בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המנצח בבחירות בטורקיה: נתמוך במתקפה בעיראק 
 
 תומכי מפלגת הצדק והפיתוח חוגגים את נצחונה. קואליציה של מפלגה אחת (רויטרס)   
 
חדשות נענע

מנהיג המפלגה האיסלאמית הזוכה, ארדואן, מתנה את התמיכה באישור האו"ם; מנסה להרגיע את העולם ומבטיח: נתמוך בחילוניות ובכניסה לאיחוד האירופי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מנהיג המפלגה המנצחת בבחירות בטורקיה, רג'ב טיפ ארדואן, הכריז לאחר פרסום תוצאות הבחירות: "לא נבזבז את הזמן בחגיגות, נבנה את טורקיה כמדינה בה שולט ההיגיון". מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), המפלגה האיסלאמית המתונה שניצחה אמש בבחירות, מתחילה היום (שני) במגעים להרכבת ממשלה. מחר תכריע הנהגת המפלגה מי יהיה ראש הממשלה מטעמה.

אמש הכריזו ראשי המפלגה, עם היוודע תוצאות האמת, כי המפלגה זכתה ברוב סוחף בבחירות וכי באפשרותה להקים קואליציה ללא שותפים. בתום ספירת 99.9 אחוזים מהקולות עולה כי המפלגה קיבלה 34.2 אחוזים מקולות הבוחרים. במקום השני נמצאת המפלגה הרפובליקנית (CHP) עם 19.4 אחוזים. יתר המפלגות שהתמודדו בבחירות לא עברו את אחוז החסימה, העומד על 10 אחוזים.

לדעת הפרשנים, ארדואן ינסה בימים הקרובים להרגיע את החששות במערב ובאירופה ויבהיר, כי הפתיחות למערב וההפרדה בין דת למדינה בארצו תישמר בקפדנות. כשהוא מנסה להעביר מסר מרגיע לעולם כולו, אמר ארדואן, "אין בכוונתנו להציב אתגר לעולם. תחת ממשלתנו טורקיה תהיה בהרמוניה עם העולם".

ארדואן ביקש להבהיר גם שמפלגתו אינה רוצה בעימות עם הצבא, ושלח לעברו מסר מרגיע באומרו כי הממשלה החדשה תמשיך לתמוך בחילוניות ובמאמצים שעושה טורקיה להצטרף לאיחוד האירופי. בכיר במפלגה אף הפציר בתומכיה לא להשתמש בקריאות וסיסמאות דתיות כגון "אללה אכבר".

בהתייחסו להתקפה מערבית בעיראק, אמר ארדואן, כי למרות שהוא מתנגד לפעולה צבאית נגד עיראק, טורקיה עשויה לתמוך בפעולה כזו אם תאושר על ידי האו"ם. טורקיה, החברה המוסלמית היחידה בברית נאטו, חיונית למלחמה עם עיראק, איתה היא חולקת גבול משותף.
 

דריכות בארה"ב ובאירופה

 
ניצחון מפלגת הצדק והפיתוח אינו מפתיע לאור הסקרים שניבאו לה כ-30 אחוז מקולות הבוחרים. המפלגה זכתה לרוב מוחלט, כ-65 אחוזים ממושבי הפרלמנט. נראה כי המהפך בשלטון היה בלתי נמנע: המצביעים ביקשו להעניש את הקואליציה השלטת על שנתיים של משבר כלכלי עמוק, שהביא לאובדן מיליון משרות, לשחיקת ערכו של המטבע המקומי ולמיתון הקשה ביותר במדינה מאז שנת 1945.

המפסידה הגדולה אמש היא מפלגתו של ראש הממשלה בולנט אג'וויט שזכתה רק כאחוז מכלל הקולות. המנהיג בן ה-77 הודה בכישלון, אמר שלא ציפה להפסד כה צורב והצהיר שיעביר את השלטון לידי המנצחים ויפרוש, כפי שהבטיח בעבר, מהחיים הפוליטיים.

באיחוד האירופי עקבו בדריכות אחר הבחירות וממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות הדרמטיות. גם בוושינגטון , שעשויה לבקש את תמיכת טורקיה במקרה של התקפה על עיראק השכנה, עקבו בעניין רב ובחשש מסוים מעליית המפלגה המוסלמית לעמדת כוח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by