בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: בגלל הבגדים של סיסי 

ערבים ברשת: בגלל הבגדים של סיסי

 
 
הארון תחאוכו

בן אחיו של אנואר סאדאת שנרצח ב-81': ישראל וארה"ב אשמות ברצח; עשרות תושבים בנגב, בעיקר נשים וילדים, ייזרקו למדבר; מה ביקש עומר הייב ללמד אותנו לאחר שהתבצר בביתו וירה לכל עבר? ומהומה בתיאטרון במצרים בגלל בגדיה הפרובוקטיביים של מלכת היופי לשעבר. בלגאן ברשת הערבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם אפשר היה למנוע את האירוע שהתרחש השבוע בכפר ערב אל-הייב בצפון, שבו התבצר אחד התושבים בביתו וירה לכל עבר? בכפר טוענים שהמשטרה יכלה למנוע את המקרה, והאחרונה טוענת שלא היה לה מידע מוקדם. אגב, באירוע נפצעו שניים מתושבי הכפר, אחד מהם באורח קשה.
 
הייב לאחר שהסגיר עצמו (צילום: אתר פאנט)
 הייב לאחר שהסגיר עצמו (צילום: אתר פאנט)   
האירוע החל בסביבות השעה 17:30 בערב כשהיורה, עומר הייב, יורה לעבר קבוצה שהשליכה לעברו אבנים. הייב, שלא התגורר בכפר בתקופה האחרונה, חזר אליו לאחר שגורש לפני כשנה וחצי בשל חשד שאחיו היה מעורב בתאונת דריסה בה נהרג אדם.

משפחתו של הייב גורשה מהכפר ולא הורשתה לחזור אליו, אך כשהוא עשה זאת בעצמו - נרגם באבנים. הייב, בן 44 ואב לשישה ילדים, רץ לביתו והתבצר שם. מדי פעם עוד ירה לכמה כיוונים, אך לא פגע באיש.

חלק מתושבי הכפר, אותם אלה שגירשו את הייב, טענו השבוע כי ניתן היה למנוע את מקרה היה לולא המשטרה היתה מטפלת בכך. יו"ר הוועד המקומי, אחמד פלאח, סיפר לרדיו "א-שמס", כי מזה זמן רב קיימת מתיחות בכפר, אך המשטרה גילתה אדישות ולא טרחה לטפל במקרה, זאת למרות שהוזהרה כי קיים חשש לשימוש בנשק חם בכפר. "למרות שלמשטרה יש מודיעים בכפר היא לא הצליחה למנוע את שהתרחש בחמישי בערב", אמר פלאח.

בתגובה לדברי פלאח, אמר מפקד מרחב העמקים, נצ"מ יעקב זיגדון, כי "למשטרה לא היה מידע סביב הפרשה, והיא פעלה בנחישות כדי למנוע פגיעה נוספת בתושבי הכפר. מתחקיר ראשוני עלה שהייב חזר לכפר לאחר היעדרות, והתבצר בביתו עם מספר אנשים". זיגדון הוסיף שהייב ירה ופגע בשני בני אדם והמשטרה חוקרת אותו כעת כדי להביא הפרשה לסיומה.

עורך דינו של הייב, סעיד חדאד, אמר לאתר "פאנט" כי מרשו חזר לביתו לאחר תקופה, אך התנגדות התושבים אילצה אותו לנהוג כפי שנהג. עו"ד חדאד אמר עוד כי המשטרה לא הצליחה להגן על מרשו, למרות שלעברו ולעבר ביתו נורו יריות בעבר.
 

עשה את שלו בחוכמה

אזור האירוע בערב אל-הייב, השבוע (אתר פאנט)
 אזור האירוע בערב אל-הייב, השבוע (אתר פאנט)   
דעה: לעומר הייב היה חשוב מאוד כנראה שלמשטרה יהיה מידע מוצק בפרשה, ולכן חשב על דרך כדי לעשות זאת, אך הוא עשה צעד מסוכן כשחדר לשטח הכפר. הוא ידע שמדובר בסכנה לחייו ולכן התחמש בנשקו האישי מהצבא, הרי הוא גשש בקבע, ועשה את הצעד המסוכן. התגובה לא איחרה לבוא - תושבים שהבחינו בו החלו ליידות לעברו אבנים ולפגוע בו.

הייב החל לרוץ, אך האבנים דלקו אחריו והוא היה צריך להתגונן. אז מה עושים? יורים! אדם אחד נפצע קשה ואחד נוסף, שדלק אחרי הייב עד פתח הבית, נפצע אך באורח קל. לאחר שעתיים, ולאחר שהמשטרה הגיעה וקיבלה מידע ממשתפי הפעולה המקומיים ומעדי ראייה, כביכול, הסכים הייב להסגיר עצמו ולמסור את נשקו.

