקרובים במספר כפרים וערים במגזר הערבי.
 

דרישה לקידום תחום התרבות במגזר הערבי

קיפוח מתמשך. תלמידה בבית ספר במגזר (מתוך אתר panet)
 קיפוח מתמשך. תלמידה בבית ספר במגזר (מתוך אתר panet)   
במגזר הערבי דורשים משאבים כדי לקדם את תחום התרבות, בעיקר בתחומי המשחק, תיאטרון, קולנוע ויצירה והשקעה במבני תרבות. בכנסת התקיים השבוע דיון בנושא תקציב התרבות. מרכז מוסאוא, המייצג חלק נכבד מגופי התרבות במגזר, דרש במהלך הדיון בכנסת הקצאה של לפחות 10% מתקציב התרבות לצורכי האוכלוסייה הערבית, כלומר הקצאה של כ-45 מיליון שקל.

במרכז הסבירו כי הדרישה באה במטרה לממן פיתוח מבני תרבות בישובים הערביים, תוכניות ופעילויות תרבות, ומתן תמיכות מקרן הקולנוע ומקרנות אחרות ליוצרים ערבים בתחומי הקולנוע והטלוויזיה .

"הדרישות הועלו במסמך שגיבש המרכז והוא מתאר את המציאות החברתית הכלכלית של האוכלוסייה הערבית, האפליה התקציבית המתמשכת", אומרת עביר קופטי, דוברת מוסאוא.
 

משרד החינוך לא יישם

יזרים כסף למגזר? שר התרבות, אופיר פינס (אתר הכנסת)
 יזרים כסף למגזר? שר התרבות, אופיר פינס (אתר הכנסת)   
לדברי כלכלן מוסאוא, אמין פארס, מתברר כי הצעת תקציב משרד החינוך (שהיה ממונה על תחום התרבות והספורט) בתחום התרבות לשנת 2006 מסתכמת בכ-419 מיליון שקל. "משרד החינוך אינו מציין בהצעת התקציב שלו את חלקה של האוכלוסייה הערבית בתחומי התרבות והספורט", טוען פארס.

עוד הוא מדגיש כי משרד החינוך שהיה מופקד על תחום התרבות, לא יישם ולא הוציא בשנים האחרונות את הסכומים שהיו מיועדים לקידום התרבות והספורט, בקרב האוכלוסייה הערבית לפי החלטת הממשלה מס' 2467 מאוקטובר 2000.

לדבריו, "התוכנית לפיתוח היישובים הערביים מאוקטובר 2000, משרד החינוך היה אמור לממן בניית מבני ציבור ופיתוח פעילויות תרבות במגזר הערבי בסכום כולל של כ-34 מיליון שקל מדי שנה. שני הסעיפים שהיו עד לשנת 2003 באחריות משרד המדע, התרבות והספורט והועברו לאחריות משרד החינוך (לאחר שאוחדו שני המשרדים בין השנים 2003 ל-2006), תוקצבו רק ב-20% מהסכום המקורי לפי תוכנית הפיתוח".
 
 

חדשות תרבות

מתקרת לדת. חנאן טורק (מתוך mashy.com)
 מתקרת לדת. חנאן טורק (מתוך mashy.com)   
בבית החולים "קליאופטרה" בקהיר מתה השבוע השחקנית סנא יונס, ממחלה קשה, והיא בת 64. יונס פרצה לתודעה המצרית בשנות ה-60, בעיקר בזכות משחקה בסדרות קומיות ובתיאטרון מצרי. באחד מתפקידיה גילמה יונס אישה יהודיה החיה בקהיר.

הכוכבת המצריה, חנאן טורק, התקרבה לאחרונה לכיוון הדת, וכבר נראתה כשהיא עוטה רעלה לבנה על ראשה. הסיבה העיקרית להתקרבות לדת: מותו של השחקן, עלא ווליי, לפני מספר חודשים.

בשיחה עם אחד מכתבי המגזין בעולם הערבי, השיבה הזמרת הנוצריה קארול סמאח'ה על מספר שאלות, ואכן היו הפתעות. לשאלה 'איזה גבר היית רוצה?', השיבה: "אישה צריכה גבר, ואחת כמוני חזקה צריכה גבר עם אישיות מיוחדת, חזקה ושיהיה אוהב". סמאח'ה הטילה "פצצה" במהלך הראיון ואמרה כי יש לה מישהו, וכנראה שהחתונה בדרך. ולשאלה אם הייתה נישאת לגבר לא נוצרי, השיבה: "בהחלט!".
 

רכילות * רכילות * רכילות * רכילות * רכילות * רכילות * רכילות * רכילות * רכילות

בהופעה בתוניסיה. דיאנה חדד (מתוך האתר הרשמי)
 בהופעה בתוניסיה. דיאנה חדד (מתוך האתר הרשמי)   
• הזמרת הייפא והבי הבהירה השבוע כי לא העתיקה את מילות השיר שלה "אלוואוה", משירה של הזמרת אמאל שחאתה • הזמרת דיאנה חדד סיימה לצלם קליפ לשירה החדש "כרגיל". השיר לקוח מתוך האלבום החדש שלה "דיאנה 2006".

•הזמרת הלבנונית דינה חאייק נפצעה קל בתאונת דרכים שאירעה בכביש המהיר הצפוני המוביל לביירות, בירת לבנון • הזמר עאמר מוניב הודיע כי דחה את מועד צאת אלבומו החדש, זאת בשל השתתפותו בסרט קולנוע חדש שגוזל ממנו את רוב זמנו.

• הרקדנית המצריה לוסי הפריכה את השמועות על כך שתיאלץ כנראה להפסיק לרקוד. "אין דבר שיכול להרחיק אותי מהריקודים", הבהירה • איברהים עד אל-ג'וואד, דוגמן מצרי מוביל, השתתף בצילומי קליפ של הזמרת באסקל משעלאני, בתפקיד המאהב השרמנטי • השחקנית מיי קסאב הצטרפה לסדרה המצרית "אף אחד לא ישן באלכסנדריה".

• לאחר ארבעה חודשי היכרות, החליטו הזמרת שירין עבד אל-ווהאב והמוסיקאי אחמד ר'זאלי, להכריז על אירוסיהם. החתונה בקרוב • השחקנית סמירה סעיד וידידתה הלבנונית, מדלין מטר, "נתפסו" בשבוע שעבר כשהן סועדות במסעדה בעיר רבאט במרוקו. רק לאחרונה היו לשניים חילוקי דעות במספר מקרים. פגישת פיוס? • הזמר והמלחין הירדני, טוני קטאן, טס למצרים כדי להקליט את שירו החדש "תתרחק ממני".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by