בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"צ נמנע מלהכריע בעתירותיהם של סטודנטים פלסטינים 

בג"צ נמנע מלהכריע בעתירותיהם של סטודנטים פלסטינים

 
 
אלון הרשקוביץ

מזה שלוש שנים, מנסים סטודנטים לריפוי בעיסוק מעזה להגיע ללימודיהם בבית לחם. נציגי עמותת "גישה", שעתרו בשמם: לא ניתן לשלול באופן גורף מתושבי עזה ללמוד. המדינה: הסטודנטים משתייכים לקבוצה מסוכנת של פלסטינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"צ דן אתמול (שלישי) בעשר עתירות של סטודנטים לריפוי ועיסוק מעזה, שנמנע מהם להגיע ללימודיהם באוניברסיטת בית לחם שבגדה המערבית. המדינה העבירה לשופטים חומר סודי על ה"תופעה הכללית" בגינה הוטל איסור גורף על כניסת סטודנטים מעזה והשופטים דחו את מתן ההכרעה עד למועד מאוחר יותר.
 
הסטודנטים שבשמם הוגשה העתירה: המדינה רואה בהם סיכון (צילום: עמותת "גישה")
 הסטודנטים שבשמם הוגשה העתירה: המדינה רואה בהם סיכון (צילום: עמותת "גישה")   
את העתירות הגישה עמותת "גישה" בשמם של הסטודנטים, המנסים להגיע ללימודיהם בגדה מזה שלוש שנים. כיום הם לומדים באמצעות שידורי וידיאו, התכתבויות באינטרנט ונסיעות למצרים.

פרופ' קנת מן, היועץ המשפטי של עמותת "גישה", ועו"ד שרי בשי, מנכ"לית העמותה, טענו בדיון כי יש לבטל את האיסור הגורף על כניסתם של סטודנטים מעזה ולאפשר להם ללמוד בגדה המערבית בכפוף לבדיקה פרטנית. לדבריהם, לא ניתן למנוע באופן גורף מתושבי עזה ללמוד מקצוע חיוני כזה ולקבל שירותים רפואיים הולמים.

על פי הנתונים שהוגשו לבית המשפט, בעזה ישנם 24,000 בעלי מוגבלויות היכולים להיות מטופלים באמצעות ריפוי בעיסוק, בעוד שרשום מטפל מוסמך אחד בלבד.

פרקליטות המדינה טענה בדיון כי המדינה אינה יכולה לבצע בדיקות פרטניות לסטודנטים, מאחר שיש קושי באיסוף מידע על תושבי עזה. לדבריו, "קיימות תופעות כלליות של ניסיונות לפגוע בביטחון המדינה מצד פלסטינים תושבי עזה, בין הגילאים 35-16, והסטודנטים העזתיים משתייכים לקבוצה מסוכנת של פלסטינים".

המדינה מסרה לשופטי בג"צ חומר סודי על הנוגע לאותן "תופעות כלליות" שהוזכרו והשופטים דחו את מתן ההחלטה למועד מאוחר יותר.
 

המדינה מסירה אחריות

סאוסן סלאמא: ישראל מעדיפה שלא תשלים לימודי דוקטורט (צילום: עמותת "גישה")
 סאוסן סלאמא: ישראל מעדיפה שלא תשלים לימודי דוקטורט (צילום: עמותת "גישה")   
אווה מוסא, דוברת עמותת "גישה", אמרה לחדשות "נענע" כי אחת הטענות המרכזיות של המדינה בעתירה קודמת היתה שהיא אינה אחראית למערכת החינוך הפלסטינית ולהשכלתם הגבוהה של פלסטינים. יחד עם זאת, היא אמרה, "באותה עת ישראל מונעת מסטודנטים פלסטיניים, תושבי עזה, מללמוד באוניברסיטאות פלסטיניות בגדה המערבית".

לפני כשבועיים המליץ בג"צ למדינה לבחון את בקשתה של סאוסן סלאמה ממזרח ירושלים ללמוד בישראל. סלאמה התקבלה ללימודי דוקטורט בכימיה באוניברסיטה העברית, אולם כניסתה ארצה נאסרה. תשובת המדינה אמורה היתה להימסר לפני מספר ימים, אך בג"צ נעתר לבקשת המדינה לתת לה ארכה של שבועיים.

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי ההחלטה לא לאשר כניסת סטודנטים פלסטינים לישראל היא מדיניות של הדרג הביטחוני. דובר המינהל אמר לחדשות "נענע" כי האיסור הגורף הוטל בעקבות ההחמרה במצב הביטחוני והוא בתוקף מאז הוטל סגר כללי על הגדה בשנת 2001.

בתוך כך, בכירים באוניברסיטאות שלחו מכתב לשר הביטחון, עמיר פרץ, במחאה על מדיניות מערכת הביטחון האוסרת על כניסת הסטודנטים הפלסטינים. לדבריהם, "האוניברסיטאות בישראל פותחות את שעריהן בפני כל מי שעומד בקריטריונים האקדמיים הנדרשים ללימודים גבוהים, בלא הבדל של מין, דת, גזע או לאום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by