הייב ידע מה הוא עושה, הרי מי כמוהו מכיר את התנהלות המשטרה והסכסוכים בין תושבי הכפר הבדואי ערב אל-הייב (רומת אל-הייב) אם לא הוא? מעצרו של הייב הוארך בשישה ימים, אך לא רחוק היום שבו ייצא לחופשי ויחזור, סביר להניח, לבית שבו הסתגר השבוע כדי להמשיך, אולי, את חייו בשלווה, כי הייב עשה את הצעד שלו בחוכמה ומגיע לו קצת שקט. הרי מה הוא אשם שבן משפחה שלו דרס בנאדם?
 
 

סכנה בכפר אלסרה בנגב

 
האם עשרות מתושבי הכפר הלא מוכר בנגב אלסרה יגורשו מבתיהם וייזרקו למדבר? כך זה נראה לעת עתה, ונראה שהמדינה רוצה בכך ודואגת שזה יקרה. ארגון עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל - הגיש השבוע שישה ערעורים על צווי הריסה שהוציא בית משפט השלום בבאר שבע ב-26 ביולי השנה וב-23 באוגוסט. בערעורים נטען, כי "לפי ההחלטות - הוצאו צווי הריסה, ללא הרשעה ובמעמד צד אחד, לבתיהם של שש משפחות מכפר אלסרה והמאכלסים כ-40 נפשות, מרביתם ילדים ונשים".
 
ללא קורת גג (צילום באדיבות עטווה אבו פריח)
 ללא קורת גג (צילום באדיבות עטווה אבו פריח)   
בעדאלה טוענים שהחלטUת בית-המשפט התקבלU במעמד צד אחד וללא הרשעה, על פי סעיף 212 לחוק התכנון והבניה, תוך הסתמכות על טענת המדינה, לפיה לא הצליחה לאתר מי בנה את המבנים.

עו"ד סוהאד בשארה, שהגישה את הערעורים, ציינה כי טענות אלו אינן נכונות, וכי בעלי המבנה ידועים ומוכרים, לאור העובדה כי פנו ביוזמתם לרשויות האחראיות מיד לאחר שקיבלו צווי התראה, על-מנת להגיע עימן להסדר, המקובל על תושבי הכפר. עוד נטען בערעור, כי החלטת בית המשפט מוטעית לנוכח העובדה כי טענות המדינה נתקבלו ללא הבאתן של ראיות כלשהן, וכי לא הובאו כל פרטים אודות קיומו של אינטרס ציבורי חיוני ומיידי המאפשר מתן צווי הריסה על פי חוק התכנון והבניה.

עוד נטען בערעורים כי מדובר בתופעה מדאיגה לפיה, כל שני וחמישי ניגשים נציגי המדינה לבית המשפט עם בקשות סיטונאיות למתן צווי הריסה ללא הרשעה, ובית המשפט נענה לבקשות אלה. בכך למעשה נפגעת הזכות לדיור, שהינה זכות חוקתית הנחשבת כחלק מזכות היסוד של האדם לכבוד ונחרץ גורלם של בתים המאכלסים משפחות עם ילדים ללא מדור חלופי.

המערערים הוסיפו: "התנהגות המדינה בנסיבות העניין, נובעת מחוסר תום לב וניצול הליכים לרעה, תוך ניצול חוק התכנון והבניה, על-מנת להפעיל לחצים על תושבי הכפר לנטוש את המקום ולעבור ולהתגורר באחד מריכוזי הבדואים הקיימים, והשנויים במחלוקת.

כפר אלסרה הינו כפר ערבי בדואי לא מוכר שהוקם לפני קום המדינה, ובו מתגוררים כ-300 תושבים. לאחר קום המדינה, לא נתבקשו תושבי הכפר לעזוב את המקום והמדינה לא ביקשה לתפוס חזקה באדמותיהם. בעדאלה אומרים שבמסגרת הליך הסדר קרקעות שמקיים משרד המשפטים, מאז שנות ה-70, הגישו תושבי הכפר תזכירי תביעה, אולם ההליך האמור טרם הסתיים וטרם נרשמה האדמה על שמם.
 

