בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחללת מתאבדת 

מחללת מתאבדת

 
 
רויטרס

ארגוני זכויות אדם טוענים כי הקשחת הענישה לרוצחים על רקע של כבוד המשפחה בטורקיה, גרמה למגיפת התאבדויות של נערות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדה טורקית הולכת לבית ספר (רויטרס)
 ילדה טורקית הולכת לבית ספר (רויטרס)   
באהאר סוגוט היתה בת 14 כאשר ירתה בעצמה בראש באקדחו של אביה. אימה וסבתה, החיות בבית בוץ קטן בכפר בשולי העיר באטמן הנמצאת בדרום המזרח מוכה העוני של טורקיה, אמרו כי זה היה גורלה. "היא מתה ברצון אללה", אמרה אימה, נאפיס סוגוט, לסוכנות הידיעות רויטרס. "גורל" היה ההסבר היחיד שניתן למעשה.

באהר סוגוט היתה אחת מ-14 בני אדם, עשרה מהם נשים צעירות ונערות מתחת גיל 23, שהתאבדו השנה בבאטמן, עיר בת 250,000 תושבים. אחת האחרות, נערה בת 12, זרקה עצמה מבניין גבוה שניצב מול בית הספר שלה.

תופעת ההתאבדות צוברת תאוצה בקרב נשים בדרום מזרח טורקיה, אזור המאוכלס ברוב על ידי כורדים. התופעה הביאה את שליחת האו"ם לענייני אלימות נגד נשים, יאקין ארטוק, לבקר את האיזור שבו, על פי טענות של פעילי זכויות אדם, משפחות מכריחות נשים צעירות להתאבד משום שהממשלה החלה לאסור בחומרה על "הריגות על רקע כבוד המשפחה".

לדברי הפעילים, שיטות ההתאבדות השכיחות ביותר הן תלייה, הרעלה וירייה.
 

הקשחת החקיקה על רצח על רקע כבוד המשפחה

 
טורקיה שהחלה בשנה שעברה שיחות לקראת כניסתה לאיחוד האירופי, הקשיחה את החקיקה על רצח על כבוד המשפחה, הריגת נשים שנתפסות כמי שהכתימו את כבוד משפחתן, נכנסו להריון ללא נישואין, למשל, או סתם נשים שמהלכות עליהן שמועות כי הן מתירניות.

בעבר נהגו בתי המשפט בסלחנות כלפי גברים שרצחו על רקע זה. אולם כיום, תחת חוק חדש, הם מצווים להתייחס אל המעשים כאל מעשי רצח לכל דבר ולגזור מאסרי עולם. פעילים לזכויות אדם אמרו כי הדבר גרם לכך שהמשפחות לוחצות על הצעירות ה"מכתימות כבוד משפחתן", להתאבד ולחסוך לאחיהן או אביהן את עונש המאסר.

"(אומרים להן) אם אני הייתי את, הייתי הורג את עצמי," אמר לסוכנות הידיעות רויטרס נילגאן יילדירים, ממרכז קא-מר לתמיכה בנשים. "הם חושבות 'עשיתי מעשה רע, אחי ילך לכלא בגללי, אני צריכה להתאבד".

בעיר המזרחית ואן, 20 נשים הרגו את עצמם בחודשים שחלפו מתחילת השנה. בשנת 2005 כולה התאבדו 45 נשים בעיר. זוזן אוזגוקסה מאגודת הנשים בעיר, אומרת כי חלק ממקרי המוות הם אכן התאבדויות וחלק מהם מעשי רצח המוצגים כהתאבדויות.
 

מעמד הנשים בחברה

נשים כורדיות בדרום טורקיה, מפגינות לשיחרור מנהיג מורדים מקומי (רויטרס)
 נשים כורדיות בדרום טורקיה, מפגינות לשיחרור מנהיג מורדים מקומי (רויטרס)   
"אחת הנשים הייתה אשתו של חייל. היא נכנסה להריון וילדה בזמן שהוא לא היה בעיר. חמותה הכריחה אותה להתאבד," מספרת אוזגוקסה. "היא אמרה לאישה: 'אם (בעלך) היה כאן, הוא היה הורג אותך, כך שאת צריכה להרוג את עצמך'".

שליחת האו"ם, ארטורק, שרק התחילה את חקירתה בעניין, אמרה כי ההאשמות לגבי ההתאבדויות אינן מוכחות וצריך לבדוק אותן בזהירות. "אולם אין ספק שישנן אלמנטים בסביבה של הנשים הללו שמביאים אותן למצב בו התאבדות נראית להן כמוצא היחיד", אמרה לרויטרס והוסיפה כי העניין צריך להיתפס בהקשר של אלימות כנגד נשים ומקומן בחברה.

נאפיס סוגות, אימה של באהר ושל שלושת אחיה, החליטה שלא להשיב על שאלות הנוגעות לשכנוע נשים להתאבד. לדבריה, בעלה, שהינו מובטל, לא היה בבית כאשר ביתה ירתה בעצמה. היא עסקה בפינוי הגג משלג.

"שמעתי על דברים כאלה אבל אני לא הייתי עושה זאת לבת שלי", אמרה בכורדית. כמו נשים רבות באזור, בו עגלות רתומות לסוסים נמצאות עדיין בשימוש נפוץ והשדות עדיין מעובדים בכלים ידניים, היא מדברת מעט מאוד טורקית.

סוציולוגים ופסיכולוגים אמרו כי ישנן סיבות רבות לשיעורי ההתאבדות הגבוהים בקרב נשים בבאטמן, עיר שגדלה במהירות בגלל הגירה אליה מכפרים שהיה במרכז האלימות בין מורדים כורדים לבין צבא טורקיה בשנות ה-90. אלימות כנגד נשים, לחץ להתנהג כמו שמשפחותיהן דורשות, בעיות כלכליות והאתגר של אימוץ חיי העיר, הן רק כמה דוגמאות לסיבות אפייניות. ארגון אמנסטי מעריך כי בין שליש לחצי מהנשים בטורקיה סובלות מאלימות פיזית מצד משפחתן.

המצוקה גדולה יותר במחוזות הדרום מזרחיים במדינה. קרן הילדים של האו"ם, יוניס"פ, מעריכה כי בחלק מהמחוזות, יותר מחצי מהנערות בין הגילאים 6 ו-14 אינן נוכחות בשום מסגרת לימודים מסודרת. באהר עזבה את בית הספר אחרי חמש שנים. אימה אומרת שהייתה זו בחירתה שלה.

"יש לחץ חברתי...הן אינן יכולות לעשות את הבחירות שלהן בעצמן. ההגבלות נכפות עליהן" סיכמה טובה אזלן, פסיכולוגית במרכז סליס לייעוץ והכוונה לנשים בעיר באטמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by