בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאיפה הגיעו האשכנזים? 

מאיפה הגיעו האשכנזים?

 
 
יורם שורק

חג המימונה מתקרב ואיתו עולות התהיות: אם אמנם מוצאם של האשכנזים בבני יהודה הגולים, למה הם נראים יותר כמו אירופאים מאשר מזרח תיכוניים? והאם האשכנזים הם בעצם כוזרים או סתם לוזרים? דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חג המימונה המתקרב מעצים את תחושת הבדידות של אחינו האשכנזים ומעורר תהיות. מאיפה בעצם הגיעו אנשים מוזרים אלו על גפילטעפישם, צימעסם ושמעון פרסם? כך למשל נשאלה השאלה בפורום: אם אמנם מוצאם של האשכנזים בבני יהודה הגולים, למה הם נראים יותר כמו אירופאים מאשר מזרח תיכוניים?
 
לא חוגגת במימונה. ארכיון (לע"מ)
 לא חוגגת במימונה. ארכיון (לע"מ)   
מודעות למציאת בן או בת זוג מכילות לעיתים את שם התואר החידתי "אירופאי". דוגמה אופיינית לקריאת חיזור אירופית כזו: "גבר גרוש אירופאי אקדמאי מבוסס... מעוניין להכיר בחורה פנויה יפה וחטובה".

איזה "אירופאי" הוא נסיך החלומות שפרסם את המודעה? בנקאי מציריך, רועה עיזים מכרתים, כורם מפרובאנס או שמא בן דמותו של ידידנו בוראט מקזחסטן שחלקה הצפון מערבי נמצא ממערב לנהר אוראל (כלומר אירופאי לא פחות מסקוטלנד או בלגיה).

כנראה שאף לא אחת מהאפשרויות הללו, ה"אירופאים" של מודעות ההכרות רואים את היבשת הקסומה הזו בטיסות צ'רטר היוצאות וחוזרות מאותה ארץ דרום-מערב אסיאתית בה רובנו חיים. שם התואר אירופאי הוא פשוט דרך מקוצרת להגיד שלאביר על הסוס הלבן יש סבתא מקראקוב וששם המשפחה "גיל" הוא עיברות של גולדנברג ולא חלילה של בוזגלו.

לאילו אירופאים דומים האשכנזים?

לספרי הלימוד שלנו יש תשובה ברורה וחדה: לאף אחד. האשכנזים, כך מנסים לשכנע אותנו, הם צאצאי המורדים האמיצים שהוגלו על ידי הרומאים האכזרים. מי שדמויותיהם הונצחו בשער טיטוס שברומא נושאים על כתפיהם את מנורת המקדש, הלכו אחרי התהלוכה העגומה להתנחם במרק עוף עם קניידלך וייסדו את קהילות ישראל שבאירופה. אחרים רואים בשבט האשכנזים אירופאים לכל דבר ועניין: בלונדינים כחולי עין בני דת משה.

יש גם מי שמזהים בהם את צאצאי הכוזרים: אותה אומה מרכז אסיאתית (שוב חזרנו למחוזות ילדותו של בוראט) שהתגיירה במאה התשיעית ופרנסה לא מעט מיתוסים מאז רקם יהודה הלוי את רעיונותיו התיאולוגים בדיאלוג דמיוני עם מלך הכוזרים.

ההסטוריה, כדרכה, מציירת תמונה מורכבת וקצת פחות רומנטית: יהודים אמנם היוו מיעוט גדול ומפוזר באימפריה הרומית, כולל קהילה חשובה ומשגשגת בבירת האימפריה. חלק מאותם יהודים אכן היגרו מארץ ישראל; מגילת העצמאות אמנם מצהירה בפאתוס כי העם "הוגלה בכח הזרוע מארצו" אבל רוב מכריע "הוגלה" מסיבות דומות לאלו שבגללן "מוגלים" בימינו רבים מאחינו לגולת טורונטו ולוס אנג'לס. קהילת יהודי רומא שגשגה כבר בימי הורדוס - הרבה לפני המרד והחורבן.

כך, למשל, מעיד יוסף בן מתיתיהו כי לאחר מותו של הורדוס, כשהקיסר אוגוסטוס היה צריך להחליט על יורשו כי הופיעו לא פחות מ-8,000 מיהודי רומי למועצה כדי לתבוע שלטון עצמי. חלק לא מבוטל מאותן קהילות היו מתגיירים מבני רומא, כלומר - "אירופאים" מבטן ומלידה.

היהדות, תתפלאו, היתה פופולארית למדי בתקופה שלפני החורבן והייתה תנועת גיור ערה שתרמה לקהילות האירופאיות. לאותם מחוזות המזוהים כיום עם "אשכנזיות", כלומר מרכז ומזרח אירופה, נדדו היהודים במשך ימי הביניים, גירוש יהודי ספרד (1492) ופורטוגל (1497) הביא לאירופה עוד גל של יהודים. למעשה, נראה שכל האשכנזים המודרנים הם צאצאי קהילות קטנות: מחקר גנטי שערך דורון בכר מהטכניון העלה ש-40% מהאשכנזים הם צאצאי ארבע אמהות שמוצאן המשוער מהמזרח התיכון שחיו לפני כ-800 שנים. בהתחשב בעובדה שבמאה ה-12 מנתה יהדות אשכנז כ-25,000 נפש בלבד - אין להתפלא על ממצא זה שמשמעו שהאשכנזים מבחינה גנטית הם חמולה גדולה אחת.
 

