בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חוף השנהב: התפוצץ המו"מ בין המורדים לממשלה 
 
 ינסו לחדש המו``מ. שיחות השלום בטוגו (bbc)   
 
חדשות נענע

לאחר שבועיים של מו"מ השעו המורדים את המגעים עם נציגי הממשלה; נשיא טוגו, שמארח את הצדדים, ינסה לתווך ביניהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שבועיים של מו"מ בלומה, בירת טוגו, השעו אמש (שבת) המורדים בחוף השנהב את המגעים עם נציגי הממשלה, לאחר שאחיו של מנהיג המורדים נהרג. נציג המורדים אמר במסיבת עיתונאים בטוגו, כי השיחות לא בוטלו. "ברגע שהתנאים ישתפרו, אנחנו מוכנים לחדש את השיחות בכל רגע", הדגיש. לדבריו, המורדים מתייחסים למשא ומתן ברצינות, אך החליטו שכוחות הביטחון של חוף השנהב הורשו לבצע יותר מדי מעשי אלימות ומעצרים שרירותיים, ולכן אין הם מוכנים להמשיך בדיונים.

נשיא טוגו, גנאסינג'ב איידאמה, המתווך בין הצדדים, ייפגש היום עם נציגי שני הצדדים במטרה להביא לחידוש השיחות.
 

המורדים - חיילים שפוטרו מהצבא

הלחימה בחוף השנהב החלה לאחר שמורדים - רובם חיילים שפוטרו מהצבא - תקפו באופן מאורגן בסיסי צבא, מתקנים ממשלתיים ובתים של שרים בממשלה במטרה להפיל את שלטונות של הנשיא, לורן גבאגבו. החיילים מחו בטענה שלא קיבלו מה שהובטח להם לאחר ההפיכה שהתרחשה ב-1999. כלי התקשורת דיווחו שניסיון ההפיכה נכשל אולם בהתקפת ובלחימה שבאה בעקבותיה מצאו את מותם יותר מ-300 איש, ומאות אחרים נפצעו.

לאחר מספר ימי לחימה קיבל המאבק לתפיסת השילטון אופי של טיהור אתני. היה זה כאשר האלימות, שהיתה מנת חלקה של האוכלוסיה המוסלמית במדינה מזה זמן רב, התעצמה. בעיר אביג'אן הציתו כוחות המשטרה בתים ובקתות בשכונות מוסלמיות וגרמו לרבבות לנטוש את בתיהם ולנוס צפונה. בצפון המדינה מרוכזת אוכלוסיה מוסלמית ואילו בדרום, כמו גם בקרב חיילי הצבא וכוחות המשטרה - הרוב הוא נוצרי.

בחוף השנהב מתגוררים לפחות 20 אלף אזרחים צרפתיים וממשלת צרפת שלחה 200 חיילים למדינה, כדי שישמשו ככוח לשמירת השלום. גם ארה"ב שלחה חיילים למדינה לשם חילוצם של כ-200 ילדים אמריקנים שהיו נצורים בצפון המדינה.

חוף השנהב, קולוניה צרפתית לשעבר, נודעה בזכות היציבות הפוליטית והכלכלית שלה עד להפיכה בשנת 99'. מאז שבה המדינה בהדרגה לניהול פוליטי תקין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by