בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: אליסה מפחדת מצרצרים 

ערבים ברשת: אליסה מפחדת מצרצרים

 
 
הארון תחאוכו

רחלה מזרחי, שראתה בתיאטרון את "ספד שתילא", קובעת: לא תרצו להיות ישראלים יותר אחרי שתראו את ההצגה" • עורך העיתון הפלסטיני אל-חייאת אל-ג'דידה כותב על השביתה המתמשכת ברשות: "כשהפוליטיקאים רבים, העם משלם" • במצרים הוכרע הקרב על כיסוי הראש • הסודות הכי כמוסים של מיטב אמני ערב נחשפים: הפחד של הזמרת אליסה מצרצרים והבכי הבלתי פוסק של נוואל מכוויית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רחלה מזרחי, שראתה את ההצגה "ספד (צפת) שתילא - מסע לזכרון ההווה", כותבת שלא תרצו יותר להיות ישראלים לאחר שתראו את ההצגה, לאחר שתבינו. "האמינו לי", היא כותבת במאמר שפרסמה באתר מחסום, "למרות שאיננו מוזכרים כלל, לא תרצו עוד להיות ישראלים".
 
תמונה מההצגה (באדיבות אתר מחסום)
 תמונה מההצגה (באדיבות אתר מחסום)   
וכך היא כותבת: "ראיתי הצגה מרגשת באיכויותיה יוצאות הדופן – טקסט, בימוי, משחק, עיצוב – המעוגנת בשני סיפורים מכוננים בתולדות המקום: הטיהור האתני של 48' והטבח הישראלי (כן, הישראלי) בסברא ושתילא 82'.

"אלא מה? ההצגה הזו לא נועדה לעינינו האטומות ולא לאוזנינו הבורות לשפה ולא לחברתנו השתלטנית והרעשנית. כדי לראות, יהיה צורך להשתנות לעומק: ללמוד לפקוח את העיניים, לאלף את האוזניים ואת הלשון לשפה, ללמוד דרך ארץ. ואז, אם יעתרו לנו, רק אז אפשר יהיה לראות".

למאמר המלא
 

"כשהפוליטיקאים רבים, העם משלם"

 
חאפז ברע'ות'י, עורך עיתון "אלחיאת אלג'דידה", פירסם היום מאמר שבו הוא קורא לפקידי הרשות הפלסטינית השובתים לשבור את השביתה ולחזור לשרת את האזרחים, ומגנה את "רדיפת הסיעות הפלסטיניות אחרי האינטרסים שלהם בלבד ולא של העם".
 
 
"הגיע הזמן שהציבור ישבור את השביתה". ברע'ותי' (צילום: מען)
 "הגיע הזמן שהציבור ישבור את השביתה". ברע'ותי' (צילום: מען)   
במאמר, שתורגם על ידי סוכנות "מען", מגנה ברע'ות'י את הסוחרים ואנשי העסקים הפלסטיניים, שלדבריו ניצלו את המצב הכלכלי הרעוע בשטחים והנמיכו עד מאוד את מחיר הביקוש של מוצרים פלסטיניים ובמיוחד של שמן הזית, וכמו שמסביר ברע'ות'י נקנה בעזה ב-12 שקלים לק"ג ונמכר בלפחות 8 דולר בחו"ל.

ברע'ות'י כותב: "לעמנו נמאס מהמצב הנוכחי בו דורשים ממנו רק להיכנע ולהסכים. נמאס לו מהסחר בגורלו תחת סיסמאות לאומניות, דתיות או אנטי-דתיות. על האחראים ליטול אחריות כלפי העם, אך כנראה לאף אחד לא איכפת. אחרת העם לא היה מוצא עצמו רעב, וחסר יכולת לשלוח ילדיו לבית הספר, ומחולק לשני צבאות המאיימים אחד על השני".

"הגיע הזמן שהציבור ישבור את השביתה המזיקה לו, וינסה להפעיל באופן עצמאי את משרדי הממשלה השונים", מציע ברע'ות'י, ומוסיף: "כאשר הפוליטיקאים נכשלים בהנהגת העם, ולמפלגות לא נשאר מה להציע, על העם עצמו להחליף כישלון זה בהצלחה, ולהכריח את המפלגות למצוא דרך להסכים". לדבריו, "על פקידי הרשות לחזור ולהפעיל את המשרדים הממשלתיים המושבתים, ולדבר עם החברה הבינלאומית -דרך ועדות העובדים שלהם- במטרה שזו תמצא דרך להבטיח שירות לאזרחים ללא קשר למכשולים הפוליטיים".
 