בן אחיו של הנשיא סאדאת: ישראל אחראית לרצח

טלעאת סאדאת, חבר פרלמנט מצרי ובן אחיו של הנשיא המנוח אנואר סאדאת, האשים השבוע את ישראל, ארצות הברית ומדינות ערביות במזרח התיכון ברצח הנשיא סאדאת. באתר "מחסום" דווח השבוע, כי טלעאת האשים גם את המשטר המצרי בפשיטת רגל ובחוסר אונים בניהול המדינה. הוא אמר את הדברים בעקבות החלטת הממשלה להסיר את חסינותו ולהעמידו לדין, בטענה שהכפיש את הצבא המצרי והפיץ שקרים.
 
לחקור מחדש. סאדאת ובגין, נובמבר 77 (צילום: לע"מ)
 לחקור מחדש. סאדאת ובגין, נובמבר 77 (צילום: לע"מ)   
במסיבת עיתונאים שקיים השבוע, דרש סאדאת מהממשלה לפתוח מחדש את תיק חקירת רצח דודו. עוד הוא אמר, כי חקירת הרצח לא הושלמה וכי סאדאת נרצח כתוצאה מהפיכה שביצעו בכירים שהיו מקורבים אליו. סאדאת הכחיש כי האשים או הכפיש את כוחות הצבא במצרים, ואמר שההחלטה להסיר את חסינותו התקבלה על רקע דרישתו לפתוח מחדש את חקירת רצח דודו.

הפרקליט הצבאי המצרי החליט להעמיד את סאדאת לדין באשמת "הכפשת הכוחות המזוינים", וביקש מהפרלמנט להסיר את חסינותו כדי לאפשר את העמדתו לדין. יו"ר הפרלמנט, פתחי סרור, נעתר לבקשה.

הנשיא אנואר סאדאת, שהעז לעשות שלום עם ישראל במארס 1979, נרצח שנתיים מאוחר יותר בידי חוליה של אסלאמים קיצוניים, במהלך החגיגות לציון מלחמת אוקטובר. בזמן ההתנקשות ישבו על הבמה, לצדו של סאדאת, הנשיא המצרי הנוכחי חוסני מובארק, שהיה סגנו של סאדאת, ושר הביטחון לשעבר, עבד אל-חלים אבו ע'זאלה.

בנובמבר 2005 שוחררו מהכלא שני אסירים מצריים שהורשעו ברצח סאדאת. השניים שוחררו לאחר 24 שנים בכלא המצרי. סיבת השיחרור לא הובהרה, אך על-פי ההערכות הם שוחררו במסגרת הבנות בין הממשלה המצרית לתנועת ג'מעה אל-איסלאמיה אליה הם שייכים.
 

מלחמת סיסי ולוסי

מלחמה, מלחמה. המלכה סיסי (צילום: יח"צ)
 מלחמה, מלחמה. המלכה סיסי (צילום: יח"צ)   
הולך להיות חורף מאוד חם במצרים: כשבוע בלבד לאחר שעלתה ההצגה "יאחנא יא המא" נרשמה התגוששות ראשונה בין משתתפי ההצגה, בעצם אפשר לומר "מלחמת קנאה" בין שתי הכוכבות הראשיות. השתיים הן השחקנית הראשית, לוסי, ושחקנית המשנה ומלכת היופי לשעבר של מצרים, היבא אל-סיסי.

הזמן: השבוע. המקום: תיאטרון פייסל נידא בלב קהיר, בירת מצרים. ההצגה בבימוי של מאג'די א-נאזר מתחילה ובין השחקנים שעומדים על הבמה גם לוסי וסיסי. אלא שסיסי לובשת שמלה פרובוקטיבית ("חמה" כפי שהגדיר זאת אחד האתרים הערביים) וכל תנועה, תזוזה חושנית או משפט שלה מלווים במחיאות כפיים סוערות מצד הקהל.

את האהדה שלה זכתה סיסי היתה אמורה לקבל במקומה, באופן די טבעי, השחקנית הראשית, לוסי. אלא שזה לא קרה ולוסי יכלה רק לאכול את הלב. אלא שגם זה לא קרה ולוסי, שהוחתמה קודם לכן להצגה במו"מ קשה, הודיעה למנהל שלא תמשיך להופיע אם יריבתה היפה לא תסולק. ומי שאוכל את הלב כעת הוא מנהל ההצגה שזכה כבר לביקורות מכל כיוון אפשרי, שחלקן אפשר לומר עם נימה חיובית ברוטב לוהט. המבקרים כינו את הפרשה כ"ההצגה השערורייתית שהיתה מאז ומעולם במצרים". ועד שההמשך המסקרן של הפרק הסוער הזה יבוא, תוכלו בנתיים להציץ למלתחה של סיסי »
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by