בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חוק ההסדרים מתקרב לקיצו 

חוק ההסדרים מתקרב לקיצו

 
 
עריכה: נתנאל יפת

הכנסת תצביע היום על הצעת חוק של ח"כ אורית נוקד, לריסון החוק הבעייתי, המסווה בתוכו חוקים רבים שלא זוכים לדיון משמעותי. יו"ר הקואליציה: הממשלה לא תתנגד לחוק באופן אוטומאטי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
מליאת הכנסת תצביע היום בקריאה טרומית על הצעת חוק של ח"כ אורית נוקד (עבודה), שמטרתה לצמצם את חוק ההסדרים העובר כחלק מהתקציב. בקול ישראל דווח, כי על פי הצעת החוק, הממשלה לא תוכל לכלול בחוק סעיפים שאינם קשורים ישירות לתקציב.
 
 חוק ההסדרים - נדמה כי הוא נמצא איתנו תמיד ויישאר לנצח. ובכל זאת היום הותקף החוק משני כיוונים: בית המשפט העליון, שדן היום בעתירות שונות נגד הממשלה, מתח ביקורת חריפה נגד החוק. השופט מישאל חשין אמר כי "חוק התוכנית הכלכלית וכמותו חוקי ההסדרים בישראל יש בהם כדי לטלטל את מערכת היחסים הראויה בין רשויות השלטון".

גם בכנסת נשמעו היום קולות הקוראים לבטל את חוק ההסדרים. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, קרא "למצוא את הגשר בין הצורך הלגיטימי של הממשלה למשול, לבין חובתו של כל חבר כנסת להבין על מה הוא מצביע".

אבל מה זה בעצם חוק ההסדרים ולמה יצא נגדו בית המשפט העליון?

לכתבה המלאה 
חוק ההסדרים משמש כבר שנים ארוכות ככסות לחוקים מרחיקי לכת בחשיבותם ולרפורמות ענקיות. הוא חוקק באמצע שנות השמונים, בעקבות משבר האינפלציה הגדול, ככלי שיאפשר לממשלה להעביר את ההחלטות מרחיקות הלכת שנדרשו.

לדברי נוקד, "אי אפשר יהיה להכניס רפורמות גדולות ומשמעותיות מבלי שחברי כנסת יכירו את פרטיהן. דברים כמו, למשל, תיקון חוק הפרישה, דברים שנוגעים לתיקון חוק הפנסיה. הצעת החוק היא צעד ראשון לחיזוק מעמדה של הכנסת מול הממשלה".

בשלב זה נראה כי יש סיכוי טוב שהמליאה תאשר היום את החוק בקריאה הטרומית. יו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי (קדימה), אמר כי "יש בעיה במדינת ישראל, שלפעמים דברים שנכנסים לכנסת, עד שהם נגמרים, עוברות הרבה שנים ואז החוק מאבד מטעמו".

יצחקי הוסיף, שהממשלה לא תתנגד חד משמעית לחוק, אך זאת בתנאי שהכנסת תתחייב להעביר חוקים בלא יותר משלושה חודשים את כל תהליך החקיקה - מהקריאה הטרומית, דרך הוועדה הרלוונטית ועד האישור בקריאה שניה ובקריאה שלישית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by