בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח אמנסטי: צה"ל ביצע פשעי מלחמה בג'נין ובשכם 
 
 צה``ל בג`נין. הטענות ייבדקו (רויטרס)   
 
חדשות נענע

האירגון: החיילים עינו עצירים, השתמשו באזרחים כמגינים אנושיים ומנעו סיוע רפואי והומניטרי; קורא לממשלה להעמיד האשמים לדין; צה"ל: פעלנו בזהירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח מיוחד שמפרסם הבוקר (שני) ארגון אמנסטי מאשים את כוחות צה"ל שפעלו בשכם ובג'נין במהלך מבצע "חומת מגן" בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. על פי הדו"ח, המבוסס, בין היתר, על ראיונות עם תושבים, צוותים רפואיים, פעילי ארגונים הומניטריים ונציגי צה"ל הרגו חיילי צה"ל אזרחים, עינו עצירים והשתמשו באזרחי כמגינים אנושיים.

אמנסטי קובע כי בין 27 בפברואר לסוף יוני השנה נהרגו כמעט 500 פלסטינים ובהם 70 ילדים ו-250 ישראלים, בהם 164 אזרחים, מתוכם 32 ילדים. האירגון קורא לממשלת ישראל ליזום חקירה מקיפה ובלתי תלויה,לפרסם את תוצאותיה ולהעמיד לדין את מי שיימצאו אשמים.

עוד נטען בדו"ח כי בתי פלסטינים נהרסו כשהם היו עדיין בתוכם. לעתים קרובות נכשלו חיילי צה"ל במתן
התראות לפני ההריסה, סירבו להתיר לבני משפחה ולשכנים להזהיר דיירים, לא קראו ליחידות הצלה, ולפעמים ירו במי שניסו לעזור ללכודים.

בג'נין ובשכם מנע צה"ל במשך ימים ארוכים מצוותים רפואיים, אמבולנסים ומארגוני סיוע גישה לאזורים שנפגעו, גם לאחר שדווח על הפסקת הלחימה. הדו"ח טוען כי מאות בתים ודירות נהרסו, לרוב ללא הצדקה צבאית ולאחר שהלחימה נפסקה. סוכנות הסעד אונר"א קבעה באפריל כי 2,629 בתים בהם מתגוררים 13,145 פליטים, ניזוקו קשה בפעולות צה"ל בגדה, בין 20 במארס ל-23 באפריל.

הדו"ח קובע כי לישראל הזכות והחובה להגן על חיי אזרחיה, ואולם האמצעים שבהם היא נוקטת אינם מצדיקים הפרת זכויות אדם המעוגנות באמנות בינלאומיות ובמשפט ההומניטרי.
 

דו"צ: צה"ל פעל בזהירות בלב האוכלוסיה

 
דובר צה"ל מגיב הבוקר לדו"ח אמנסטי. בהודעה שפורסמה נאמר: "בפעולתה נגד תשתיות הטרור מימשה ישראל את זכותה הבסיסית להגנה על תושביה". עוד נמסר כי "צה"ל פעל בזהירות המתבקשת מעצם הפעולה בלב האוכלוסיה" וכי הדו"ח המלא ייבחן לכשייתקבל.

בתגובה לדו"ח קוראת תנועת "שלום עכשיו" לראש הממשלה לחזור בו מההחלטה למנות את הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, לשר הביטחון. "על הפיקוד העליון של הצבא מוטלת החובה לא רק להילחם בטרור, אלא גם לשמור על טוהר הנשק וצלם האדם. במשימה חשובה זאת נכשל מופז כשלון חרוץ ועל כן הוא אינו ראוי לשמש כשר ביטחון", נאמר בהודעת התנועה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by