הסודות הכי כמוסים של מיטב אמני ערב

מי מפחדת מצרצרים, מי הכי ביישן ומי היא הזמרת הבוכייה? מיטב כוכבי הזמר הערבי התקבצו, כל אחד בתורו, מול כתבי הרכילות כדי להתוודות ולספר על חולשה אחת, המבוכה של החיים או סתם סוד כמוס שהם נושאים עימם מילדות. באדיבות האתר "בוקרה.נט" אנו מגישים את הסודות הקטנים, הסגורים והמסוגרים של כוכבי העולם הערבי:
 
מה יש לך מצרצרים? אליסה (האתר הרשמי)
 מה יש לך מצרצרים? אליסה (האתר הרשמי)   
• סמירה סעיד כתבה על פתק שהיא מאוהבת לאחרונה.
• מרסל חליפה: אקדיש את עצמי לכתיבת ספר בעוד כחמש שנים.
• סלים אל-חאס התנצל על כך שלא יצא לו להכיר את אביו.
• סועאד אל-עאשי סרבה לגלות את סודה: אם אגלה הרי זה כבר לא יהיה סוד.
• גם מלחם ברקאת סרב לחשוף את סודו וכתב: "מברך את לבנון".
הייפא והבי הצטרפה גם והצהירה שהיא אינה אוהבת לחשוף את סודותיה.
• ג'מאל סלימאן כתב לאימו: הייתי אני זה שהעלים לך לירה אחת מהארון שלך בשנת 74'.
• עבדאללה רויישד כתב לאמו: אני אוהב אותך.
• שירין עבד אל-ווהאב הודתה כי היתה פעם מעשנת כפייתית.
• עבד אל-מג'יד מג'זוב הודה: אני ממש, אבל ממש, עצלן.
• מיי שדייאק הזועמת שלפה התחכמות וכתבה: למי מאיתנו אין סודות? לכולנו יש, אפילו גן שלם של סודות אבל לא אתן לאף אחד להיכנס לגן הפרטי שלי.
• רימא פרנג'ייה: מהיום הראשון שפגשתי את סלימאן פרנג'ייה ידעתי שאבלה איתו את שארית חיי.
• נוואל מכוויית הודתה: אני ממש בוכייה וצריכה רק סיבה קטנה כדי להזיל דמעה.
• ראר'ב עלאמה: אני בנאדם הגיוני ואנושי.
• עאסי אל-ח'לאני: אני בחור כזה ביישן שחבל על הזמן.
נאנסי עג'רם: החלום שלי הוא שיוקם מרכז חברתי על שמי.
• סמיר יזבק הודה כי טעה בזכויות שלא העניק למשפחתו.
• ולבסוף הודתה הזמרת אליסה כי היא מפחדת פחד מוות מצרצרים.
 

הוכרע הקרב על כיסוי הראש במצרים

לאחרונה התפרסמו ידיעות רבות על המאבק הדתי-תרבותי פוליטי, המתנהל במצרים בהקשר לח'ג'אב (כיסוי הראש). המאבק, כך לפי דיווחים שפורסמו באתר arab insider, מתנהל בעיקר בין המחנה המסורתי שדורש את כיסוי הפנים והגוף באופן מוחלט, לבין המחנה "המתון" שדורש את כיסוי השיער בלבד. אבל מה באשר לאלו שהתנגדו בעבר לחלוטין לחיג'אב? קולם כבר מזמן אינו נשמע.
 
השימוש בחיג'אב לא נאסר רשמית במצרים (אילוסטרציה: ערב אינסיידר)
 השימוש בחיג'אב לא נאסר רשמית במצרים (אילוסטרציה: ערב אינסיידר)   
הקרב במצרים כבר הוכרע מזמן ונראה שהאיסלאמיסטים ניצחו ובנוק אאווט מוחלט. שלושה עשורים של תחייה איסלאמית במדינה הערבית הגדולה והחשובה ביותר עשו את שלהם. כיום כבר כמעט ולא ניתן למצוא במצרים אישה שתעז לצאת אל הרחוב מבלי לכסות את ראשה בצורה כזו או אחרת.

הויכוח החברתי תרבותי, וכן גם הפוליטי הזה בשאלת החיג'אב כבר לא מתנהל בין "חילוניים" ליבראלים לאיסלאמיסטים אדוקים, אלא אך ורק בתוך האיסלאם, בין המחמירים יותר למחמירים פחות. בניסוח אחר, השאלה כבר איננה, 'אם לא או אם כן לכסות את הראש', השאלה היא פשוט באיזה כיסוי ראוי וצריך גם לבחור. חיג'אב, לשיער, או ניקאב (רעלה לפנים המשאירה רק עיניים חשופות).

השימוש בחיג'אב, יש לציין, לא נאסר מעולם באופן רשמי במדינה על פי חוק (בטורקיה לדוגמא, נאסר על הסטודנטיות באוניברסיטאות הציבוריות להיכנס לקמפוסים, או לכיתות, כשראשן מכוסה. זו הסיבה אגב, שנשים טורקיות רבות בוחרות או נאלצות לחבוש כובעים באורח תמידי). מנגד, הרי שמעולם גם לא נחקק חוק במצרים המחייב את נשות המדינה לכסות את ראשן (תקדימים שכאלו מוכרים, כמובן, מסעודיה ואיראן).

חשוב גם להזכיר שהאישה הראשונה במצרים, הגברת סוזאן מובארק, אינה עושה שימוש בחיג'אב, ומבין שתי השרות היחידות בממשלה המצרית, רק אחת בחרה לכסות את ראשה, וגם זאת, בצורה פחות מחמירה (מעין כובע).

תעשייה שלמה של מטפחות, צעיפים, מצנפות, רעלות ומיני כיסויים, מציפה את מצרים והפכה לסוג של אופנה. חנאן טורק, לדוגמא, כוכבת מצרית ידועה, שלפתע הפתיעה ועטפה את ראשה, "עושה זאת בסטייל" ובכל הופעה, מפתיעה מחדש, עם "צעיף מעצבים" מבד משי יקר. אך כמו כוכבות אחרות, היא כבר אינה מופיעה, ללא החיג'אב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by