בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דיווח: מהומות סטודנטים בטהרן 

דיווח: מהומות סטודנטים בטהרן

 
 
ממר``י

על פי כמה עיתונים איראניים, ממשלת איראן משתדלת להשתיק מהומות המוניות המתחוללות מזה ארבעה ימים במספר אוניברסיטאות. הסטודנטים צועקים סיסמאות כגום "לא רוצים אנרגיה אטומית", "עזבו את פלסטין, חישבו עלינו"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סטודנטיות באוניברסיטת טהרן מחזיקות ידיים (רויטרס)
 סטודנטיות באוניברסיטת טהרן מחזיקות ידיים (רויטרס)   
מספר אמצעי תקשורת באיראן מדווחים תחת צנזור ובאופן מצומצם כי מזה ארבעה ימים מתחוללות מהומות במספר אוניברסיטאות בטהרן. היומון האינטרנט הרפורמיסטי, רוז, מוסר כי יותר מ-500 מאנשי היחידה לדיכוי מהומות מכתרים מזה כמה ימים את קמפוס אוניברסיטת טהרן וכי במקום מתנהלים קרבות בין הסטודנטים המוחים לבין כוחות היחידה.

המהומות פרצו בעקבות מחאת הסטודנטים על מה שנראה כטיהור בשורות סגל ההוראה של האוניברסיטאות בטהרן, ובמקביל לציון תאריך 'שניים בח'רדאד', יום בחירתו של מוחמד ח'אתמי כנשיא איראן, ה- 23 במאי, 1997.

במהלך המהומות נעצרו שמונה ממנהיגי הסטודנטים ולדברי עדי ראייה, שצוטטו ביומון רוז, ישנם כ-25 פצועים מתוכם חמישה במצב קשה הנצורים בקמפוס. עדי ראייה דיווחו כי הסטודנטים זעקו סיסמאות בגנות המשטר כגון: "לא רוצים אנרגיה אטומית", "עזבו את פלסטין, חישבו עלינו".

עוד עולה מדיווחי עדי הראייה כי כוחות הביטחון האיראניים עשו שימוש בנשק חם, ויריות אף נורו לעבר בתים מחוץ לאוניברסיטה. אחד הסטודנטים מסר בריאיון ליומון כי "קמפוס האוניברסיטה עולה באש, נערכות פשיטות [של כוחות הביטחון] בכל רחבי הקמפוס, הסטודנטים שרויים בפחד וחרדה... קולות ירי נשמעים מכל עבר... יש דם בכל מקום". עוד נמסר כי קווי הטלפון באוניברסיטת טהרן נותקו.
 

אנשי הביטחון: "נאמר לנו שמותר לנהוג באלימות לסטודנטים"

 
מדיווחים נוספים של עדי ראייה ליומון רוז עולה כי "הכוחות לדיכוי המהומות של המשטרה נכנסו עם קסדות, מגינים, ואלות והם הכו את הסטודנטים בצורה כזו שלרבים מהם אין כוח ללכת אפילו". אחד מאנשי הביטחון של האוניברסיטה מסר לכתב רוז: "נאמר לנו שמותר לנו לנהוג באלימות כלפי הסטודנטים, אבל לא להכות בראשיהם או בפניהם כדי שלא יהיו סימנים. אמרו לנו שאין לנהוג בכבוד עם אף סטודנט אלא אם הוא חבר בבסיג' הסטודנטים".

אחד הסטודנטים מסר כי "מזרימים יותר כוחות לדיכוי מהומות. לדעתי מדובר ב-3000 איש...כמו כן ישנה נוכחות ערה של כוחות אנצאר- חזבאללה בין אם במכוניות או על אופנועים. כמו כן הביאו כמה מכונות לכיבוי אש ולדעתי הם מתכוונים לפזר את הסטודנטים במים...".

אחד הכתבים אמר כי "כתבים שבאו לסקר את האירוע נתקלו בהתנגדות של אנשי הביטחון של האוניברסיטה ואיש מהם לא הורשה להיכנס".
 

יומון שמרני: הסטודנטים הם "נציגי הקונגרס האמריקאים"

סטודנטים מפגינים סביב מדורה במעונות הקמפוס בטהרן (רויטרס)
 סטודנטים מפגינים סביב מדורה במעונות הקמפוס בטהרן (רויטרס)   
לפי דיווחי המשטרה המקומית, מספר הסטודנטים המעורבים במהומות עומד על כ-100 איש, אולם מדיווחי עדי הראייה ביומון רוז נראה כי מדובר בכ-3000 איש בקמפוס המרכזי של אוניברסיטת טהרן מתוך כ-4000 הלומדים בו, וכ-2000 נוספים בפקולטה למשפטים ומדע המדינה.

היומון האולטרא שמרני כיהאן כינה את מנהיגי הסטודנטים "נציגי הקונגרס האמריקאים באוניברסיטת טהראן" ודיווח כי אתמול בצהריים ערכו "גורמים לא חוקיים באוניברסיטה הפגנות בכיתות בעקבות הוצאתם לגמלאות של מספר מרצים". לטענת היומון, מארגני המהומות אינם סטודנטים כלל אלא גורמים מבחוץ.

מפקד משטרת טהרן רבתי, מרתזא טלאי, מסר לאיסנא (סוכנות הידיעות של הסטודנטים) כי "בתשע וחצי בערב התאספו מאה סטודנטים בשערי האוניברסיטה ו-20 עד 30 איש מתוכם החלו לזרוק אבנים, מקלות ובקבוקי תבערה לעבר בתי האנשים באזור".

לדבריו, "המשטרה נהגה באיפוק, ועד 5:30 לפנות בוקר ניסתה להביא להרגעת המפגינים, שזרקו בקבוקי תבערה ... אך אלו לא שעו לבקשתם...". לטענתו, "רק בשעות הבוקר, ערכה המשטרה פשיטה במקום ועד השעה שבע ביצעה מעצרים וטיהרה את המקום בסיוע כוחות עירוניים. לדבריו במהלך פעילות זו נפצעו שלושה סטודנטים, שעה שביקשו לעלות על גג המעונות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by