בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ר"מ טורקיה מתנגד לחוק צרפתי נגד הכחשת השואה הארמנית 

ר"מ טורקיה מתנגד לחוק צרפתי נגד הכחשת השואה הארמנית

 
 
עריכה: איה מרקביץ`

ארדוגאן צירף את קולו למחאה הגוברת בארצו נגד הצעת חוק, שתאסור להכחיש בצרפת את רצח העם שביצעו הטורקים העותומאנים בארמנים בעת מלחמת העולם הראשונה. הוא שאל: מה תעשו כשראש ממשלת טורקיה יגיע לצרפת ויגיד שלא הייתה שואה ארמנית? תכניסו אותו לכלא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש ממשלת טורקיה, טאיב ארדוגאן, צירף היום (ראשון) את קולו למחאה הגוברת בארצו נגד תכניתה של צרפת להוציא מחוץ לחוק את הכחשת השואה הארמנית. ביום חמישי הקרוב צפוי הפרלמנט הצרפתי לדון בהצעת החוק, שתהפוך לפשע אמירות המכחישות כי השלטון העותומאני ביצע רצח עם בארמנים במהלך מלחמת העולם הראשונה.
 
90 שנה אחרי, עדיין מכחישים. מפגינים טורקים מול שגרירות צרפת באיסנטבול (רויטרס)
 90 שנה אחרי, עדיין מכחישים. מפגינים טורקים מול שגרירות צרפת באיסנטבול (רויטרס)   
מקץ תשעים שנה עדיין מכחישה טורקיה בתוקף את ההאשמות שלפיהן כ-1.2 מיליון ארמנים (הממוצע בין ההערכות הרשמיות השונות), הומתו בשיטתיות בידי הטורקים העותומאנים בראשות ממשלת "הטורקים הצעירים". האחרונים ראו באוכלוסייה הארמנית - רובה גם נוצרית, בשונה מהרוב הטורקי המוסלמי - גיס חמישי הנאמן לאויבת, רוסיה, שהייתה חברה במדינות ההסכמה. אף שכל הצדדים מסכימים על חלק ניכר מאירועי שואת הארמנים, עדיין שורר עימות בין היסטוריונים ובקהילה הבינלאומית בשאלה, האם מתו כ-100 אלף מהם, כטענת טורקיה, בסכסוך על רקע אתני ומרעב ומחלות, או נטבחו כ-2.5 מיליון ארמנים בשיטתיות אכזרית בהוראת הממשלה - כפי שטוענת הקהילה הארמנית.

רצח שיטתי או סכסוך אתני?

בשנת 1914 החל גיוס הגברים הארמנים לצבא והוצאת רבים מהם להורג, כשהנותרים נכפו לעבודת פרך בסלילת כבישים; בהמשך נרצחו רבים בכפריהם בעת סריקות אחר נשק שמעתה נאסר עליהם להחזיק; 300 מנהיגים ארמנים נרצחו בשנה העוקבת ולבסוף ניצח גוף ממשלתי מיוחד על הגלייה אכזרית של כלל הארמנים - תוך הצעדתם בחוסר כל אל מחוץ לגבול אנטוליה באיומי רובים של פושעים רצחניים ששוחחרו מהכלא במיוחד לשם כך, ונתינתם למשיסה בידי שבטים בדרך למסופטומיה ולסוריה, שרצחו, אנסו ושדדו אותם, לא פעם בהשתתפות המלווים. אלה ששרדו את המסע רוכזו בכ-25 מחנות עיקריים מחוץ לטורקיה, שם נרצחו אחד אחד או בשריפה, הרעלה המונית והטבעה.
 
מה תעשו אם אבוא לצרפת ואכחיש? ר"מ טורקיה, ארדוגאן (רויטרס)
 מה תעשו אם אבוא לצרפת ואכחיש? ר"מ טורקיה, ארדוגאן (רויטרס)   
סוכנות הידיעות הטורקית הביאה מדברי ראש הממשלה ארדוגאן, ששאל קבוצת אנשי עסקים צרפתים באיסטנבול - "מה תעשו כשראש ממשלת טורקיה יגיע לצרפת ויאמר 'לא הייתה שום שואה ארמנית'? תשימו אותו בכלא?". ארדוגאן אף אמר להם כי "אנחנו מצפים מכם לעשות כל מאמץ כדי למנוע" את העברת החוק, והוסיף שאין להקל ראש באיומי טורקיה, שכן "יש להבין את חומרת המצב".

חשש בצרפת מזעם הקהילה הארמנית

נציגי משרד החוץ הטורקי שביקרו בפריז בשבוע שעבר, אמרו בביקורם כי הצעת החוק תפגע ביחסים הכלכליים ובקשרים הפוליטיים בין המדינות. לא מעט חברות צרפתיות גדולות, בהן רנו, מחזיקות בהשקעות בטורקיה, שהכלכלה בה מתפתחת במהירות והנה מועמדת להצטרף לאיחוד האירופי. הכרה בשואה הארמנית לא הוצבה כתנאי לחברות טורקיה באיחוד האירופי, על אף שהדבר הוצע על ידי כמה פוליטיקאים ממדינות האיחוד, ובהם ז'אק שיראק, נשיא צרפת.

את הצעת החוק הצרפתית נגד הכחשת השואה הארמנית הגישו הסוציאליסטים הנמצאים באופוזיציה. על אף שהרוב השמרני בפרלמנט מתנגד לחוק, רבים מהמתנגדים אינם מתכוונים להצביע נגדו מחשש לעורר את זעמה של הקהילה הארמנית בצרפת, לקראת הבחירות בשנה הבאה. בצרפת חיים כ-400 אלף ארמנים, שמהווים שדולה פוליטית חזקה במדינה.

בשנה שעברה הציע ראש הממשלה הטורקי להקים ועדה משותפת של היסטוריונים ארמנים וטורקים, שתבחן מה באמת קרה במהלך מלחמת העולם הראשונה. ארמניה דחתה את ההצעה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by