בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
במועצת הביטחון ממתינים להצעה מתוקנת מארה"ב 
 
 סירב להגיד מהן ההתקדמויות. איגור איבנוב (רויטרס)   
 
חדשות נענע

לאחר שלא הושגה הסכמה על ההצעה האמריקנית המקורית בנושא עיראק; רוסיה בישרה על התקרבות משמעותית, בין עמדותיהן של 5 החברות הקבועות במועצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברי מועצת הביטחון של האו"ם מצפים כי ארה"ב תגיש הצעת החלטה מתוקנת, בנוגע לעיראק, בתחילת השבוע הקרוב. ארה"ב בוחנת בימים אלה מחדש את נוסח הצעת ההחלטה שהגישה למועצה בחודש האחרון, ויתכן כי אף תעשה בה שינויים קלים, כדי להתקרב לעמדת רוסיה וצרפת.

ההצבעה במועצת הביטחון, על ההחלטה המעודכנת, תידחה כנראה לסוף השבוע הבא. גורמים מדיניים בארה"ב אמרו עם זאת, שגם ההצעה המתוקנת תכלול את הדרישה הנוקשה שמציגות ארה"ב ובריטניה לעיראק, להתפרק מהנשק להשמדה המונית שברשותה.

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול מגביר, בתוך כך, את המאמצים לשכנע את חברות מועצת הביטחון לתמוך בהצעת החלטה תקיפה בנושא עיראק. פאוול שוחח בימים האחרונים עם עמיתיו מצרפת וממקסיקו, שהביעו חשש כי וושינגטון תנצל את אחד הסעיפים בהצעה האמריקנית, כדי לתקוף את עיראק ללא התחשבות בהחלטה נוספת של מועצת הביטחון. פאוול דיבר בנושא גם עם שרי החוץ של בריטניה וערב הסעודית.

שר החוץ הרוסי, איגור איבנוב, אמר אתמול כי חמש המדינות הצליחו לצמצם בימים האחרונים במידה משמעותית את הפערים ביניהן, בנוגע להחלטת המועצה בנושא הפיקוח על עיראק. איבאנוב סירב לתת דוגמה לסוגיות שבהן הושגה התקרבות, אך הסכים לומר כי רוסיה עומדת על דעתה, שנוסח ההחלטה לא צריך לאפשר שימוש אוטומטי בכוח באופן חד צדדי.

בשבוע האחרון פורסם כי מתגבשת פשרה, שתאפשר לארה"ב לתקוף את עיראק בתגובה להפרות עיראקיות של דרישות האו"ם, ללא אישור המועצה. לפי הצעה זו, מועצת הביטחון של האו"ם תקיים דיון מחודש בסוגיית עיראק בעקבות הפרות מהותיות של דרישות הפיקוח, אך לא תקבל בהכרח החלטה נוספת.

המחלוקת העיקרית כרגע היא סביב הסעיף שלפיו עיראק כבר מפירה את החלטות האו"ם. ארה"ב מסרבת למו"מ על סעיף זה, בעוד רוסיה וצרפת דורשות לדון על כל הפרה של עיראק במועצה, ולא להתיר מראש לארה"ב לפתוח במלחמה.

איבנוב אמר אתמול, כי ארצו סבורה שבמקרה של קשיים בפעולת הפקחים, יש להחזיר את הסוגיה להחלטה במועצת הביטחון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by