בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אעלאם: התקשורת הציגה אג'נדה לוחמנית בזמן המלחמה 

אעלאם: התקשורת הציגה אג'נדה לוחמנית בזמן המלחמה

 
 
הארון תחאוכו

המרכז הערבי "אעלאם" טוען בנייר עמדה שהגיש לוועדת האתיקה, כי התקשורת העברית מעלה בתפקידה המקצועי והמוסרי בסיקור המלחמה בלבנון, והציגה אג'נדה לוחמנית. העמדה הוגשה לאחר שהוועדה לקביעת כללי האתיקה לעיתונות בימי לחימה, בראשות השופטת (בדימוס) דליה דורנר, התכנסה היום לראשונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"התקשורת העברית מעלה בתפקידה המקצועי והמוסרי והציגה אג'נדה לוחמנית בזמן מלחמת לבנון", כך טוען מרכז אעלאם - תקשורת לחברה ערבית פלסטינית בישראל - בנייר עמדה ששלח אתמול (שישי) לוועדה לקביעת כללי האתיקה לעיתונות בימי לחימה בראשות השופטת (בדימוס) דליה דורנר. הוועדה התכנסה היום לראשונה כדי לדון בסיקור התקשורת בזמן המלחמה.
 
"התעלמות מהרג אזרחים לבנונים". הפגזה בביירות (רויטרס)
 "התעלמות מהרג אזרחים לבנונים". הפגזה בביירות (רויטרס)   
בנייר העמדה דן מרכז אעלאם בסיקור התקשורתי של המלחמה תוך התייחסות לשלושה מישורים: הראשון הוא הפרשנות הפוליטית למלחמה בעיתונים היומיים בישראל. המישור השני הוא האחריות המוטלת על מועצת העיתונות כגוף אחראי על האתיקה העיתונאית ועל הגנת התקשורת בפני ביקורת פופוליסטית הסותרת את מקצוע העיתונות.

בחלק השלישי של נייר העמדה מבקש אעלאם להרחיב את הרכב ועדת האתיקה, מכיוון שלטעתו היא אינה מייצגת את מגוון ההשקפות הקיימות בציבור בדבר תפקוד התקשורת בזמן מלחמה. בוועדה חברים גם פרופסור יורם פרי, עורכת הדין אורנה לין, זאב שיף ומפקד גלי צה"ל אבי בניהו.

רכזת הפרוייקטים באעלאם, חולוד מסאלחה, אמרה כי "הכיסוי התקשורתי של המלחמה שיקף התגייסות של התקשורת הישראלית ואימוץ יזום של האג'נדה הלוחמנית של הצבא, תוך ויתור על חובות מקצועיות ומוסריות מרכזיות המאפיינות את העיתונות החופשית". לדבריה, "התגייסות זו קיבלה ביטויים רבים, ובהם במה כמעט בלעדית לאנשי הצבא ולפרשנים צבאיים למיניהם ומתן לגיטימציה לעמדותיהם ולהשקפת עולמם ללא עוררין, ובמקביל הובלת מסע הכפשה וסתימת פיות של בעלי דעות שונות שהתנגדו למלחמה וסירבו לקבל את האג'נדה הצבאית כמובנת מאליה".

עוד אומרת מסאלחה, כי "התקשורת הישראלית בחרה ברובה להתעלם מהרג האזרחים הלבנונים, מסבלם של הפליטים ומההרס המסיבי של כפרים שלמים ותשתיות אזרחיות בלבנון, ובכך הפרה את חובתה המקצועית והמוסרית לחקור אירועים אלה ולהציג לכל הפחות את השאלות המוסריות הנדרשות על רקע מראות הזוועה שהגיעו מלבנון".
 

הסתייגות מהרכב הוועדה

חבר ערבי בוועדה. הריסות בלבנון לאחר הפגזה ישראלית (רויטרס)
 חבר ערבי בוועדה. הריסות בלבנון לאחר הפגזה ישראלית (רויטרס)   
בנייר העמדה שנשלח על ידי עו"ד מאג'ד פאהום, רכז פרויקט זכויות תקשורת בארגון אעלאם, נכתב עוד כי "בתקופת המלחמה הסתכלה התקשורת העברית על החברה הערבית ועל עמדותיהם הפוליטיות של הערבים מנקודת המבט של הקונצנזוס הציוני, ואפילו לא הכירה בזכותם של הערבים לגבש עמדה פוליטית משלהם, שיכולה להיות מנוגדת לו".

באעלאם אומרים כי הם מביעים הסתייגות מהרכבה של הוועדה, ולטענתם חלק ניכר מחבריה באים מרקע צבאי מובהק, "אף שתפקידה של התקשורת הוא לשמור על עקרונות הדמוקרטיה ולהדגיש את הערכים האזרחיים דווקא כשהתותחים רועמים". לדברי עו"ד פאהום, קיים חשש שהוועדה תיתן משקל עודף לביקורות הנשמעות דווקא מהזווית המנוגדת, שתמכה במלחמה, ופחות לביקורות שקראו לדבוק בערכי הדמוקרטיה, השמירה על חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת.

באעלאם דורשים בנוסף להציב נציג ערבי בוועדה, זאת כדי לספק נקודת מבט אחרת ולהציג את הדילמה המורכבת שאיתה מתמודדים האזרחים הערבים במדינה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by