בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אין כניסה לצולעים וגרושים 

אין כניסה לצולעים וגרושים

 
 
יאיר בר כוכבא

פורום שידוכים חדש באתר "רוטר" מצהיר בלי בושה: נכים וגרושים הם "בעייתיים", ומבריחים משודכים פוטנציאליים "רגילים". דתיה נכה: מאילו ערכים יהודיים הוא בדיוק ניזון בסלקציה הזאת, אותו רב מכובד?. מנהל האתר: כוונתי טובה, הפורום מתבסס על מחקר, ואני מוכן לספוג בליסטראות וכתבות משמיצות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפורום ההיכרויות לציבור הדתי-לאומי באתר האינטרנט רוטר אין כניסה לנכים. אף נכה, אפילו אם הוא רק בעל צליעה קלה, לא יכול להירשם. הקריטריונים ברורים: רק בני 18-30, דתיים לאומיים שאינם גרושים ושבריאותם תקינה, מוזמנים להירשם לפורום השידוכים.
 
 
 
לקריקטיונים הקשיחים יש סיבה ברורה. הרב ישעיהו רוטר, הידוע בכינוי הרשת "ניצן אור", מסביר, על סמך "מחקר" שערך, כי אותם צעירים שלהם מיועד הפורום, לא נרשמים לאתרי שידוכים אחרים באינטרנט בגלל הבושה. הנה ציטוט מדבריו בכניסה לפורום: "מכיוון שבכל אתר שידוך שנפתח נרשמים מיד מועמדים 'בעייתיים'", הצעירים האיכותיים מתביישים להימצא ליד "בחור עם צליעה קלה", או "בחורה שרוצה לפתוח פרק שני בחייה".
 
 
משחקר והגיע למסקנות לגבי הפתרון הנדרש למשימה הקדושה של שידוך צעירים וצעירות דתיים אלה לאלה, קבע רוטר את הקריטריונים הברורים, הקובעים שאין כניסה לנכים ולגרושים - ואפילו, תיאורטית, אם היו נשואים שבוע והם כרווקים לכל דבר. אלה לא יבואו בקהל ה', אם להיעזר במקורות.
 
 

"יש לי 58% נכות. טוב, אוותר על חתונה"

רעות, דתייה בת 25, בעלת נכות קלה, "יותר קלה מצליעה", מרגישה דחויה. "אני לא בטוחה שאני עומדת בקריטריון של 'תקין סביר ורגיל'", היא אומרת. "אני יכולה להבין את הסינון על פי נישות דתיים/חילוניים, צעירים/מבוגרים, אבל מדוע אני לא יכולה להירשם לאתר הכרויות של בני גילי שהם מאותו זרם דתי בדיוק כמו שלי, ושאני איתם באותן מסגרות מגיל אפס - כי אני נכה? עם כל הכבוד, אני לא מצליחה לקבל את מה שאומר מנהל האתר על זה שאנשים לא מוכנים להירשם בגללי, ולכן הוא מוציא אותי מכלל הציבור.
 
'פיאור הגוף שייך לתרבות יוון'. אישה לא צולעת מהזרם הדתי-לאומי (אילוסטרציה: רויטרס)
 'פיאור הגוף שייך לתרבות יוון'. אישה לא צולעת מהזרם הדתי-לאומי (אילוסטרציה: רויטרס)   
"מה השלב הבא?! באמת, בגלל שהמוסר הכללי של האוכלוסייה הדתית פגום צריך רב להיגרר אחרי זה, במקום להציב רף מוסרי תורני גבוה של חסד, של קבלת האחר? הוא אץ רץ אחרי תפיסות אשר מפארות את הגוף, את תרבות יוון. מאילו ערכים יהודיים הוא בדיוק ניזון בסלקציה הזאת, אותו רב מכובד?"

לאה (שם בדוי), גולשת ותיקה באתר אשר סובלת ממחלה כרונית, אומרת כי לפי דעתה אין לעשות שום סלקציה. "לא בריאותם של בני הזוג קובעת את בריאות הקשר", היא אומרת. לפי דעתה, מנהל האתר (ישעיהו רוטר. י.ב.כ) לא חשב על המהלך עד הסוף, והדבר איננו מתאים לו. "במקרה הזה הוא שוגה, וחבל".

גולשים אחרים באתר אמרו ל"נענע אקטואליה", כי מפליא שאדם שהיה גרוש עם ילדים בשנות ה-20 לחייו והתחתן בשנית עם רווקה, פוגע כך באוכלוסיית הגרושים שאליה הוא השתייך בעברו, וכי נראה כי הוא שכח את עברו כשיזם את הסלקציה באתר שלו. הגולשת nyd, שאלה באתר רוטר: "מה בריאות תקינה קשורה לזה? אני, למשל, עם מחלה כרונית. מה הקשר בדיוק?".

הגולש "הנדרסון" כתב: "ניצן (רוטר. י.ב.כ), אני מצטער, אבל מגבלת הבריאות התקינה שלך זה דבר מביש ומבזה. צריך לעשות בכרטיס הפרופיל קטגוריה של בריאות תקינה, בה המועמד יציין את מצבו: בריא/ נכות קלה/ נכות קשה, אבל ה 'נכים החוצה, אין כניסה לנכים', זה דבר שלא יעלה על הדעת במדינה מתוקנת-הומנית". בחורה שמכונה "אפס שתיים" כתבה: "ולי, עם 58 אחוזי נכות, איך כניסה למועדון? טוב, אוותר על חתונה".
 

ישעיהו רוטר: "מוכן לחטוף בליסטראות וכתבות"

ישעיהו רוטר. העובדה שגם אני הייתי גרוש צעיר רק מוכיחה שאינני רוצה להזיק לאיש (צילומסך: ערוץ 2)
 ישעיהו רוטר. העובדה שגם אני הייתי גרוש צעיר רק מוכיחה שאינני רוצה להזיק לאיש (צילומסך: ערוץ 2)   
בתגובה לדברים אמר ישעיהו רוטר, כי הוא עומד מאחורי מה שכתב באתר, וכי כל מי שאיננו עומד בסטנדרט פוגע בקבוצת הענק של הדתיים-לאומיים אשר אינם נכנסים לאתרי השידוכים, מכיוון שאינם רוצים להיות חלק מהקבוצה הבעייתית עם הנכים הגרושים והמבוגרים. רוטר מדגיש כי האתר איננו פתוח לאוכלוסיות רבות ולא רק לקבוצות הנכים. "המועדון סגור גם למבוגרים ולגרושים גרושות", הוא מדגיש.

רוטר הדגיש את הבדיקה שערך, שממנה עלה כי "החבורה הרגילה" מדירה את רגליה מאתרי השידוכים מחשש שיסתכלו עליהם כאילו יש להם בעיה. לדבריו, הוא "מוכן לחטוף את הבליסטראות וכתבות כמו זאת, וכל זה שווה לי אם בעזרת האתר יצליחו אנשים למצוא שידוך".

לשאלה האם בתור אדם שהיה גרוש עם ילדים בשנות ה-20 לחייו והתחתן עם רווקה הוא איננו חש שלא בנוח עם הסלקציה שהוא עורך לגרושים השיב: "להיפך. למרות שגם אני הייתי גרוש, ולא הייתי עומד בסלקציה שלי עצמי, זה רק מוכיח כי אינני רוצה להזיק לכלל האנשים, אלא רוצה לעזור לאוכלוסייה הספציפית של הצעירים ה'רגילים'".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by