בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר בריטי: אי כיבוי המחשב תורם להתחממות כדור הארץ 

מחקר בריטי: אי כיבוי המחשב תורם להתחממות כדור הארץ

 
 
אלון הרשקוביץ

כ-20% מהמחשבים בבריטניה לא מכובים אף פעם וצורכים כ-1.5 מיליון קילוואט חשמל מבוזבזים. בתהליך הפקתו, פולטות תחנות הכוח כמות פחמן דו חמצני השקולה לזו של כ-200 אלף מכוניות פרטיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה אתם עושים בסופו של יום העבודה במשרד, או כשנמאס לכם לגלוש באינטרנט ואתם מחליטים ללכת לישון? האם אתם מכבים את המחשב, או משאירים אותו פועל במשך כל שעות היממה? לכל אחת משתי הגישות חסידים אדוקים, המגנים על עמדתם בתוקף ויכולים להביא שלל הנמקות והצדקות, אך מסתבר שלסוגיה הזו יש השלכות רחבות יותר. כמה רחבות? בצורה שמשפיעה על עתיד האנושות כולה.
 

כמו 200 אלף מכוניות פרטיות

רוב המחשבים לא זוכים למנוחה (אילוסטרציה: XCG)
 רוב המחשבים לא זוכים למנוחה (אילוסטרציה: XCG)   
ה"אינדיפנדנט" הבריטי פרסם השבוע מחקר, פרי שיתוף פעולה של חברת התוכנה E1 וה"קרן הלאומית לאנרגיה", המציג את הקשר בין השימוש בטכנולוגיה ביתית לבין זיהום הסביבה והתחממות כדור הארץ.

על פי הנתונים שנאספו, למעלה מ-40% מהאוכלוסיה הבוגרת בבריטניה משתמשים בעבודתם במחשב. כ-20% מהמחשבים הללו לא מכובים אף פעם וכ-13% מהם זוכים למנוחה כשלושה ימים בשבוע. נתונים אלו נשמעים זניחים לכאורה, אך משמעותם היא תוספת מצטברת של כ-1.5 מיליון קילוואט חשמל מדי שנה, שעלותו כ-115 מיליון ליש"ט.

בכדי לייצר את כמות החשמל המבוזבזת הזאת, פולטות תחנות הכוח כ-700 אלף טון פחמן דו חמצני, הנחשב לאחד מ"גזי החממה" המזיקים ביותר לשכבת האטמוספרה. כמות זו שקולה לפליטת הגזים של כ-200 אלף מכוניות פרטיות או של תחנת כוח ממוצעת, המופעלת באמצעות גז.

מדי שנה, נפלטים ברחבי הממלכה הבריטית כ-150 מיליון טון של פחמן דו חמצני. על פי היעדים שהציבה הממשלה, בהתאם לאמנות איכות סביבה של האיחוד האירופי, עד שנת 2010 היא תפחית את פליטת הפחמן הדו חמצני ב-20% ועד שנת 2050 ב-60%.
 

בעייה של חוסר מודעות

 
אבל הצהרות לחוד ומעשים לחוד. בעוד שבעשורים האחרונים גדלה משמעותית המודעות על הנזקים הסביבתיים שמסבים מפעלים וכלי רכב, נראה שהאדם הממוצע אינו מבין את מלוא האחריות המוטלת על כתפיו בסוגיות אלו. כך למשל, 87% מהנשאלים במחקר השיבו שמעולם לא התבקשו לכבות את המחשב בתום יום העבודה. מבין אלה שנוהגים לכבות את המחשב, רק 6% הצהירו שהם עושים זאת מסיבות הקשורות לאיכות הסביבה.
 
 
השארת המחשבים דולקים שקולה לזיהום שפולטת תחנת אנרגיה ממוצעת (ASAP)
 השארת המחשבים דולקים שקולה לזיהום שפולטת תחנת אנרגיה ממוצעת (ASAP)   
המחשבים מהווים דוגמא מצוינת להרגלי הצריכה שלנו ולקשר שלהם לסביבה, אך הם אינם ה"אשמים" היחידים. על פי נתוני המחקר, באנגליה נפלטים מדי שנה כמיליון טון של פחמן דו חמצני לאטמוספירה, כתוצאה מהשארת מכשירי חשמל ביתיים במצב "סטנד-ביי".

מסתבר כי צריכת החשמל של רבים מהמכשירים אינה שונה באופן משמעותי באופן זה לעומת מצב פעולה. כך למשל, מדיח כלים שנותר סגור בתום תהליך הניקוי, ממשיך לצרוך חשמל בשיעור של כ-70% ממצב פעולה. מכשירים אחרים ממשיכים אף הם לזלול חשמל גם כשנדמה לנו שהם לא עובדים, ביניהם טלוויזיות, מכונות כביסה ומייבשי כביסה, טלפונים אלחוטיים, מערכות סטראו וכמובן אורות שדולקים שלא לצורך.

אז לפני שאתם יוצאים מהמשרד בפעם הבאה, הקדישו עוד רגע קצר וכבו את המחשב. ולפני שאתם הולכים לישון, תנו מנוחה גם למכשירי החשמל הביתיים. הטירחה הקטנה הזאת תשפיע בסופו של דבר על חיי כולנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by