האשכנזים: כוזרים או סתם לוזרים?

 
הכוזרים היו שבטי נוודים ממרכזה של אסיה שיצרו ממלכה עצמאית באזור הקווקז, שבשיאה שלטה גם על חלקים מדרום רוסיה עד לנהר הדניפר והים שחור. עוצמתה הכלכלית של ממלכת כוזר באה מהשליטה על דרכי המסחר שבין המזרח הרחוק והים השחור לבין המזרח התיכון ואירופה.

המגע המסחרי עם עמים שונים הביא בעקבותיו גם השפעה של הדתות המונותיאיסטיות: איסלם ונצרות. מנהיג הכוזרים הקאגאן (החאן הגדול) חשש שאמונה הבאה מהממלכות היריבות (הערבים או הביזאנטיים) תביא בעקבותיה שעבוד מדיני, בחר ביהדות כדת "נייטרלית" שאינה מביאה איתה השפעת מעצמות זרות. ההתגיירות הזו שלא נבעה משכנוע תיאולוגי עמוק, היתה מצומצמת לחוגי השלטון בעוד העם נשאר ברובו מוסלמי ופגאני. במאה העשירית נפלה ממלכת כוזר בלי להותיר רושם רב על הקהילות היהודיות בשכנותה, וככל הנראה בלי להותיר רושם דמוגראפי רב על עמנו.
 
 

פלאי המדע – אנא כורדי

הבדלים גנטים המבדילים אשכנזים מיהודים ספרדים (לע"מ)
 הבדלים גנטים המבדילים אשכנזים מיהודים ספרדים (לע"מ)   
האם מדע הגנטיקה מצליח לפתור את חידת האשכנזים טוב יותר מהדיווחים ההיסטוריים המבולבלים? האשכנזים הם "עכבר מעבדה" מוצלח לחקר גנטיקה של אוכלוסיות (בהיותם קבוצה שהיתה עד לדורות האחרונים סגורה ומובחנת מסביבתה). ואכן, המאפיינים התורשתיים שלהם ידועים היטב.

כדי לבדוק את קרבתם של האשכנזים לאוכלוסיות אחרות בדקה פרופ' אריאלה אופנהיים מהאוניברסיטה העברית שכיחות וריאציות גנטיות (מוטציות) בכרומוזום Y (כרומוזום המין הגברי) אצל יהודים ספרדים, אשכנזים, כורדים וכן אצל ערבים ואירופאים לא יהודיים. במחקרים מעין אלו מאתרים מוטציות (שינויים מקומיים) שונות בחומר הגנטי, אוכלוסיות מסווגות כקרובות אם אחוז הנושאים את המוטציה בקרבן דומה. מחקר זה ודומים לו לא הניבו הרבה הפתעות. נמצאו הבדלים גנטים המבדילים אשכנזים מיהודים ספרדים, הבדלים שנובעים ככל הנראה מחדירת גנים "אירופאים": סימן היכר גנטי האופייני למזרח אירופה ומופיע אצל 50-60% מהגויים שם מופיע גם אצל כ-12% מהיהודים האשכנזים.

יהודי כורדיסטן (הקרובים ביותר גיאוגרפית לממלכת הכוזרים) דומים לאשכנזים יותר מליהודים הספרדים (מעיראק וצפון אפריקה) מה שיכול איכשהו להחזיק את מיתוס האשכנזים הכוזרים. ליהודים ככלל, על-פי מחקרים כאלו, דמיון גנטי לאוכלוסיות הסהר הפורה (עיראק, סוריה, א"י, מצרים) כמו גם הבדלים בין קהילות המורים על קשר עם השכנים.

הקרבה הגדולה ביותר מבחינת שכיחות הופעת שתי מוטציות בכרומוזום Y נמצאה דווקא בין יהודים (אשכנזים וספרדים) לכורדים מוסלמים. עם זאת, קצת קשה להסיק מסקנות גורפות מסוג כזה של מחקרים: האשכנזים דומים, לפי המחקר גם לכורדים, אבל לא פחות מכך לתושבי דרום איטליה. קוראי הטור האשכנזים יכולים אם כך לבחור את קרובי משפחתם מבין של אנשי ההרים הקשוחים של צפון עיראק מקרב אנשי המאפיה הקשוחים לא פחות מדרום איטליה.

חזות מזרחית

אבל מניסוח השאלה ברור שיש לשואל מושג לא רק על מראהו של אירופאי, אלא גם על מראהו של בן המזרח התיכון (מה שנקרא בלשון מג"ב "חזות מזרחית"). גם הסתכלות פשוטה בקלסתרי פניהם של פלסטינים שחומים ובלונדינים, וגם ניתוח גנטי של אוכלוסיות "מזרח תיכוניות", מלמד שהמזרח התיכון בדומה לאירופה הוא כינוי שרירותי למרחב גיאוגרפי מגוון. השוני הגנטי בין תימנים או בדואים מחצי האי ערב לתושבי סוריה או תורכיה גדול לא פחות מהשוני בינם לבין האירופאים. האשכנזים, מה לעשות, לא נראים אירופאים והספרדים לא נראים מזרחים פשוט כי אין בנמצא "מראה אירופאי" כשם שאין "מראה מזרחי".
 
עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by