בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הצבא האמריקני מודה: נכשלנו בבגדד 

הצבא האמריקני מודה: נכשלנו בבגדד

 
 
יוסי גורביץ

מפקדי הצבא בעיראק הורו להפסיק את המבצע רחב ההיקף בבירה בגדד, לאחר שזה נכשל בצמצום האלימות בעיר אך העלה את מספר הנפגעים האמריקנים. שמועות על הפיכה צבאית בעיראק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מפקדי הצבא האמריקני בעיראק הורו אמש (חמישי) על הפסקת המערכה לטיהור בגדד מחמושים, הנערכת מזה שלושה חודשים. רשמית, ההפסקה היא זמנית בלבד, והיא מיועדת לאפשר למפקדים "לשקול מחדש" את פעולותיהם, אך דובר הצבא בעיראק הודה כי כי המערכה נכשלה.
 
האלימות לא שוככת. ילד בגדדי ממרר בבכי ליד גופת אביו (רויטרס)
 האלימות לא שוככת. ילד בגדדי ממרר בבכי ליד גופת אביו (רויטרס)   
המתקפה, שהחלה בחודש אוגוסט, היתה אמורה לבודד את החמושים ולתקוף אותם בכוח עדיף, זאת במטרה להוריד את רמת האלימות בין העדות בבגדד, שגבתה כ-3,000 הרוגים בחודש יולי. שיטה זו היתה הפוכה לשיטה הקודמת, בה נמנע הצבא האמריקני מלהכנס לשכונות בבגדד והותיר את המשימה הזו לצבא העיראקי.

בממשל בוש מביעים חוסר שביעות רצון גובר והולך מראש הממשלה העיראקי, נורי אל מליכי, שלדבריהם אינו מסוגל להתגבר על האלימות ואיננו מצליח ליצור דו-שיח עם הפלגים הסוניים. בוש החל לאחרונה לדבר על כך שהנסיגה האמריקנית מעיראק תתבצע רק לאחר שזו תוכל "למשול בעצמה, להתקיים בכוחות עצמה, ולהגן על עצמה". המטרה של הבאת דמוקרטיה לעיראק איננה מוזכרת עוד על ידי הנשיא ודובריו.

האופציה היחידה היכולה להועיל, אומרים פרשנים פוליטיים וצבאיים, היא העלאה משמעותית של הכוחות האמריקניים הנמצאים בעיראק. זו עמדתו של הסנאטור הרפובליקני המוביל ג'ון מק'קיין - אבל בבית הלבן פסלו את ההצעה, משום שהיא "תמוטט סופית את התמיכה הציבורית". על כל פנים, צעד כזה לא יינקט לפני הבחירות לקונגרס.
 

קץ לדמוקרטיה בעיראק?

 
בתוך כך, ובשל השינוי בעמדת הממשל לגבי הדמוקרטיה בעיראק, רווחות בבגדד שמועות על הפיכה שיבצע הצבא העיראקי, בתמיכה אמריקנית שקטה, במטרה להביא ליציבות. אפילו סדאם חוסיין, מתאו, הביע זעזוע מרמת האלימות ברחובות, וקרא לסונים לנצור אש. אל מליכי התקשר השבוע לבוש, והעלה בפניו את השמועות הללו; בוש הכחיש שהאמריקנים שוקלים את ביטול הממשל האזרחי ותמיכה בממשל צבאי.
 
 
רק תוספת צבא עשויה להועיל, אבל לזה אין תמיכה ציבורית. בוש השבוע (רויטרס)
 רק תוספת צבא עשויה להועיל, אבל לזה אין תמיכה ציבורית. בוש השבוע (רויטרס)   
אבל בוש, שהשווה השבוע את הקרבות בעיראק לקרבות בוויאטנם, יודע - או, על כל פנים, צריך לדעת - שבמהלך השהייה של הצבא האמריקני בוויאטנם, תמכה ארצות הברית בשורה של הפיכות צבאיות בדרום ויאטנם, ובדיוק מהסיבה המוצעת כעת: הטענה בדבר יכולת הצבא לשים קץ למהומות.

בוויאטנם זה לא עבד, ומאחר והצבא והמשטרה העיראקית מלאים במסתננים מבני העדות השונות, המשתמשים במדיהם כדי לרצוח, קשה להניח שזה יעבוד גם בעיראק. זה לא אומר שממשל בוש לא ינסה; האופציות האחרות אזלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by