בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תביעה מן העבר 

תביעה מן העבר

 
 
יוסי גורביץ

בוגרי מחתרת המאו-מאו הקנייתית תובעים את ממשלת בריטניה בשל הדיכוי האכזרי של המרד. ההערכה היא כי הבריטים הרגו ועינו כ-100 אלף איש בנסיון לשמור על המושבה. אחת התובעות: קצין הורה לאנוס אותי בבקבוק מלא מים חמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עברה האימפריאליסטי רודף את בריטניה: עשרה חברים לשעבר במחתרת המאו-מאו הגישו תביעה ייצוגית כנגד ממשלת הוד מלכותה, בטענה שעונו על ידי חיילים בריטים לפני כ-50 שנים, ושעינויים אלו לא היו מקריים, אלא תוצאתה של מדיניות מכוונת. כך מדווח היום (שישי) הגארדיאן הבריטי.
 
הורה על דיכוי המרד. ראש הממשלה וינסטון צ'רצ'יל (ויקיפדיה)
 הורה על דיכוי המרד. ראש הממשלה וינסטון צ'רצ'יל (ויקיפדיה)   
מרד המאו-מאו פרץ ב-1952; הוא הונהג בעיקרו על ידי קנייתים ששירתו בצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השניה, ושציפו לחיים טובים יותר ולביטול המשטר הקולוניאלי עם חזרתם. המרד היה פראי: הוא החל בטבח של מתנחלים לבנים, בכללם ילדים.

התגובה הבריטית היתה פראית לא פחות. בהשענם על לקחים מתקופת מלחמת הבורים, עת הקימו את מחנות הריכוז הראשונים, חילקו הבריטים את המדינה למחוזות ובנסיון למנוע מן המקומיים מלסייע למורדים, הוקמו מחנות מעצר בכל אחד מהם. עד תום המרד ב-1959, הבריטים תלו כ-1,000 קנייתים בחשד למעורבות בטרור - אף כי רבים מהם לא היו לוחמים כלל וחלקם היו מעורבים לכל היותר בהברחת נשק. היסטוריונים מעריכים היום כי במהלך דיכוי המרד, מתו כ-100 אלף קנייתים כתוצאה מכליאה, הרעבה או הזנחה. אנשי המאו-מאו רצחו 32 מתנחלים, כאלף משתפי פעולה אפריקנים, והרגו 200 חיילים ושוטרים.

אחת התובעות, ג'יין מותורי מארה, טוענת בכתב התביעה כי קצין בריטי הורה לחייל קנייתי לענות אותה, כשהיתה נערה בת 15, כדי לאלץ אותה למסור את מקום מחבואו של אחיה, חבר במחתרת. לדבריה, החייל מילא בקבוק במים חמים, ואחר כך דחף אותו בכוח לתוך אבר המין שלה; עינוי זה הופעל, כך אמרה, כלפי כל הנשים שנעצרו באותו כלא. עורך דינה של מארה אמר כי הפעולות המתוארות מהוות הפרה של אמנת זכויות האדם האירופית, עליה היתה חתומה בריטניה בעת המרד.

ממשלת בריטניה הודיעה כי תתמודד עם התביעה. ראשית, לטענת הממשלה, עם נסיגת הכוחות הבריטיים מקניה והעברת הסמכות לידי הממשלה הנבחרת שם, כל האחריות עוברת לידי ממשלת קניה. שנית, הממשלה מתכוונת לטעון כי אין כל אפשרות להגיע למשפט צדק 50 שנים לאחר מעשה. עורך הדין המייצג את הקנייתים, מר מרטין דיי, הודה כי יתקשה להוכיח את טענותיו בשל משך הזמן שעבר, אך אמר כי "זה משפט שחובה שייערך. לקורבנות חשוב מאד לקבל הכרה מממשלת בריטניה שמה שעשתה היה מעשה עוול".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by