בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרלמנטריות מנצחות בנוק אאוט 

הפרלמנטריות מנצחות בנוק אאוט

 
 
עריכה: יוסי גורביץ

המשטרים הפרלמנטריים עולים על משטרים נשיאותיים בכל מדד, ומשטרים נשיאותיים נוטים לגלוש לדיקטטורות. מחקר לרגל הצעת חוק שינוי המשטר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חבר הכנסת אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) טוען כי הפתרון לבעיותיה של השיטה הפוליטית הישראלית הוא המעבר משיטה פרלמנטרית לשיטה נשיאותית. אבל מהנתונים במאמר שפרסם הבוקר (שלישי) שחר אילן ב"הארץ", עולה כי התמונה היא הפוכה.
 
הנתונים לא תומכים בטענותיו. ליברמן (רויטרס)
 הנתונים לא תומכים בטענותיו. ליברמן (רויטרס)   
ב-30 השנה האחרונות, היו רק 35 מדינות בעלות משטר דמוקרטי יציב. מתוכן, רק ארבע היו נשיאותיות - כ-11% - והן כוללות גם את ונצואלה וקולומביה. כל השאר היו בעלות משטר פרלמנטרי. מתוך 60 דמוקרטיות שקרסו, כ-66% פעלו תחת משטר נשיאותי ורק שליש תחת משטר פרלמנטרי.

ב-40% מן המשטרים הנשיאותיים בין 1973 ל-1989 היו הפיכות צבאיות, דבר המגבה את הטענה שלמשטרים נשיאותיים יש נטיות דיקטטוריות. חוקר מדע המדינה, הדר' ראובן חזן, מציין שבמדינות אמריקה הדרומית העתיקו את השיטה הנשיאותית האמריקנית, וכתוצאה מכך "בסוף שנות ה-70 לא היה אף משטר דמוקרטי באמריקה הלטינית. כולם קרסו. הצבא נכנס לתמונה אחרי שהמשטר לא עבד".
 
 בראיון שנערך בשבוע שעבר ב'הארץ', לא היסס ליברמן לומר שאכן, הוא לא דמוקרט. המדינה היהודית ודיכוי הפשע חשובים לו יותר מהדמוקרטיה. בהתאם, הוא מתכנן את שלילת אזרחותם של הישראלים הערבים, ומעבר לשיטת ממשל נשיאותי, שתרמוס את הכנסת. מי שהיה נחקר סדרתי ושהורשע – כמה סימפטומטי, כמה אירוני - בתקיפת קטין, רוצה להיות השר לבטחון פנים.

הפתרונות שלו אוויליים: כלל לא ברור ששלילת השחרור בשל התנהגות טובה תועיל למשהו, פרט לרגש הנקמה של הציבור. העתקתה של אום אל פאחם לשטחי הרשות הפלסטינית פשוט תדרבן את תושביה – שהם, כזכור, אזרחים ישראלים לכל דבר – להתגורר בפנים הארץ.

אבל אלו טיעונים רציונליים; והאנשים המתגעגעים לימים הטובים של ברז'נייב ואנדרופוב, שלא לדבר על סטאלין, אינם מונעים על ידי חשיבה. מי שאיננו רוצה לראות חיקוי עלוב של ברית המועצות בישראל, ישמור נפשו מליברמן ומפלגתו.

יוסי גורביץ, "איש פלדה, תוצרת ברה"מ" 
בישראל יש נטיה חזקה למשטר דיקטטורי: 56% מהציבור רוצים "מנהיג חזק", ממוצע הכפול כפמעט מזה המקובל בדמוקרטיות פרלמנטריות - 29%. פרופ' נעמי חזן, לשעבר שרה מטעם מרצ, מציינת שבניגוד לפסימיות המקובלת בישראל, מצבה טוב: מתוך כל המדינות שזכו בעצמאות לאחר מלחמת העולם השניה - רוב מוחלט של מדינות העולם - רק שתיים נותרו דמוקרטיות לאורך כל התקופה, הודו וישראל.

משטרים נשיאותיים גם אינם יעילים: הבנק העולמי מעניק ציון של יעילות שלטונית של 78 לדמוקרטיות פרלמנטריות, ורק 49 למשטרים נשיאותיים. אין אף משטר נשיאותי ברשימת עשרת המדינות היעילות ביותר, אבל 17 מתוך 20 המדינות האחרונות בדירוג הן נשיאותיות. המשטרים הנשיאותיים גם מושחתים יותר: המשטרים הפרמנטריים זוכים מהבנק העולמי לציון של 77 במאבק בשחיתות, הנשיאותיים רק ל-48.

המשטרים הנשיאותיים מובילים בפער בין השכבות החברתיות: 10 הדמוקרטיות שבהן הפערים קטנים ביותר הן פרלמנטריות, ו-19 מתוך 20 המדינות המובילות באי השוויון הן נשיאותיות. ישראל נמצאת במקום רע באמצע: הפערים בה רחבים יותר מאשר בדמוקרטיות הפרלמנטריות, וקטנים יותר מאשר בדמוקרטיות הנשיאותיות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by