בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ההתנתקות ממעלות 

ההתנתקות ממעלות

 
 
הארון תחאוכו

לתושבי תרשיחא נמאס מהסיפוח הממושך והמקפח עם העיר מעלות. "אנחנו רוצים להיות תושבים עצמאיים עם זכויות משלנו", הם אומרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפגנת תושבי תרשיחא במחאה על התנהלות העירייה (צילום פרטי)
 הפגנת תושבי תרשיחא במחאה על התנהלות העירייה (צילום פרטי)   
תושבי תרשיחא מבקשים מזה כעשר שנים לנתק את כפרם מהעיר מעלות, אליה סופח הכפר בשנת 1963. מאז, כך לטענת התושבים, מנהלת העירייה מדיניות של קיפוח ואפליה כלפיהם, ופוגעת בזכויותיהם ובפיתוח הכפר. במחאה למדיניות זו, הקימו התושבים ועד עממי לפירוק השותפות בין תרשיחא ומעלות, ולדברי חברי הוועד לא יופסקו המחאות עד לסיום השותפות, אותה הם מכנים "שותפות חד-צדדית".

אמש נערך בתרשיחא כנס חירום של הוועד בנושא פיטורי מורים בבית הספר מקיף בכפר. בסיום הכנס הוחלט לפנות לעירייה ולעומד בראשה, שלמה בוחבוט, בדרישה לבטל את המכתבים. נח'לה טנוס, חבר בוועד וחבר במועצת העיר מעלות-תרשיחא, אמר לחדשות נענע כי הוועד מתנגד לפיטורי המורים ולכוונת העירייה לספח את בית הספר לרשת אורט.

לדבריו, מדובר בהחלטה מזלזלת ודורסנית של ראש העיר שנוהג במדיניות גזענית כלפי הערבים בתרשיחא. "ראינו לנכון להזמין את כל תושבי הכפר לכנס החירום שבסופו החלטנו לתת לעירייה 24 שעות לביטול כוונותיה, ובאם לא אז נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו", אמר טנוס.
 

רוצים מועצה עצמאית

קיפוח מתמשך. נח'לה טנוס (צילום עצמי)
 קיפוח מתמשך. נח'לה טנוס (צילום עצמי)   
מאז סופח תרשיחא למעלות, זוכים תושבי המקום ביחס מזלזל של העירייה. "ראש העיר בוחבוט מנהל את ענייני הכפר כפי שנראה לו ובניגוד לאינטרסים שלנו", טוען טנוס. "בכל ההחלטות הנוגעות לכפר אין לנו השפעה על העירייה, וההרגשה המתמשכת היא שאנחנו חיים תחת משטר דיקטטורי".

טנוס מציג מספר דוגמאות בהן פעלה העירייה בניגוד לאינטרסים של תושבי תרשיחא. "לאחרונה היתה החלטה לבטל את קבוצות הספורט בכפר, בכדורסל וכדורגל", אומר טנוס. "את תקציבי הספורט מעביר ראש העיר לקבוצות הספורט במעלות, וזאת ניתן להוכיח, בין היתר, בעובדה שבוחבוט יצא השבוע לחו"ל כשהוא מלווה את קבוצת הכדורגל מעלות. כסף לקבוצה זו יש בשפע, אך תיקצוב הקבוצות בתרשיחא-אין".

דוגמאות נוספות שהציג טנוס הן בנושאי חינוך, אדמות ותשתיות. "בתרשיחא מתגוררים 4,000 איש והמקום נראה ככפר עוני. אין פיתוח כבישים או מערכות ביוב, והאפשרות שלנו להתפתח ולהתרחב מוגבלות מאוד, זאת כתוצאה מהמדיניות הדורסנית של העירייה".

לדברי טנוס, "פירוק השותפות הלא-שוויונית והחד צדדית עם מעלות הוא למטרה קריטית שיש להגשימה מהר ככל האפשר, לפני שיהיה מאוחר". טנוס כיהן בעבר כסגן ראש העירייה, אך התפטר על רקע אי-מתן סמכויות ובמחאה על מדיניות ראש העיר.

לדבריו, "תרשיחא הופכת להיות שכונה קטנה בתוך העיר הגדולה במקום להיות כפר ערבי עצמאי עם רשות מקומית נפרדת. העובדה שתרשיחא היא חלק ממעלות מהווה סיכון גדול, היות שתוכניות הפיתוח שצוברות תאוצה בגלל מהגרים חדשים המתיישבים במעלות מתייחסות לקרקעות של תרשיחא כאל עתודות קרקע למעלות. הקרקעות האלה, שהן קרקעות פרטיות, מופקעות ומנוצלות לשירות המהגרים היהודים ולא למטרות תושבי תרשיחא".
 

עיריית מעלות: "טנוס ממשיך במסע השמצות נגד העירייה"

ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט (מתוך אתר העירייה)
 ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט (מתוך אתר העירייה)   
דוברת עיריית מעלות, אספהאן בהלול, מסרה בתגובה: "חבר מועצת העיר, נח'לה טנוס, ממשיך כדרכו בקודש במסע השמצות נגד עיריית מעלות תרשיחא והעומד בראשה, תוך הפצת שקרים ומסירת אינפורמציה לא מהיימנה תוך סילוף העובדות והמציאות פעם אחר פעם".

"מעלות מאופיינת בטיפוח, ניקיונה ובמערכת חינוך משגשגת ועל כך יעיד מנהל בית הספר היסודי במכתבו האחרון לעירייה בו הוא לא בוחל בתשבחות על כל השקעותיו ותוכניותיו של ראש העיר במערכת החינוך, כגון הרצף החינוכי, פרוייקט הדגל החינוכי של העירייה מהגיל הרך ועד התיכון".

בהתייחסה לנושא מעבר לרשת אורט, ציינה הדוברת כי מליאת מועצת העיר קיבלה פה אחד את העברת תיכון תרשיחא לרשת אורט, גם שני הנבחרים מתרשיחא לא התנגדו למעבר לרשת אורט, אולם בהחלטה הסופית שהתקבלה הם לא השתתפו. אין במעבר לרשת אורט משום פגיעה במורים כהוא זה, נהפוך הוא ציבור המורים טופח על ידי העירייה משך שנים רבות והצעד שנעשה הוא חוקי לצורך הכנת מעבר סגל המורים לרשת אורט, מתוך כוונה להעצים את בית הספר".

לדברי גורמים בעירייה, בכפר תרשיחא נשמעות קריאות של קומץ אינטרסנטי המצדד בהפרדה בין מעלות לבין תרשיחא. לדבריהם, "יש לזכור כי ההפרדה הינה בסמכות מדינת ישראל ומשרד הפנים בלבד. במידה ויימצא רוב לדרישה של תרשיחא להפרדה - לעירייה לא יהיה צד". לטענה כי העירייה נוהגת במדיניות גזענית השיבה העירייה: "אין תגובה. עשייתו של ראש העיר לאורך השנים מדברת בעד עצמה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by