בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עתירה: ישראל מונעת מסטודנטים פלסטינים ללמוד בישראל 

עתירה: ישראל מונעת מסטודנטים פלסטינים ללמוד בישראל

 
 
אלון הרשקוביץ

צה"ל לא מאפשר לסטודנטית תושבת הגדה להיכנס ארצה לשם לימודי תואר שלישי באוניברסיטה העברית. בעתירה שהגישה בשמה עמותת "גישה", נטען כי זוהי מדיניות גורפת, המנוגדת לחוק הישראלי והבינלאומי. המינהל האזרחי: מדובר בהחלטה של הדרג הביטחוני. נראה שמדינת ישראל מעדיפה שהפלסטינים ישארו בורים ורחוקים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עמותת "גישה" הגישה אתמול (שלישי) עתירה לבג"צ בשמה של סטודנטית תושבת הגדה, שהצבא מונע ממנה להגיע ללימודיה לתואר שלישי באוניברסיטה העברית. על פי העתירה, ישראל אוסרת באופן גורף על סטודנטים פלסטינים ללמוד בארץ, למרות שהדבר מנוגד למשפט הישראלי והבינלאומי.
 
סאוסן סלאמא: מערכת הביטחון חושבת שהיא סיכון ביטחוני (צילום: עמותת גישה)
 סאוסן סלאמא: מערכת הביטחון חושבת שהיא סיכון ביטחוני (צילום: עמותת גישה)   
סאוסן סלאמא, בת 29 מהכפר ענאתא שבגדה המערבית, התקבלה ללימודי תואר שלישי בכימיה באוניברסיטת ירושלים, לאחר שהשלימה תואר ראשון ושני באוניברסיטת אל-קודס במזרח ירושלים. יחד עם זאת, בקשתה לקבל היתר כניסה לישראל נדחתה על הסף מבלי שנידונה.

בעתירה נטען כי ישראל מטילה איסור גורף על כניסת סטודנטים פלסטינים לישראל, בניגוד למשפט הישראלי והבינלאומי. עו"ד נועם פלג, המייצג את סלאמא, טוען בעתירה כי "סירובו של הצבא לבחון את בקשתה לוקה בחוסר סבירות ובחוסר מידתיות, מפר את חובתו לאפשר קיום חיים תקינים בשטחים, לרבות פיתוח מערכת החינוך שם, מנוגד לעיקרון השוויון ולעיקרון ההעדפה המתקנת".

בתוך כך, הוא מציין כי לו היתה סלאמא מבקשת אישור כניסה לישראל לצורך איחוד משפחות, אז בקשתה הייתה נבדקת, אך מכיוון שבקשתה נוגעת ללימודים, היא נדחית על הסף. הדיון בעתירה יתקיים ב-19 באוקטובר ועל המדינה יהיה להשיב לטענות עד ה-17 בחודש.
 

מדיניות שמוכתבת על ידי הדרג הבטחוני

 
אווה מוסא, דוברת עמותת "גישה - מרכז לשמירה על הזכות לנוע", אמרה לחדשות "נענע" כי הסוגיה חמורה ביותר, בשל המדיניות שהיא מייצגת. לדבריה, העמותה פנתה לצבא מספר פעמים בבקשה לדון במקרה, אך לא נענתה, וכך גם פניותיה לפרקליטות. היא סיפרה כי לסלאמא הובטחה מלגה מלאה עבור שכר לימוד ודמי מחייה, מה שמהווה הכרח עבורה להתחלת לימודיה, מאחר שהיא באה מרקע כלכלי קשה.

לדבריה של מוסא, אחיה של סלאמא מובטלים והיא מסייעת בפרנסת המשפחה בעבודתה כמורה לכימיה בכפר. יחד עם זאת, הוסיפה, היא אינה מקבלת משכורת מזה מספרים חודשים, בשל המשבר ברשות הפלסטינית, מה שמגביר את מצוקתה ואת מצוקת המשפחה. לדבריה, זוהי ההזדמנות היחידה העומדת לרשותה של סלאמא להשלים את לימודיה הגבוהים מאחר שאין באוניברסיטאות הפלסטיניות מסלול מקביל בכימיה וכי אינה יכולה לשקול ללמוד בחו"ל, הן משיקולים כלכליים והן בשל המסגרת המסורתית בה היא חיה.

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי ההחלטה לא לאשר כניסת סטודנטים פלסטינים לישראל היא מדיניות של הדרג הביטחוני. דובר המינהל אמר לחדשות "נענע" כי האיסור הגורף הוטל בעקבות ההחמרה במצב הביטחוני והוא בתוקף מאז הוטל סגר כללי על הגדה בשנת 2001. לדבריו, הקלות ייחודיות נידונות רק במקרים מיוחדים, בעיקר על בסיס הומניטרי או של איחוד משפחות. בתוך כך, ציין כי המינהל אפשר לסטודנטים שהחלו ללמוד לפני הטלת הסגר להמשיך את לימודיהם וכי כיום נותרו 14 סטודנים הלומדים בישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by