בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"נקנו בנזיד עדשים" 

"נקנו בנזיד עדשים"

 
 
עריכה: איה מרקביץ`

ראשי האוניברסיטאות יפתחו את שנה"ל האקדמית כסדרה, לאחר שסוכם לבטל חלק מקיצוץ תקציב ההשכלה הגבוהה לשנת 2007. בנוסף, הוקמה ועדה שתגבש מתווה לרפורמה בחינוך הגבוה עד ינואר הקרוב. נציג הסטודנטים: השתיקו את פיות ראשי האוניברסיטאות בסכום זעום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוב הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה לשנת 2007 יבוטל - כך סוכם היום (ראשון) בפגישה בין שר האוצר, אברהם הירשזון, שרת החינוך, יולי תמיר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה רענן דינור, ונציגי האוניברסיטאות והמכללות. עקב כך הסכימו ראשי האוניברסיטאות לפתוח את שנת הלימודים כסדרה ביום ראשון הבא, לאחר שאיימו הבוקר כי ישביתו אותה אם לא יבוטל הקיצוץ המתוכנן בתקציביהם, על סך 170 מיליון שקל.
 
10 אחוז מהתקציב שקוצץ הספיקו להשתיק. שער אוניברסיטת ת"א (ThisParticularGreg, flickr.com)
 10 אחוז מהתקציב שקוצץ הספיקו להשתיק. שער אוניברסיטת ת"א (ThisParticularGreg, flickr.com)   
זאת, על אף שמשרד האוצר מתכנן קיצוץ נוסף בתקציב האוניברסיטאות לשנת 2007, בגובה 36 מיליון שקל. בתוך כך אמר הערב יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כי הוסר גם איום השביתה הכללית בנשק, לאחר שרוב הסעיפים השנויים במחלוקת הוצאו מנוסח חוק ההסדרים, ויעלו כעת למשא ומתן בין האוצר להסתדרות.

בפגישת משרד האוצר, החינוך ונציגי האקדמיה, סוכם כי 140 מיליון דולר יועברו לאוניברסיטאות לקראת שנת הלימודים תשס"ז. הסכום יימסר לידי המוסדות להשכלה גבוהה, לאחר שתקציב המדינה לשנה הקרובה יאושר בכנסת. עוד הוחלט בישיבה, כי וועדה בראשות שר האוצר לשעבר, אברהם שוחט (עבודה), תגבש מתווה לרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, שאותה תציג בטרם העברת הסכום המובטח לאוניברסיטאות במועד שנקבע לכך, ה-3 בינואר 2007. הצורך ברפורמה נוצר כשביטלה שרת החינוך תמיר את המהלך לקביעת שכר דיפרנציאלי למרצים באוניברסיטאות, שהוצע בסעיף בחוק ההסדרים.

רק עשירית מהקיצוץ בוטלה

בשנים האחרונות קיצצה הממשלה כמיליארד שקלים מתקציב ההשכלה הגבוהה, צעד שגרם לפגיעה כלכלית ואקדמית חמורה בחלק מהמוסדות האקדמיים בארץ, מסגירת חוגים ופיטורי מרצים ועד לצמצום מספר הסטודנטים שחלק משכר הלימוד שלהם מסובסד על ידי המדינה, אשר הופחת בשנה שעברה בכ-30 אלף סטודנטים. יושב ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב, פרופ' שלמה גרוסמן, שיישב בוועדה לגיבוש הרפורמה, אמר לאתר "הארץ" כי הוא מקווה שהמתווה העתידי ימנע את "קריסת המערכת בגלל העדר משאבים", ואמר כי חברי הצוות ידונו בכל היבטי ההשכלה הגבוהה, "כולל מבנה התקציב של המוסדות, שכר הלימוד ושכר המרצים". נציג האוצר בוועדה, פרופסור מנואל טרכטנברג, צפוי לתבוע העלאה של עשרות אחוזים בשכר הלימוד באוניברסיטאות.

בתגובה להסכמת האוצר לביטול חלק מהקיצוץ המתוכנן, אמר ל"הארץ" יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, בועז טופרובסקי, כי "המדינה קונה את ראשי האוניברסיטאות בנזיד עדשים". לדברי טופרובסקי, הסכום ש"השתיק את פיותיהם של אלה האמורים על עתיד ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל", הוא פחות מעשרה אחוזים מהקיצוץ בשנים האחרונות, שגובהו, ציין, קרוב למיליארד וחצי שקלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by