בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שגריר סודאן: ההאשמות בפשעים הומאניים בדארפור מוטעות 

שגריר סודאן: ההאשמות בפשעים הומאניים בדארפור מוטעות

 
 
איה מרקביץ`

עבדלחאלים טען כי נתונים מזויפים שימשו את אנאן בהכנת הדו"ח המאשים את ארצו בהפרת זכויות אדם של תושבי החבל המערבי בה. זאת, בעקבות משבר שעורר המכתב שבו הזהירה סודאן מדינות, לבל יתנדבו לשלוח חיילים לכוח האו"ם, המבקש לפעול לצמצום הטרגדיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שגריר סודאן באו"ם, עבדלמחמוד עבדלחאלים, אמר אמש (שישי) כי הדו"ח המאשים את ארצו בפשעים הומאניים בחבל דארפור, אותו שלח קופי אנאן למועצת הביטחון, הוא מוטעה: לדבריו, מזכ"ל האו"ם השתמש בנתונים מזוייפים מטעם קבוצות שאינן "ממשלתיות". אנאן קבע במסמך שהגיש כי במסגרת המהומות באזור ממשיכים המורדים, המיליציות וצבא סודאן להפר, ללא עונש ראוי, את אמנת זכויות האדם הבינלאומית, וציין גם כי המגמה נמצאת בעלייה מזה כשנתיים.
 
היינו הראשונים להיחלץ מהכיבוש הקולוניאליסטי, ולא ניכבש מחדש. אל-באשיר, נשיא סודאן (רויטרס)
 היינו הראשונים להיחלץ מהכיבוש הקולוניאליסטי, ולא ניכבש מחדש. אל-באשיר, נשיא סודאן (רויטרס)   
זאת, לאחר שמוקדם יותר פרצה מחלוקת בין השגריר הסודאני עבדלמחמוד ושגריר ארה"ב באו"ם, ג'ון בולטון, בעניין מכתב האזהרה ששלחה חרטום השבוע לכמה מדינות, לבל יתחייבו לשלוח חיילים לכוח האו"ם לשמירת השלום בחבל דארפור. במכתב, שאיש לא חתום עליו, נקבע כי כל מדינה שתתנדב לעשות כן, תבצע בכך "צעד עויין", שייחשב בעיני סודאן כ"הקדמה לפלישה".

בולטון אמר כי לאחר שהחל להפעיל לחץ, במטרה לגרום למועצת הביטחון לגנות רשמית את חרטום בעניין המכתב, אמר שגריר סודאן בוושינגטון למחלקת המדינה האמריקנית, כי המכתב לא עוד משקף את מדיניות ארצו. ואולם, בניו יורק אמר השגריר הסודאני בארה"ב, עבדלמחמוד עבדלחאלים מוחמד, כי ארצו דווקא עומדת מאחורי העקרונות המיוצגים במכתב. עם זאת, מוחמד טען באזני כתבים כי "אין שום עוינות במכתב", ואמר כי "לא ניסינו לאיים, אנחנו בעצמנו קורבן לאיומים ואין בכוחנו לאיים".
 

300 אלף הרוגים, 2.5 מיליון פליטים

המיליציות נתמכות בידי הממשלה. חיילים סודאנים (רויטרס)
 המיליציות נתמכות בידי הממשלה. חיילים סודאנים (רויטרס)   
פרשת מכתב האזהרה הסודאני פרצה לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם אישרה באוגוסט משימה של כוח לשמירת השלום בדארפור בהיקף של כ-22 אלף חיילים ושוטרים. למרות התנגדות סודאן לדבר, החלו בינתיים בכירים באו"ם לגייס חיילים לכוח ממדינות מתנדבות. זאת, לאחר שכ-7,000 משקיפי האיחוד האפריקני - שבסוף דצמבר יסתיים המנדט שלהם בדארפור, ולא יחודש - לא הצליחו לעצור את האלימות הקשה באזור.

כמעט 300 אלף סודאנים נהרגו וכ-2.5 מיליון נוספים נהפכו לפליטים בעקבות הסכסוך האלים בדארפור, שהפך לרצח המוני של התושבים, אפריקנים שחורים, בידי הג'נגָ'אוויד, מיליציות מזויינות המגוייסות מקרב שבטים ערבים ונתמכות בידי ממשלת סודאן. טבח, התעללות, חטיפת ילדים ונשים והפיכת האחרונות לשפחות מין, הם מעשים רווחים בחבל המערבי במדינה, שרבים מתושביו שנמלטו מבתיהם אף גוועו ברעב ובמחלות.
 
 

מפחדים ממיצוי הדין

האסון ההומניטרי החמור בעולם. אישה שואבת מים במחנה בצפון דארפור (רויטרס)
 האסון ההומניטרי החמור בעולם. אישה שואבת מים במחנה בצפון דארפור (רויטרס)   
העימות בין הערבים לאפריקנים השחורים בסודאן, (שמשטר צבאי שרר בה במהלך רוב 50 שנות עצמאותה), מתחולל מזה אלפי שנים, אך פרץ בגילויו האכזרי והטרגי בחבל דארפור בשנת 2003, עם שהחלו קבוצות מורדים אפריקנים ללחום בשבטים הערבים שפלשו לאזור, בתמיכת הממשלה. המורדים האשימו את ממשלת סודאן באפלייתם לרעה, וזו, מצדה, מזרימה מאז כספים לג'נג'אוויד ואף מפציצה את דארפור, כדי להבריח משם את התושבים והמורדים. רבים מהפליטים שנמלטו לצ'אד, השכנה ממזרח, נרדפים גם שם על ידי המיליציות, ורק אמש דיווחה סוכנות הפליטים של האו"ם כי עקב חשש לחייהם פינתה לעומק צ'אד כמה מאות מהם, ששהו סמוך לגבול סודאן.

לאורך שלוש וחצי שנים שבהן כינה האו"ם את המתרחש בדארפור "האסון ההומניטרי החמור בעולם", ובהמשך גם "רצח עם" ו"טיהור אתני", לא נעשה צעד יעיל להפסקת האירועים מצד אף גורם בינלאומי. ידם של פקחי האיחוד האפריקני קצרה מלהושיע, וגם המשגיחים מטעם האו"ם מצליחים, לכל היותר, לסייע לפליטים, להקים עבורם מחנות לכתוב דו"חות חריפים. כעת, כשסופסוף מבקש האו"ם לשלוח כוח משמעותי לאזור, סודאן, שאולי חוששת מהסגרת אנשי הממשל והמיליציות שלה והעמדתם לדין, מתנגדת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by