בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הערכה: עיראק וצ' קוריאה מחזיקות נשק ביולוגי קטלני 
 
 
חדשות נענע

גורמי מודיעין אמריקניים מעריכים כי בידיהן נגיפי אבעבועות שחורות; היערכות לקראת הדבקה המונית; הבית הלבן: לא סביר שברשות אל-קאעידה נגיפים כאלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אומר הערב (שלישי) כי לא סביר להניח שארגון אל-קאעידה מחזיק נגיפי אבעבועות שחורות. פליישר הוסיף כי איננו יודע אם עיראק מחזיקה את הנגיף. הדברים נאמרו בתגובה לפרסום הערכת גורמי מודיעין אמריקניים ב"וושינגטון פוסט", לפיהם עיראק, צפון קוריאה, רוסיה, צרפת ורשת אל-קאעידה מחזיקות בסתר נגיפי אבעבועות שחורות לשימוש כנשק ביולוגי.

על פי המידע המסווג, ניסה גם מנהיג ארגון אל-קאעידה, אוסאמה בן-לאדן, להשיג את הטכנולוגיה שתאפשר לו להתקיף בעזרת הנגיף. אולם, גורמי ממשל מעריכים שלארגון אין עדיין ידע מתאים. לעומת זאת, חוששים במודיעין כי לעיראק ולצפון קוריאה, שתיהן ברשימת "ציר הרשע", יש יכולת כזו. חשש גדול הוא שגורמי טרור ברוסיה ינצלו את ליקויי האבטחה במדינה ולגנוב את הדגימות. מדען רוסי שערק למערב סיפר על ניסויים שעורך הצבא בנשק ביולוגי.

פקחי הנשק של האו"ם איתרו לפני גירושם מעיראק ב-98' עדויות על פיתוח נגיפי אבעבועות שחורות ועל ניסויים שבוצעו בגמלים. רוסיה וארה"ב מחזיקות לפי דיווחים רשמיים בדגימות של הנגיף, אך מדען שערק ממוסקבה דיווח על ייצור שיטתי של נשק ביולוגי. לגבי צרפת, מדובר ככל הנראה בניסויים לצורך פיתוח חיסון מהמחלה.

הממשל האמריקני החליט בעקבות המידע לחסן את האוכלוסייה. אולם, החיסון, שפותח בשנת 1798 על ידי החוקר אדוארד ג'נר, עלול לגרום למחלה עצמה בקרב חלק מן המחוסנים. מסיבה זו, מסרבים חלק מן האמריקנים להתחסן. הממשל יצר קשר עם ממשלות ידידותיות במזרח התיכון, כגון כווית וירדן, בנוגע לחיסון.

מחלת האבעבועות השחורות מתפשטת במהירות רבה דרך האוויר (נשימת החולים בה) והורגת אחד מכל שלושה חולים. בשנת 1980 הוכרזה כמחלה שנכחדה, אולם נוכח איומי הטרור האחרונים יש חשש מהתפרצות חוזרת. המחלה הינה קטלנית, כונתה בימי הביניים "המוות השחור", והרגה מאות מיליוני בני אדם במהלך ההיסטוריה האנושית.
 

גם בישראל רוצים לחסן

 
גם מעבדות בישראל מחזיקות ברשותן כמויות זעירות של הנגיף לצורך פיתוח נוגדנים. ולאחרונה אף הואץ קצב הפיתוח והייצור. בחודש אוגוסט החליט הקבינט המדיני ביטחוני לחסן כ-15 אלף שוטרים, אנשי פיקוד העורף, צוותי מד"א והצוותים הרפואיים בחדרי המיון ובתי החולים. אולם, רבים מהם סירבו להתחסן בגלל תופעות הלוואי המסוכנות, שביניהן חשש ממחלת דלקת קרום המוח.

הצוותים שהתבקשו להתחסן הם אלה שיידרשו לחסן את כל האוכלוסייה ולטפל בנפגעים במקרה של התקפה של אבעבועות שחורות. לחיסון מטרה נוספת: מדמם של המחוסנים ניתן להפיק נוגדנים שישמשו לטיפול במי שיפתחו סיבוכים כתוצאה מהחיסון. כיום מצויות במאגר הנוגדנים רק 300 מנות - כמחצית מהכמות הנדרשת לצורך חיסון האוכלוסייה כולה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by