בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פותחים שנה חדשה בצל המלחמה 

פותחים שנה חדשה בצל המלחמה

 
 
הארון תחאוכו

שנת הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות תיפתח הבוקר עם יותר מרבע מיליון סטודנטים. בטכניון וב-6 מכללות בצפון יפתחו את השנה בעוד כשבועיים. באוניב' חיפה - ב-29 באוקטובר. יו"ר התאחדות הסטודנטים: אנחנו מנהיגי המחר, נבחרי הציבור כבר לא דוגמא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנת הלימודים האקדמית תיפתח הבוקר (ראשון) כשיותר מרבע מיליון סטודנטים יפקדו את ספסלי הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ. האיום שלא לפתוח את שנת הלימודים הוסר לאחר שמשרד האוצר העביר תקציב של 140 מיליון שקלים להשכלה הגבוהה.
 
בגלל המלחמה. הפגנת סטודנטים (צילום ארכיון: תומר ליכטש)
 בגלל המלחמה. הפגנת סטודנטים (צילום ארכיון: תומר ליכטש)   
בטכניון ובשש מכללות בצפון הארץ החליטו לדחות בשבועיים את פתיחת שנת הלימודים, זאת כדי לאפשר לסטודנטים שלימודיהם נפגעו במהלך המלחמה להיערך בהתאם. מדובר בשש המכללות החברות במועצת המכללות האקדמיות: תל חי, אורט בראוודה, עמק הירדן, עמק יזרעאל, הגליל המערבי וצפת. באוניברסיטת חיפה תיפתח שנת הלימודים ב-29 באוקטובר.

שכר הלימוד במכללות בגליל יופחת בשנה הקרובה ב-50 אחוז לתלמידי שנה א', וקרן מלגות מיוחדת תוקם למען תלמידי שנים ב' וג'. כך הודיע המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, לאחר שנרשמה ירידה משמעותית בכמות הנרשמים למכללות אלה, עקב המלחמה בצפון.

נשיא הטכניון, פרופ' יצחק אפלויג, אמר על כך כי "אנו מברכים על יוזמת פרס לעודד את מוסדות להשכלה גבוהה בצפון, אולם כועסים על ששכחו אותנו". לדבריו, מצבו הכלכלי של המוסד בכי רע, וחיפה נפגעה לא פחות מיישובי הגליל עקב ירי הרקטות במלחמה.
 

נבחרי הציבור? כבר לא דוגמא

 
יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל, איתי שונשיין, אומר כי גם השנה בכוונתו לפעול להעלאת מעמד הסטודנטים, וכן להגביר את מעורבותם והשפעתם בקביעת סדר היום הציבורי. באגרת ברכה שמפרסם שונשיין באתר התאחדות הסטודנטים, כותב: "בשנים האחרונות היה נושא שכר הלימוד נושא הליבה של הסטודנטים. בשנה האחרונה, לאחר מאבק קשה ועיקש שניהלנו, הצלחנו להביא לביטול "ועדת ינאי" שיועדה להעלות את שכר הלימוד של הסטודנטים, ותחת זאת הצלחנו להוריד את שכר הלימוד בשנה זו ב-3% נוספים".

עוד כותב שונשיין, כי בעיות חברתיות רבות יש במדינת ישראל שרק הולכות ומחמירות מיום ליום. "תדמיתם של נבחרי הציבור במדינה הגיעה לשפל חסר תקדים. התדירות הגבוהה שבה נחשדים נבחרנו במעשים פסולים, גורמת לכלל נבחרי הציבור להיראות כעסקנים קטנים במקרה הטוב, וכמושחתים במקרה הרע".

"תופעה חמורה זו גוררת אחריה מצב חמור עוד יותר, שבו נרתעים האנשים הטובים והאיכותיים מלהיכנס לפוליטיקה ולשנות את המצב הקיים. אנו הסטודנטים, המהווים את עמוד השדרה של החברה הישראלית, ודור העתיד שלה, חייבים לקחת חלק בנעשה סביבנו, ולהיות מעורבים בקביעת סדר היום הציבורי. כמנהיגי המחר בחינוך, בכלכלה, בביטחון וברפואה - עלינו לצאת מהאדישות והאטימות ולפעול לשינוי המיוחל בסוגיות הרלוונטיות שעל סדר היום כמו שירות לאומי, חוקה, טיפול ברמת החינוך הנמוכה ועוד, גם אם זה דורש מאתנו, לעיתים, להקריב מזמננו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by